Alan Bean

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alan LaVern Bean
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy
Datum narození15. března 1932
Místo narozeníWheeler, Texas, USA
Datum úmrtí26. května 2018 (ve věku 86 let)
Místo úmrtíHouston, Texas, USA
Předchozí
zaměstnání
Zkušební pilot
HodnostKapitán, námořnictvo
Čas ve vesmíru69d 15h 45m
Kosmonaut od1963
MiseApollo 12, Skylab 3
Znaky misíZnak mise Znak mise
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alan LaVern Bean (15. března 1932 Wheeler, Texas[1]26. května 2018 Houston[2]) byl americký astronaut z projektů Apollo a Skylab. Stal se čtvrtým člověkem, který stanul na povrchu Měsíce.

Život[editovat | editovat zdroj]

Školy a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Jako mladý se věnoval stavbě letadel. Po ukončení střední školy byl přijat na fakultu leteckého inženýrství na Texaskou univerzitu v Austinu. V roce 1955 úspěšně studium ukončil a nastoupil k Námořnictvu Spojených států amerických. Po čtyřech letech byl poslán do školy zkušebních pilotů v Patuxent Riveru ve státě Maryland. Po přeškolení začal zkoušet nově zaváděná letadla na letadlových lodích. V době, kdy se odhodlal podat přihlášku k NASA na výcvik astronautů, měl nalétáno přes 2500 hodin, v roce 1963 absolvoval nezbytné testy a byl přijat. Následoval intenzivní výcvik a zařazení do projektu Gemini. Byl jmenován velitelem záložní jednotky Gemini 10. Po ukončení letů Gemini se přeškolil na projekt Apollo. Byl jmenován do záložní posádky Apolla 9 a v dubnu 1969 byl jmenován do hlavní posádky Apolla 12. V té době mu bylo 37 let.

Alan Bean na Měsíci při letu Apollo 12

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

S Apollem 12 k Měsíci odstartoval z mysu Canaveral na podzim 1969, na palubě s ním byl ještě Charles Conrad a Richard Gordon. V posádce zastával funkci pilota měsíčního modulu lodi. Zatímco Gordon zůstal kroužit na jeho oběžné dráze, Bean s Conradem přistáli na Měsíci a jako třetí a čtvrtý člověk ze Země na něj vystoupili.

Po skončení letu s celou posádkou Apola 12 i se svými manželkami vykonali cestu kolem světa se sérií přednášek a setkání. Několikrát byl televizním spolukomentátorem dalších letů Apolla. Později byl povýšen do hodnosti námořního kapitána, získal čestný doktorát Texaské univerzity a řadu dalších ocenění. Navíc zůstal celé roky ve výcviku v projektu Skylab.

Jeho další let byl na lodi Skylab 3. Také tato kosmická loď startovala z mysu Canaveral a to v červenci 1973. V posádce zastával funkci velitele letu, spolu s ním se dlouhodobé mise zúčastnili Owen Garriott a Jack Lousma. Na orbitální stanici Skylab nad Zemí plnili zadané úkoly celé dva měsíce a po 1427 hodinách ve vesmíru přistáli na hladině Tichého oceánu.[3]

Po skončení letů[editovat | editovat zdroj]

Po druhém letu do vesmíru zůstal ještě v týmu kosmonautů a byl jmenován do záložní posádky projektu Sojuz-Apollo. V roce 1975 opustil námořnictvo a přijal funkci vedoucího operační a tréninkové skupiny budoucích kosmonautů. V dalších letech se začal věnovat malířství. Maloval především obrazy s náměty z Měsíce. O jeho obrazy s tematikou Měsíce byl velký zájem. V červenci 2009, ve 40. výročí přistání Apolla 11 na Měsíci, vystavoval své obrazy s měsíční tematikou v National Air and Space Museum[4] ve Washingtonu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-pilotu USA, s. 357. 
  2. NASA: Family Release Regarding the Passing of Apollo, Skylab Astronaut Alan Bean
  3. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Allan Lavern Bean, s. 262. 
  4. DUNHAM, Will. Alan Bean, moon-walking U.S. astronaut turned painter, dies in Houston. Reuters [online]. 2018-05-26 [cit. 2021-01-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]