Přeskočit na obsah

Washingtonovo jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lake Washington
Washingtonovo jezero s mostem Evergreen Point Floating Bridge.
Washingtonovo jezero s mostem Evergreen Point Floating Bridge.
Poloha
SvětadílSeverní Amerika
StátWashingtonWashington Washington
Map
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha88 km²
Délka35 km
Objem2,96 km³
Max. hloubkaprůměrně 33 m, max. 65 m
Ostatní
Nadm. výška5 m n. m.
Přítok vodyřeky Sammamish a Cedar, dále potoky
Odtok vodyLake Washington Ship Canal
OstrovyMercerův, Fosterův, další menší ostrovy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Washingtonovo jezero (angl. Lake Washington) je velké sladkovodní jezero, na jehož březích leží mj. i město Seattle. Je to největší jezero v okrese King a po jezeře Chelan druhým největším ve státě Washington. Mezi nejvýznamnější města na jeho březích patří již zmíněný Seattle na západě, Bellevue a Kirkland na východě, Renton na jihu a Kenmore na severu. Hlavními přítoky jsou řeky Sammamish a Cedar.

Jezero bylo pojmenováno v roce 1854 Thomasem Mercerem po Georgi Washingtonovi. V jazyce indiánského kmene Duwamišů nese jméno Xacuabš (čes. velké množství vody). Přibližně od roku 1900 začala města na pobřeží vypouštět do jezera splašky, což mělo za následek drastické znečištění jezera. V šedesátých letech minulého století ale vláda učinila důležité kroky, které jezero změnily k čistějšímu. Letecká společnost Kenmore Air provozuje v Kenmoru letiště pro hydroplány.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Jezero je dlouhé a úzké, bylo vyhloubeno ledovci. Když se kordillerský ledovec v pozdním pleistocénu prodíral směrem na jih, potkával skupiny tvrdších i měkčích skal. Když led taje, jezero se naplní ledovcovou vodou, kterou zadržely morény. U takto vzniklých jezer (v angl. odborný název ribbon lake) je obvykle na jednom konci přítok a na druhém odtok. U Washingtonova jezera jsou ale na obou stranách přítoky.

Řeky a potoky[editovat | editovat zdroj]

Vedle již zmíněných řek Sammamish a Cedar napájejí jezero také menší potoky, mezi které patří:

Kanály a mosty[editovat | editovat zdroj]

Před výstavbou lodního kanálu Lake Washington Ship Canal v roce 1916 prováděla hlavní odtok vody z jezera řeka Black River, která ústila do řeky Duwamish a ta zase do Elliottova zálivu. Při otevření kanálu ztratila normální úroveň jezera téměř tři metry. Řeka Black River kvůli kanálu zmizela, její koryto je nyní suché.

Přes jezero se dá dostat po plovoucích mostech, které zde stojí kvůli hloubce jezera a jeho blátivému dnu, kvůli kterým zde nemohou být pilíře pro visuté mosty. Tři plovoucí mosty tedy přetínají jezero, jsou to Evergreen Point Floating Bridge – nejdelší plovoucí most na světě, přenášející Washington State Route 520, Lacey V. Murrow Bridge, Third Lake Washington Bridge a East Channel Bridge, které přenášejí Interstate 90. Všechny mosty patří k nejdelším svého druhu na světě.

V roce 1990 spadla do vody část mostu Lacey V. Murrowa a málem bylo plovoucím mostům odzvoněno. Vyšetřování washingtonského ministerstva dopravy ale odhalilo, že příčinou bylo špatné zacházení při renovaci mostu.

V roce 1950 se Murrowův most stal bezplatným a odzvonilo tak trajektům, které na jezeře fugnovaly od osmdesátých let devatenáctého století.

Města na pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lake Washington na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]