Přeskočit na obsah

Green River (hudební skupina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Green River
Základní informace
PůvodUSA Seattle, USA
ŽánryAlternativní rock
Grunge
Aktivní roky1984-1987
VydavateléSub Pop
Homestead
Tasque Force Records
C/Z Records
Příbuzná témataMudhoney, Mother Love Bone, Love Battery, Temple of the Dog, Pearl Jam
Dřívější členové
Mark Arm
Steve Turner
Stone Gossard
Jeff Ament
Bruce Fairweather
Alex Vincent
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Green River byla americká rocková hudební skupina ze Seattlu, hudebně aktivní mezi lety 1984–1987. Celkem vydala čtyři nahrávky – jedno studiové album, dvě EP, jeden singl a jedno kompilační album. Stáli u zrodu grungeové hudby a členové kapely Green River po jejím rozpadu začali hrát v kapelách jako Pearl Jam a Mudhoney.

Skupina Green River byla založena na počátku roku 1984 zpěvákem Markem Armem, kytaristou Steve Turnerem, bubeníkem Alexem Vincentem a basovým kytaristou Jeffem Amentem. Poté, co se Mark Arm zaměřil výhradně na zpěv a přestal hrát na kytaru, do skupiny přišel kytarista Stone Gossard. Všichni členové již měli nějaké zkušenosti s hraním v kapelách. Arm a Turner spolu dříve hráli ve skupině Mr Epp & The Calculations a the Limp Richerds. Turner navíc hrál s Vincentem ve skupině Spluii Numa a Gossard v The Ducky Boys. Ament hrál s kapelou Deranged Diction.

Na konci roku 1984 kapela hrála především v Seattlu. V prosinci 1984 začali nahrávat své první EP s názvem Come on Down. Po jeho dokončení v prosinci 1984 Turner odešel z Green River, jelikož nebyl spokojen s heavy metalovým přístupem Amenta a Gossarda. Nahradil jej jiný člen Deranged Diction, kytarista Bruce Fairweather. V průběhu roku 1985 kapela vyrazila na své první celostátní turné. Po skončení turné EP Come on Down vydalo newyorské hudební vydavatelství Homestead. Neprodávalo se dobře.

V roce 1986 kapela pokračovala v turné na severozápadě USA. Na samém počátku roku 1986 pak vyšlo později známé kompilační album Deep Six, na kterém se podíleli nejvýznamnější grunge skupiny té doby včetně Melvins a Soundgarden. V červnu 1986 kapela začala nahrávat své další EP Dry As a Bone. Za producenta si vybrali Jacka Endinoha. EP vydalo vydavatelství Sub Pop až v červenci 1987, tedy rok po jeho nahrání. 

Avšak nedlouho po vydání EP Dry As a Bone se skupina opět vrátila do studia, aby začala s nahráváním alba Rehab Doll. Při nahrávání se však začaly projevovat další rozdíly mezi Amentem a Gossardem na jedné straně a Markem Armem na straně druhé. Zatímco Ament i Gossard chtěli přestoupit k většímu vydavatelství, Arm si přál zůstat u malého nezávislého vydavatelství. Spory se vyhrotily 31. října 1987, kdy se Ament, Gossard a Fairweather rozhodli opustit kapelu. Ještě před úplným rozpadem Green River vydali své poslední album Rehab Doll.

Období po rozpadu

[editovat | editovat zdroj]

Po rozpadu Green River Gossard s Amentem založili nedlouho trvající kapelu Lords of the Wasteland, v níž hrál i Andrew Wood z kapely Malfunkshun. Na počátku roku 1988 se kapela přejmenovala na Mother Love Bone. Mother Love Bone rychle nabírali na popularitě a poté, co nahráli své debutové album, frontman kapely Andrew Wood zemřel v roce 1990 na předávkování heroinem. Ještě tentýž rok zbývající členové kapely nahráli album Temple of the Dog, které zaznamenalo značný ohlas a které vydali pod stejným názvem skupiny. Na albu se ještě podíleli Chris Cornell, Matt Cameron, Mike McCready a speciální host Eddie Vedder. Později se z kapely vyvinula skupina Pearl Jam.

Mark Arm a Steve Turner k sobě přizvali Matta Lukina z Melvins a bubeníka Dana Peterse, čímž vznikla skupina Mudhoney.

Diskografie

[editovat | editovat zdroj]
Název Rok Typ Label
Come on Down 1985 EP Homestead Records
Together We'll Never 1986 Singl Tasque Force Records
Dry As a Bone 1987 EP Sub Pop
Rehab Doll 1988 Album Sub Pop
Rehab Doll/Dry As a Bone 1990 Kompilační album Sub Pop

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Green River (band) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]