Kenworth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kenworth
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1923
Adresa sídla Seattle, Spojené státy americké
Charakteristika firmy
Oblast činnosti automobilový průmysl
Mateřská společnost Paccar
Identifikátory
Oficiální web www.kenworth.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kenworth
Tahač návěsů Kenworth
Kenworth Truck (Mexico)

Kenworth Truck Company je jedním z největších amerických výrobců středních a těžkých nákladních automobilů. Společnost sídlí v Kirklandu, předměstí Seattlu. Od roku 1945 je dceřinou společností firmy Paccar. V minulosti Kenworth vyráběl také městské, linkové a školní autobusy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost založili v roce 1923 Harry Kent a Edgar Worthington v Seattlu. Společnost navázala na úspěchy Gersix Company, založené Harryho otcem Frederickem a Edgarem Worthingtonem začátkem 20. století.

V následujícím roce Kenworth vyrobil a prodal 80 vozů. O rok později prodával dva vozy týdně, v dalším roce už tři týdně. V roce 1933 se firma stala prvním výrobcem v USA, který přešel od benzínových na dieselové motory, což bylo díky téměř třetinové ceně nafty velkou výhodou oproti konkurenci.

Harry Kent zemřel v roce 1937 na srdeční infarkt. Ve vedení firmy jej nahradil schopný Phil Johnson. V roce 1940 opustilo brány továren 226 vozů. Už za měsíc po útoku na Pearl Harbor začaly továrny společnosti vyrábět čtyřtunový vyprošťovač tanků Kenworth M-1. Bylo jich vyrobeno 430 a do konce roku firma získala objednávku na dalších 1 500 kusů. Od roku 1943 se v továrně v Seattlu vyráběly součástky pro letadla Boeing B-17 Flying Fortress a B-29 Superfortress.

Po smrti ředitele Phila Johnsona v roce 1944 prodaly vdovy po Harry Kentovi, P. Johnsonovi, a Fredericku Fisherovi své podíly společnosti Paccar.

Nejznámějšími v USA vyráběnými typy jsou W900 (Conventional), T2000 (Anteater) a K100 (Cabover).

Výrobní závody[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]