Sammamišské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lake Sammamish
Letecký pohled na jezero.
Letecký pohled na jezero.
Poloha
Světadíl Severní Amerika
Státy WashingtonWashington Washington
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 19,8 km²
Délka 12 km
Šířka 2,5 km
Povodí 250 km² km²
Max. hloubka průměrně 18 m, max. 32 m
Ostatní
Nadm. výška 9 m n. m.
Přítok vody Issaquah Creek
Odtok vody řeka Sammamish
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na jezero ze severního pobřeží.

Sammamišské jezero je sladkovodní nádrž 13 kilometrů na východ od města Seattle v americkém státě Washington. Dosahuje délky 12 kilometrů, šířky přes 2 kilometry, hloubky 32 metrů a jeho rozloha činí 21 km². Nedaleko na západ se nachází Washingtonovo jezero, na východě jej ohraničuje Sammamišská plošina. Mezi velká města na březích jezera patří Redmond na severu a Issaquah jihu. Jezero je napájeno potokem Issaquah Creek, vodu z něj do Washingtonova jezera odvádí z Redmondu řeka Sammamish.

Povodí jezera má rozlohu 250 km² a kromě Redmondu a Issaquah do něj patří také města Bellevue, Preston a Hobart. Povodí tvoří především malé potoky, jejichž cesta končí právě v jezeře. Největším z těchto potoků je Issaquah Creek, tvořící až 70 procent vody proudící do jezera.

Urbanizace[editovat | editovat zdroj]

Břehy jezera jsou touto dobou nejrychleji rostoucími předměstími v metropolitní oblasti okolo města Seattle. Značným rozvojem si na přelomu tisíciletí prošla města Redmond, Issaquah, Bellevue, Snoqualmie a Fall City. V roce 1999 bylo kvůli expanzi předměstí začleněno město Sammamish.

Ekologie a ochrana[editovat | editovat zdroj]

V minulosti byla voda při vysokém úhrnu srážek, který zde často bývá v porovnání se Seattlem dvojnásobný, pohlcena okolními lesy. Kypré, houbovité lesní půdy prakticky eliminovaly přetok vody při zimních bouřích a dodávaly tak zdroje podzemní vody, která se při suchých letních měsících proměňovala ve sladkovodní potůčky. Kvůli urbanizaci byla lesní půda nahrazena nepropustnými povrchy, jako jsou silnice, parkoviště nebo střechy, a při srážkách se tak zvýšilo zaplavení. Voda ze srážek obsahuje usazeniny a toxické látky, které se dostaly do potoků a tím pádem i do jezera, což má negativní vliv na ryby a další živočichy v jezeře a také to ovlivnilo průhlednost jeho vody.

V květnu 2010 pořádala federální vláda město Sammamish, aby zakázalo výstavbu v pásmu 76 metrů od pobřeží jezera, čímž má být poskytnuta ochrana zdejším populacím lososů a pstruhů amerických. V této žádosti nebyl zahrnut losos nerka, přestože environmentalisté a vědci tvrdí, že i tento druh je v jezeře a jeho přítocích na pokraji vyhynutí. Přestože město Sammamish zatím těmto konzervačním snahám odolává, sousední město Issaquah svolilo k zákazu výstavby v pásmu 61 metrů od jezera a od potoka Issaquah Creek. Celkem se odhaduje, že se v jezeře nachází už méně než sto jedinců lososu nerka.

Bobři[editovat | editovat zdroj]

Nedávný návrat bobra kanadského na břehy jezera vrhl představitele města Issaquah a státního parku Lake Sammamish, že svou činností zde bobři způsobí záplavy a že si budou dělat nory pod silnicemi. Doporučují tedy přemístění této bobří populace. V červnu 2010 požádalo město Issaquah Ministerstvo ryb a zvěře státu Washington o zbourání bobří přehrady na potoku Tibbetts Creek ve státním parku Lake Sammamish, jelikož přehrada může způsobit záplavy a zamezuje migraci lososů.

Na druhou stranu výzkumy na severu Spojených států a v Kanadě ukazují, že bobři poskytují ekologické výhody vytvářením vodních nádrží, které navyšují hojnost a rozmanitost ryb a ptáků. Výzkum v povodí řeky Stillaguamish, asi 80 kilometrů severně od jezera, ukázal, že po zmizení bobřích přehrad klesla letní produkce lososa kisuče o 89 procent.

Rekreace a parky[editovat | editovat zdroj]

Na severu jezera se nachází Marymoor Park, na jihu státní park Lake Sammamish a stezka East Lake Sammamish Trail. Mezi zdejší nejpopulárnější aktivity patří veslování, vodní lyžování, wakeboarding a wakesurfing. Na severním konci jezera se nachází veřejná slalomová dráha pro vodní lyžování.

Zločiny[editovat | editovat zdroj]

  • Sériový vrah Ted Bundy unesl v roce 1974 z pláže ve státním parku Lake Sammamish dvě ženy za denního světla, když předstíral, že je zraněný.
  • Vrah manželek Randy Roth utopil svou čtvrtou ženu Cynthii v roce 1991, když ji shodil z raftu, se kterým na jezero vyplul z Idylwood Parku v Redmondu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lake Sammamish na anglické Wikipedii.