Igelitová taška

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Igelitová taška lidově zvaná igelitka je jednoduchá taška vyráběná z plastu (obvykle nízkohustotního polyethylenu nebo polypropylenu), které nemá (zpravidla) dlouhou životnost, její základní smysl je totiž obvykle jen odnést si nákup z obchodu domů.

Nejrůznější supermarkety obvykle prodávají či dokonce dávají zdarma takovéto plastové tašky (se svým obchodním logem) u nákupní pokladny.

Mnoho obchodních firem využívá povrchu tašek jakožto prostor pro svoji firemní reklamu, tyto tašky bývají obvykle opatřeny firemním logem a dalšími doprovodnými nápisy. Ve specializovaných obchodech je ale možno běžně zakoupit plastové tašky čistě bílé tj. bez potisku.

Název[editovat | editovat zdroj]

Z věcného hlediska je pojem igelit v dnešním Česku používán většinou nesprávně. Historicky se obchodní název Igelit nebo Igelite totiž vztahuje k fóliím z měkčeného polyvinylchloridu (PVC) vyráběným od 30. let 20. století koncernem IG Farben.[1][2] Zatímco PVC při hoření uvolňuje nebezpečné zplodiny, dnešní „igelitky“ jsou obvykle z polyetylenu, který lze spalovat bez vzniku škodlivých sloučenin.

Spotřeba[editovat | editovat zdroj]

Čína ročně spotřebuje 37 milionů barelů ropy, aby vyrobila 3 miliardy plastových tašek jen pro čínský trh.[3] Různé restrikce umožňují však snižovat výrobu a spotřebu plastových tašek.[3] Roční zájem o tyto tašky se snížil z 1,6 milionů tun na 1,1 milionu.[3]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_es-003/hesla/igelite.obchodni-nazvy.html
  2. http://www.sintetica.de/ger/iframe/dict_iframe_src.php?let=i
  3. a b c Svět plus - příloha teplického deníku. [s.l.] : denik.cz, 2008. Kapitola ekologie, s. 34. (česky)