San Luis Obispo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
San Luis Obispo
Sanluisobispo.jpg
San Luis Obispo – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 71 m n. m.
stát: Spojené státy americké USA
federální stát: Kalifornie Kalifornie
okres: San Luis Obispo County
San Luis Obispo
Red pog.png
San Luis Obispo
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 27,6 km²
počet obyvatel: 44 075 (2009)
hustota zalidnění: 1 600 obyv. / km²
správa
starosta: Jan Howell Marx
oficiální web: http://www.slocity.org

San Luis Obispo (zkráceně SLO) je město v americkém státě Kalifornie, v okrese San Luis Obispo. Podle údajů z roku 2009 mělo město 44 075 obyvatel.

San Louis Obispo leží přibližně na půl cesty mezi Los Angeles a San Franciscem, 300 km severozápadně od Los Angeles a 370 km jihovýchodně od San Francisca. Jedná se o jediné větší město ve známé pobřežní oblasti Big Sur. San Luis Obispo leží ve vnitrozemí, od pobřeží Pacifiku je vzdálené přibližně 15 km.

Město[editovat | editovat zdroj]

Centrum města tvoří typické rovné, vzájemně se křížící ulice. Zástavba je obvykle dvoupodlažní, dochovala se řada domů z 19. st. Říká se, že San Luis Obispo má víc architektury z 19. st. než kterékoliv jiné kalifornské město. Centrum města tvoří především restaurace, obchody, hospody a ubytovací zařízení. Nejznámější památkou ve městě je misie Mission San Luis Obispo de Tolosa z konce 18. st. Zajímavou stavbou je budova kina Fremont Theater ve stylu art deco (na Monterey St), stále v provozu. Jednou z nejrušnějších ulic je Higuera Street, pravidelně se zde konají zemědělské trhy.

Okolí města[editovat | editovat zdroj]

20 km západně od San Luis Obispo leží rybářská obec Morro Bay s pláží a zajímavými pobřežními skalními útvary. 70 km severozápadně od města se nachází Hearst Castle, extravagantní honosná stavba z počátku 20. st.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Cook S., Perry T., Ward G.: Západ USA. Rough Guides 2002.