Paccar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Paccar
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaspolečnost s ručením omezeným
Datum založení1905
ZakladatelWilliam Pigott
SídloBellevue, Washington
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Adresa sídlaBellevue, Spojené státy americké
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéMark C. Pigott, Thomas E. Plimpton
Charakteristika firmy
Rozsah působenínadnárodní
Oblast činnostiautomobilový průmysl
Produktytěžké nákladní automobily
Obrat15 221 milionů dolarů
Výsledek hospodaření1 668 milionů dolarů
Zaměstnanci21 800
MajiteléKenworth, Kenworth Australia, Kenworth Mexicana Mexico, Peterbilt, DAF Trucks, Leyland Trucks, Winch, PacLease, Paccar Parts, Paccar Financial Corp, Paccar International, Paccar ITD, Dynacraft, Paccar Technical Center
Dceřiné společnostiDAF
Kenworth
Leyland Trucks
OceněníNárodní medaile za technologii a inovace (2004)
Identifikátory
Oficiální webhttp://www.paccar.com
ISINUS6937181088
Některá data mohou pocházet z datové položky.

PACCAR, Inc. je jedním z největších výrobců těžkých nákladních vozidel na světě a jeho dceřiné společnosti vyrábí mnoho lehkých a středních nákladních vozidel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Firma byla založena v Bellevue ve státě Washington v roce 1905 Williamem Pigottem jako Seattle Car Manufacturing Company. Jejím původním zaměřením byla výroba železničního a dřevorubeckého vybavení. Po sloučení s portlandskou firmou Twohy Brothers se z Seattle Car Manufacturing Company stala Pacific Car and Foundry Company.

Během druhé světové války vyráběla tanky M4 Sherman pro U.S. Army.

Pacific Car and Foundry Company koupila Kenworth Motor Truck Company ze Seattlu v roce 1945 stejně jako Peterbilt Motors Company a Dart Truck Company o 13 let později. V roce 1972 bylo jméno společnosti oficiálně změněno z Pacific Car and Foundry Company na PACCAR Inc.

Roku 1981 PACCAR získal Foden Trucks, britského výrobce nákladních vozů. O patnáct let později, v roce 1996, získal nizozemskou společnost DAF, která měla tehdy finanční potíže. V roce 1998 PACCAR koupil britský Leyland pro jeho schopnost navrhovat a vyrábět lehká a střední nákladní auta (od 6 do 44 tun).

S Peterbiltem, Kenworthem, Leylandem, Fodenem a DAFem je PACCAR druhým největším výrobcem nákladních aut ve Spojených státech a třetím největším výrobcem nákladních automobilů celosvětově. Vedoucím výrobcem ve Spojených státech je Freightliner, patřící koncernu DaimlerChrysler. Mezi dalšími největšími soupeři jsou Navistar International a Volvo.

Dceřiné společnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]