Paccar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Paccar
Právní forma společnost s ručením omezeným
Založeno 1905
Zakladatel William Pigott
Sídlo Bellevue, Washington, USA
Klíčoví lidé Mark C. Pigott, Thomas E. Plimpton
Rozsah působení nadnárodní
Oblast výroby automobilismus
Produkty těžké nákladní automobily
Obrat 15221 milionů dolarů
Výsledek hospodaření 1668 milionů dolarů
Zaměstnanci 21800
Majitel Kenworth, Kenworth Australia, Kenworth Mexicana Mexico, Peterbilt, DAF Trucks, Leyland Trucks, Winch, PacLease, Paccar Parts, Paccar Financial Corp, Paccar International, Paccar ITD, Dynacraft, Paccar Technical Center
Oficiální web http://www.paccar.com

PACCAR, Inc. je jeden z největších výrobců těžkých nákladních vozidel na světě, a jeho dceřinné společnosti vyrábí mnoho lehkých a středních nákladních vozidel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Firma byla založena v Bellevue ve státě Washington v roce 1905 Williamem Pigottem, jako Seattle Car Manufacturing Company. Jejím původním zaměřením byla výroba železničního a dřevorubeckého vybavení. Po sloučení s portlandskou firmou Twohy Brothers se z Seattle Car Manufacturing Company stala Pacific Car and Foundry Company.

Během druhé světové války vyráběla tanky M4 Sherman pro U.S. Army.

Pacific Car and Foundry Company koupila Kenworth Motor Truck Company ze Seattlu v roce 1945 stejně jako Peterbilt Motors Company a Dart Truck Company o 13 let později. V roce 1972 bylo jméno společnosti oficiálně změněno z Pacific Car and Foundry Company na PACCAR Inc.

Roku 1981 PACCAR získal Foden Trucks, britského výrobce nákladních vozů. O patnáct let později, v roce 1996, získal nizozemskou společnost DAF, která měla tehdy finanční potíže. V roce 1998 PACCAR koupil britský Leyland pro jeho schopnost navrhovat a vyrábět lehká a střední nákladní auta (od 6 do 44 tun).

S Peterbiltem, Kenworthem, Leylandem, Fodenem, a DAFem , je PACCAR druhý největší výrobce nákladních aut ve Spojených státech a třetí největší výrobce nákladních automobilů celosvětově. Vedoucí výrobce ve Spojených státech je Freightliner, patřící koncernu DaimlerChrysler. Mezi dalšími největšími soupeři je Navistar International, a Volvo.

Dceřinné společnosti[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]