Alan Bean

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alan LaVern Bean
Alan Bean NASA portrait (S69-38859).jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnost Spojené státy
Datum narození 15. března 1932
Místo narození Wheeler, Texas, USA
Datum úmrtí 26. května 2018 (ve věku 86 let)
Místo úmrtí Houston, Texas, USA
Předchozí
zaměstnání
Zkušební pilot
Hodnost Kapitán, námořnictvo
Čas ve vesmíru 69d 15h 45m
Kosmonaut od 1963
Mise Apollo 12, Skylab 3
Znaky misí Znak mise Znak mise
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alan LaVern Bean (15. března 1932 Wheeler, Texas, USA[1]26. května 2018 Houston[2]) byl americký astronaut z projektů Apollo a Skylab. Stal se čtvrtým člověkem, který stanul na povrchu Měsíce.

Život[editovat | editovat zdroj]

Školy a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Jako chlapec se věnoval stavbě letadel. Po ukončení střední školy byl přijat na fakultu leteckého inženýrství na University of Texas at Austin. V roce 1955 úspěšně studium ukončil a nastoupil na vojnu k vojenskému námořnictvu. Po čtyřech letech byl poslán do školy zkušebních pilotů v Patuxent Riveru ve státě Maryland. Po přeškolení začal zkoušet nově zaváděná letadla na letadlových lodích. V době, kdy se odhodlal podat přihlášku k astronautům, měl nalétáno přes 2500 hodin. V roce 1963 absolvoval nezbytné testy a byl do týmu přijat. Následoval intenzivní výcvik a zařazení do projektu Gemini. Byl jmenován velitelem záložní jednotky Gemini 10. Po ukončení letů Gemini se přeškolil na projekt Apollo. Byl jmenován do záložní posádky Apolla 9 a v dubnu 1969 byl jmenován do hlavní posádky Apolla 12. V té době mu bylo 37 let.

Alan Bean na Měsíci při letu Apollo 12

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

S Apollem 12 odstartovali z mysu Canaveral na podzim 1969, na palubě byli mimo Beana ještě Charles Conrad a Richard Gordon. Letěli k Měsíci. Bean měl funkci pilota měsíčního modulu lodi. Zatímco Gordon zůstal kroužit na jeho oběžné dráze, Bean s Conradem přistáli na Měsíci a jako třetí a čtvrtý člověk ze Země na něj vystoupili.

Po skončení letu s celou posádkou Apola 12 a manželkami vykonali cestu kolem světa se sérií přednášek a setkání. Několikrát byl televizním spolukomentátorem dalších letů Apolla. Byl povýšen do hodnosti námořního kapitána, získal čestný doktorát University of Texas a řadu dalších ocenění. Navíc zůstal celé roky ve výcviku pro projekt Skylab.

Jeho další let byl na lodi Skylab 3. Také tato kosmická loď startovala z mysu Canaveral a to v červenci 1973. Na palubě byl Bean jako velitel lodě, spolu s ním se dlouhodobé mise zúčastnili Owen Garriott a Jack Lousma. Na orbitální stanici Skylab nad planetou Země plnili zadané úkoly celé dva měsíce a po 1427 hodinách ve vesmíru přistáli ve své lodi na hladině Tichého oceánu.[3]

Po skončení letů[editovat | editovat zdroj]

Zůstal ještě v týmu kosmonautů a byl jmenován do záložní posádky projektu Sojuz-Apollo. V roce 1975 opustil námořnictvo a přijal funkci vedoucího operační a tréninkové skupiny budoucích kosmonautů. Zvolil si také koníčka, malování obrazů s náměty z Měsíce. Řadu z nich prodával po 20 000 dolarech za kus.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-pilotu USA, s. 357. 
  2. NASA: Family Release Regarding the Passing of Apollo, Skylab Astronaut Alan Bean
  3. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Allan Lavern Bean, s. 262. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]