Přeskočit na obsah

National Air and Space Museum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
National Air and Space Museum
Národní muzeum letectví a kosmonautiky
Národní muzeum letectví a kosmonautiky
Údaje o muzeu
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Založeno1946
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

National Air and Space Museum (v češtině Národní muzeum letectví a kosmonautiky) ve Washingtonu D. C. je jedno z největších muzeí v National Mall. Jedná se o druhou největší sbírku na téma kosmonautiky a letectví (14 970,9 m²). Muzeum bylo založeno v roce 1976, je součástí Smithsonova institutu. Zajímavostí je, že téměř všechny exponáty jsou originály.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Protože se muzeum nachází na National Mall poblíž Kapitolu a monumentu, nechtěl architekt Gyo Obata z Hellmuth, Obata a Kassabaum realizovat ultramoderní a odvážné návrhy. Vytvořili tedy budovy ve stávající podobě. Její základ jsou čtyři jednoduché mramorové kostky spojené sklem a ocelí. Před muzeem je moderní socha Ad Astra (ke hvězdám).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Muzeum vzniklo 12. srpna 1946 jako muzeum letectví aktem Kongresu a podepsal prezident Harry S. Truman. Některé kousky pocházejí z Filadelfie, poté poslala Čína starověké draky, první člověkem vyrobené létající věci. Poté byl získán i parní motor určen pro letadla a mnoho dalšího. Na začátku ale stejně většina exponátů zůstala ve skladišti, protože pro ně nebylo místo, poté se však postavila již zmiňovaná budova. Později přibyly rozsáhlé sbírky z letectva a námořnictva USA z první a druhé světové války.

Pro nedostatek prostoru v hlavní budově ve Washingtonu byla v roce 2003 otevřena další pobočka: Steven F. Udvar-Hazy Center na nedalekém mezinárodním letišti Washington Dulles v Chantilly ve státě Virginie, které je s celkovou výměrou 71 000 m2 aktuálně největší leteckou sbírkou.

Exponáty[editovat | editovat zdroj]


Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku National Air and Space Museum na anglické Wikipedii.

  1. Kellett XR-8 Archivováno 3. 6. 2013 na Wayback Machine., Smithsonian National Air and Space Museum, cit. 16. 1. 2013 (anglicky)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]