University Link

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
University Link
Stát Spojené státy americké
Město Seattle
Datum otevření 2016
Technické informace
Typ linky linka rychlodrážní tramvaje
Počet stanic 3
Délka 5,1 km
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

University Link je budoucí 5,1 km dlouhé prodloužení systému linek rychlodrážní tramvaje Link Light Rail společnosti Sound Transit v Seattlu, v americkém státě Washington. Jeho úkolem bude spojení centra města s University of Washington přes čtvrť Capitol Hill. Stavbu linky schválila federální správa hromadné dopravy v listopadu 2006. Stavba samotná začala ke konci roku 2008 a skončí v roce 2016.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost Sound Transit požádala v srpnu 2005 o federální dotaci v hodnotě 750 milionů dolarů k postavení linky spojující centrum Seattlu, čtvrť Capitol Hill a University of Washington bez zvýšení místních daní. V listopadu téhož roku byl projekt ohodnocen federální správou hromadné dopravy (FTA) nejlepším možným způsobem a o rok později byl stejným orgánem schválen. Veřejnosti to tehdy oznámily tehdejší ministryně dopravy Mary Peters a senátorka Patty Murray. V lednu 2008 FTA oznámila, že pokryje celkem 830 milionů dolarů z 877, kterých byly nakonec k výstavbě potřeba, jelikož původní částka nezahrnovala dříve neočekávanou cenu konstrukce tunelů.

Popis trasy[editovat | editovat zdroj]

Linka je svou celou délkou pod zemí, a to v University Link Tunnelu, jenž byl postaven pro ní. Svůj začátek bude mít na nejsevernější zastávce linky Central Link, pod obchodním centrem Westlake Center. Dále bude pokračovat severovýchodně ke své první zastávce, jenž se bude jmenovat Capitol Hill a nacházet nedaleko parku Cala Andersona a vysoké školy Seattle Central Community College. Odtud bude pokračovat severním směrem ke své konečné, zvané University of Washington, v blízkosti fotbalového stadionu Husky Stadium a turistické/cyklistické stezky Burke-Gilman Trail. Linka měla mít ještě jednu zastávku ve čtvrti First Hill, ale podmínky tamní půdy by zvýšily jak cenu stavby, tak riziko stavby. Místo toho spojí čtvrť tramvajová linka First Hill Streetcar se čtvrtěmi Pioneer Square a International District.

Stanice[editovat | editovat zdroj]

Název stanice Rok otevření Čtvrť Místo Nástupiště Poznámky
Spojení s linkou Central Link
Downtown Seattle Transit Tunnel
Westlake 1989 Centrum pod křižovatkou 4th Avenue s Pine Street Postranní Přestup na Seattle Monorail a South Lake Union Streetcar.
University Link Tunnel
Capitol Hill 2016* Capitol Hill pod křižovatkou Broadway s Denny Uprostřed Přestup na First Hill Streetcar (2014*)
University of Washington 2016* University District pod křižovatkou Montlake Boulevardu s Northeast Pacific Street, před Husky Stadium Uprostřed
Konec linky; budoucí prodloužení (Northgate Link)
  • Plánované otevření

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Designem, postavením a doručením nízkopodlažních vozidel a potřebného přídavného vybavení pro University Link byla pověřena japonská firma Kinkisharyo-Mitsui, která již poskytla 35 tramvají pro linku Central Link. University Link získá celkem 27 rychlodrážních tramvají.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku University Link na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]