Seattle's Best Coffee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Seattle's Best Coffee
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma divize společnosti Starbucks
Datum založení Whidbeyho ostrov, Washington, Spojené státy americké (cca 1970)
Zakladatel Jim Stewart
Sídlo Seattle, Washington
Adresa sídla Seattle, Spojené státy americké
Klíčoví lidé Howard Schultz - předseda, prezident a CEO společnosti Starbucks
Charakteristika firmy
Rozsah působení celosvětově
Produkty káva
Majitel Starbucks
Identifikátory
Oficiální web www.seattlesbest.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Seattle's Best Coffee je zcela vlastněná filiálka společnosti Starbucks, která prodává speciální kávu a sídlí v Seattlu, v americkém státě Washington.

Společnost má pobočky ve dvaceti státech, provinciích a v D.C., pobočky které jsou rámcem jiných obchodů, mezi které patří J.C. Penney nebo Subway Restaurants, se nachází v dalších obchodních centrech nebo na kampusech.

Káva od Seattle's Best je obyčejně levnější než ta přímo od Starbucks a je prodávaná jako dostupnější pro ekonomicky slabší třídu obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost začala svou činnost jako zmrzlinový a kávový obchod zvaný Wet Whisker na Whidbeyho ostrově, severně od Seattlu. Zakladatel Jim Stewart koupil svou první, šesti-kilogramovou pražící pec od prodejce burských ořechů na pláži v jižní Kalifornii. Poté zakoupil pro svůj obchod zelenou kávu od místních prodejců, kterou pak pražil a prodával. Na konci svého druhého léta obchod zpražil a prodal už téměř 226 kilogramů kávy.

Na konci roku 1970 byl obchod prodán místní rodině a Jim Stewart se svým bratrem Davem otevřeli další zmrzlinový obchod, tentokrát na přístavním molu 70 v seattleské čtvrti Central Waterfront, se jménem Stewart Brothers Wet Whisker. V roce 1982 obchod získal svůj první stroj na espreso a kromě čerstvě pražené kávy tak začal prodávat i nápoje na bázi espresa.

V roce 1983 bylo jméno obchodu změněno na Stewart Brothers Coffee a krátce poté začala expanze do nedalekého Bellevue a na historickou seattleskou tržnici Pike Place Market. V roce 1991 společnost vyhrála místní soutěž kávy a přejmenovala se na Seattle's Best Coffee, krátce poté ji však od bratrů Stewartů koupila skupina podnikatelů vlastnící společnost Torrefazione Italia. Sloučením byla vytvořena nová společnost s názvem Seattle Coffee Holdings, která byla roku 1997 přejmenována na Seattle Coffee Company.

V roce 1988 společnost koupila společnost AFC Enterprises a vrátila jí jméno Seattle's Best Coffee. Nové vedení se zasloužilo o zvětšení pražírny na Vashonově ostrovu a zavedení nové linky organických káv. V červenci 2003 byla společnost prodána společnosti Starbucks, zatímco AFC Enterprises mohou dále používat značku v jedenácti zemích, na Havaji a na amerických vojenských základnách. V listopadu 2004 prodala AFC Enterprises práva na značku a také společnost Cinnabon nově založené divizi společnosti Roark Capital Group, Focus Brands.

V říjnu 2003 Starbucks zavřela pražírnu na Vashonově ostrovu a přesunula provoz do vlastní pražírny v Kentu. Stará pražírna dále funguje jako ostrovní pražírna, která vlastní také původní pražící stroj a pro kterou pracuje pražmistr Peter Larsen.

V roce 2004 podepsala společnost smlouvu s knihkupectvími Borders o provozu kaváren v knihkupectvích. V roce 2006 se na značku Seattle's Best přejmenovalo už téměř 70 procent všech kaváren v knihkupectvích Borders. Starbucks zatím provozují stejné partnerství s konkurentem společnosti Borders, Barnes & Noble, dále také s obchody J.C. Penney a v Kanadě s knihkupectvími Chapters a Indigo Books and Music.

V roce 2008 se s řetězcem obchodů J.C. Penney dohodla také sama Seattle's Best Coffee a v roce 2011 dále probíhá expanze značky do supermarketů řetězce po celé zemi. Kiosky Seattle's Best Coffee se nachází také na jednadvaceti lodích společnosti Royal Caribbean International a to pod názvem Latte-Tudes nebo Cafe Promenade. Lodě flotily svým zákazníkům nabízí i další kávové výrobky zdarma, také od firmy Seattle's Best Coffee.

Na konci září 2006 koupila čtyři kavárny Seattle's Best Coffee v centru Vancouveru společnost Blenz Coffee, která je přejmenovala a o pár dní později znovu otevřela. V únoru 2010 ohlásil řetězec fast-foodů Burger King, že zařadí Seattle's Best Coffee do svého menu ve více než sedmi tisících poboček.

V květnu 2010 společnost Starbucks oznámila, že plánuje nové logo pro Seattle's Best Coffee a rozšířit řetězec ze tří na třicet tisíc poboček do konce roku. Změna loga z originálního a starobylého na jednoduché, generické vyvolalo mnoho kritiky, která přirovnala logo k logu značky očních kapek, logu krevní banky nebo čerpací stanice.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Obchodní lokality[editovat | editovat zdroj]

Následuje částečný seznam obchodů, které podávají Seattle's Best Coffee:

Delta Air Lines[editovat | editovat zdroj]

V únoru 2011 vstoupila společnost do dohody s Delta Air Lines na nabízení produktů Seattle's Best Company na všech domácích i mezinárodních letech společnosti a na letech Delta Connection. Spolupráce začala v březnu 2011.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Seattle's Best Coffee na anglické Wikipedii.