Sprint

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Sprint je označení pro rychlý krátký sportovní nebo i motoristický závod [zdroj?], který je charakteristický tím, že dochází k maximálnímu fyzickému vypětí závodníka (nebo jeho technického prostředku) po celou dobu závodu, tento extrémně rychlý pohyb se nazývá sprintování. Často jde o běh na krátkou trať s maximálním úsilím. Při sprintu je proto velmi důležitá rychlost, akcelerace a silová výbušnost.

Závodník ve sprintu se nazývá sprinter, závodnice pak sprinterka. Nejlepší současní sprinteři dokážou běžet rychlostí až kolem 43,9 km/h (ženy kolem 39,5 km/h). Hranicí světové extratřídy jsou dnes sprinteři, kteří jsou schopni běžet stometrový sprint pod 10,00 s (podobně ženy pod 11,00 s.). V historii se pod hranici legendárních 10 sekund dostalo již kolem 60 sprinterů (k roku 2008). Suverénně nejlepším sprinterem současnosti je zřejmě světový rekordman na 100m, 200 m i ve štafetě na 4 x 100 m, Jamajčan Usain Bolt. V ženské kategorii to byla koncem 80. let Američanka Florence Griffith-Joynerová, dosud světová rekordmanka na 100 m i 200 m, která je však podezřelá z použití dopingových prostředků.

Výraz „sprinter“ se využívá také v automobilové oblasti pro rychlou dodávku dopravující urgentně zboží například od dodavatele k zákazníkovi. Původem je typové označení vozidla Mercedes-Benz Sprinter. Také „sprint“ může v přeneseném smyslu obecně znamenat krátké, ale intenzivní úsilí o dosažení určitého cíle.

Příklady sprintů[editovat | editovat zdroj]

Lehká atletika[editovat | editovat zdroj]

Plavecký sprint[editovat | editovat zdroj]

Cyklistika[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo sprint ve Wikislovníku