Urban Dictionary

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Urban Dictionary
URLurbandictionary.com
SloganDefinuj svůj svět (anglicky Define Your World)
Charakter stránkySlang slovník
RegistracePouze pro úpravy
V jazyceAnglický
VlastníkAaron Peckham
AutorAaron Peckham
Spuštěno1999
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Urban Dictionary je internetový slovník anglického slangu. Obsahuje jak samostatná slova tak i fráze. K březnu 2012 obsahoval slovník přes šest a půl milionu slov. Slovo či frázi může do slovníku přidat každý dokonce bez nutnosti založení účtu. O obsah stránky se starají dobrovolní editoři a správnost, kvalitu a přesnost překladu hodnotí přímo sami uživatelé kliknutím na symbol palce nahoru či dolů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Web založil v roce 1999 Aaron Peckham, když byl v prvním ročníku magisterského studia informačních technologií na California Polytechnic State University.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Definice, které obsahuje Urban Dictionary jsou ty, které nenajdete v běžném slovníku. Urban Dictionary obsahuje slova slangová, etnická, amerikanismy a fráze a slova, která jsou zrovna v trendu, a také vulgarismy a sexistická slova. Většina slov má více významů, příkladů užití a také tags.

Návštěvníci Urban Dictionary mohou zadat novou definici aniž by se registrovali. Ale musí poskytnout platný email, aby usnadnili proces zadání slova. Zadaná slova se stávají majetkem Urban Dictionary. Předtím, než jsou přidána do slovníku, všechny nové definice musí být schváleny editory. Editorům je poskytnut tento průvodce tím, jaká slova přijmout a jaká odmítnout při schvalování definic

  1. Zveřejnit lze jméno slavných osobností, ale nelze jméno přátel a kamarádů. Definice křestních jmen jsou povolena. Jména hudebních skupin a škol by měla být zveřejněna, jen pokud jsou slavná.
  2. Zveřejnit lze rasistická slova i slova týkající se sexu. Ale nesmí být v žádném případě propagováno.
  3. Lze zveřejnit vlastní názor. Názory jsou dobré pro čtenáře, kteří nejsou seznámeni s nějakým tématem a neměli by být editory odmítány kvůli jejich nepřesnosti, rasismu či neshodě.
  4. Lze zveřejnit jména míst, přezdívky a PSČ.
  5. Publikování slov spisovných, nadávky, slova napsaná s chybou či slova, která jsou i v běžném jazyku nejsou důvod, proč by zde měla být zamítnuta.
  6. Publikování vtipů a sarkasmů je povoleno, ale vyhněte se publikování dvojsmyslných vtipů, kterým jen vaši kamarádi rozumí.
  7. Odmítá se sexuální násilí a smyšlená násilnická slova, smyšlené sexuální akty.
  8. Odmítají se slova bez smyslu. Odmítají se slova napsaná velkými písmeny, slova, která jsou publikovaná předtím.
  9. Odmítají se reklamy a definice napsané formou reklamy

Kontrola kvality[editovat | editovat zdroj]

Osoby, které vkládají do slovníku definice musí poskytnout platnou emailovou adresu. Každé nové slovo musí být schváleno editory, před tím, než je přidáno do slovníku. Editoři se musí přihlásit také přes email a hlasují o tom, které slovo přijmout, a které ne. Po obdržení dostatečného rozdílu hlasů mezi "přijato" a "odmítnuto", definice se přidá do slovníku a je tedy zveřejněna. Definice zapsaná ve slovníku mohou být hodnocena hlasy návštěvníků "palec nahoru" a "palec dolu". I když je definice již ve slovníku, editoři ji stále mohou upravit či odstranit, jestli je to proti předpisům. Ale definice, které se staly velice populárními díky hlasům návštěvníků nemohou být odstraněny. A editor může doporučit k odstranění pouze pět definic za 24 hodin. Na Urban Dictionary registrovaní uživatelé mohou diskutovat o různých tématech, sdílet zkušenosti či mluvit o problémech, které se stránkou mají. Také hlasují pro změny, které se mají provést. Fóra jsou místem pro živou diskuzi. Příkladem nových diskuzí je například "Povolte uživatelům přidávat zvuk a obrázky", "Zbavte se toho, aby hloupé definice byly první na seznamu zobrazení" a "Dovolte editorům smazat více než pět špatných definic denně"

Uživatelé a návštěvnost[editovat | editovat zdroj]

K lednu 2011, stránka obsahovala přes 5,6 milionu definic. K dubnu 2009, průměrně 2000 slov je denně odesláno ke schválení. Stránku navštěvuje průměrně patnáct milionů návštěvníků měsíčně. 80% z nich je mladších 25 let.[1]

Možnosti[editovat | editovat zdroj]

Ve slovníku Urban Dictionary je možné vyhledat slovo po zadání do vyhledávače. Je zde taky možné hledat ze seznamu dle abecedního pořádku. Můžete také hledat slova náhodně, slovo nová, v záložce favorite jsou slova, které jste v poslední době hodnotili. Na stránce Urban Dictionary najdete i obchod. Je zde možné zakoupit jak knižní vydání slovníku Urban Dictionary, tak i různé hrníčky s definicemi slov. Také možnost thesaurus je samozřejmostí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HEFFERNAN, Virginia. Street Smart: Urban Dictionary. www.nytimes.com. New York Times, 5. července 2009. Dostupné online [cit. 25. únoru 2010]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]