Richard Gordon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o americkém astronautovi. O britském spisovateli pojednává článek Richard Gordon (spisovatel).
Richard Francis Gordon
Astronaut NASA
Státní příslušnostUSA Spojené státy americké
Datum narození5. října 1929
Místo narozeníUSA Seattle, USA
Datum úmrtí6. listopadu 2017 (ve věku 88 let)
Místo úmrtíUSA San Marcos, Kalifornie, USA
Předchozí
zaměstnání
Zkušební pilot
Čas ve vesmíru13 dní, 3 hodiny a 53 minut
Kosmonaut od1963
MiseGemini 11, Apollo 12
Znaky misí
Kosmonaut do1972
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard Francis Gordon Jr. „Dick“ (5. října 1929 Seattle, Washington, USA[1]6. listopadu 2017 San Marcos, Kalifornie, USA[2]) byl americký pilot a astronaut z programů GeminiApollo.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

V roce 1951 ukončil studia na University of Washington a s diplomem inženýra chemie vzápětí poté nastoupil do armády. Stal se námořním pilotem na základně v Jacksonvillu na Floridě u přepadových stíhačů. Po čase odešel do školy zkušebních námořních pilotů v Patuxent RiveruMarylandu. Létal na celé řadě nových typů reaktivních letadel.

Po třech letech nastoupil jako testovací pilot stíhačky F4H na kalifornské základně v Miramaru a získal celou řadu národních leteckých rekordů. V květnu 1961 při transkontinentálním letu Los AngelesNew York stanovil nový rekord 1 399,7 km/h, trasu uletěl za 2 hodiny a 47 minut. V době, kdy byl přijat do třetí skupiny amerických astronautů (18. října 1963), měl nalétáno 4 682 hodin. Po nezbytném výcviku byl jmenován do záložní posádky Gemini 8.

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Poprvé letěl na palubě Gemini 11 v září 1966. Velitelem lodě byl Charles Conrad. Startovali z kosmodromu na mysu Canaveral, dostali se na oběžnou dráhu Země, čtyřikrát se spojili s raketou AtlasAgena a po třech dnech letu přistáli na hladině Atlantského oceánu.

Za tři roky po svém prvním letu byl jmenován napřed velitelem záložní posádky pro Apollo 9, brzy nato letěl podruhé, tentokrát na palubě Apolla 12. Cíl mise: Měsíc. Zatímco jeho kolegové na lodi, kosmonauti Charles ConradAlan Bean na Měsíci přistáli a také na něj vstoupili, Richard Gordon zůstal 31 hodin na oběžné dráze Měsíce, který pětačtyřicetkrát obkroužil. Když se Conrad s Beanem vrátili na loď, odstartovali k Zemi a po deseti dnech ve vesmíru přistáli na hladině Tichého oceánu.

Oba lety začaly startem na Floridě z mysu Canaveral a byly zakončeny přistáním kabiny lodi s pomocí padáků na hladině oceánu.

Po skončení letu[editovat | editovat zdroj]

Po letu s Apollem 12 byl ještě kapitán Gordon jmenován do záložní posádky Apolla 15. Dne 1. ledna 1972 z NASA i armády odešel a stal se viceprezidentem společnosti The New Orleans Saints of the National Footbal League. Od 1. dubna 1977 byl hlavním manažerem energetického oddělení firmy John Mecom Company, v roce 1993 prezidentem Space Age America Inc. Jeho koníčky byly vodní lyžování a golf.

Byl ženatý a měl šest dětí.[3]

Zemřel 6. listopadu 2017 v San Marcos ve věku 88 let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti USA, s. 358. 
  2. https://www.nytimes.com/2017/11/07/obituaries/richard-gordon-gemini-and-apollo-astronaut-dies-at-88.html
  3. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Richard Francis Gordon, s. 324. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]