Těžba zlata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Zlatokopectví)
Zlatý důl v Austrálii
Zlatokop hledající zlato v potoce Bonanza Creek u města Dawson v kanadském teritoriu Yukon

Těžba zlata je extrakce zdrojů zlata skrze těžbu ve všech formách (ať vtroušeného v minerálech hydrotermálních žilných struktur, zlatinek až nugetů) nebo nalezišť zlata buď pod povrchem země, v hlubinných šachtách a dolech, nebo na povrchu ve skalách a v korytech řek a potoků. Tuto činnost vykonává buď jednotlivec nebo vyškolení zaměstnanci těžebních společností.

Ruční rýžování zlata[editovat | editovat zdroj]

Při ručním rýžování se nabírá směs štěrku a písku do kovové pánve a pomocí proudu vody a za neustálého kroužení pánví se z ní postupně odplavují lehčí částice. Během procesu získávání se tyto sedimenty nabírají na rýžovací pánev, se kterou se následně začne rotovat a tím odstraňovat voda a lehčí horninový materiál z pánve. Po určité době dochází k tomu, že těžší prvky (jako například zlato, které je přibližně devatenáctkrát těžší než voda, desetkrát než písek a štěrk) zůstávají na dně pánve, zatímco lehčí částice jsou odplaveny s vodou.

V současnosti je rýžování zlata oblíbenou zábavou, na které se nedá většinou zbohatnout, jelikož většina bohatých oblastí byla již vytěžena. V Česku dochází pravidelně k rýžování zlata na Otavě nedaleko obce Kestřany na Písecku ve zlatonosné řece Otavě.

Amalgamační způsob těžby zlata[editovat | editovat zdroj]

Amalgamační způsob těžby zlata z rud využívá rtuť. Tato těžba zlata je pak hlavním zdrojem kontaminace prostředí rtutí a vede i ke kontaminaci ptáků.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. What's behind the toxic levels of mercury in tropical birds? Gold mining, study shows. phys.org [online]. [cit. 2023-11-14]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]