Přeskočit na obsah

Warren Buffett

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Warren Buffett
Warren Buffet na SelectUSA Investment Summit v roce 2015
Warren Buffet na SelectUSA Investment Summit v roce 2015
Narození30. srpna 1930 (93 let)
Omaha
BydlištěOmaha
Alma materWoodrow Wilson High School (do 1947)
Whartonova škola (od 1947)
University of Nebraska–Lincoln (do 1950)
Columbia Business School (do 1951)
Pensylvánská univerzita
Kolumbijská univerzita
New York Institute of Finance
Povoláníinvestor, podnikatel, akcionář, finančník a ekonom
Majetek117,2 mld. $ (2023)[1]
102 mld. $ (2021)[2]
OceněníPrezidentská medaile svobody
ChoťSusan Buffettová (1952–2004)
Astrid Menks (od 2006)
DětiHoward Graham Buffett
Susan Alice Buffettová
Peter Buffett
RodičeHoward Buffett a Leila Stahl Buffett[3]
PříbuzníDoris Buffett a Roberta Buffett Elliott[4] (sourozenci)
Howard W. Buffett (vnuk)
Funkcechief executive officer (Berkshire Hathaway; od 1970)
PodpisWarren Buffett – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Warren Edward Buffett, přezdívaný jako Věštec z Omahy či Zázrak z Omahy, (* 30. srpna 1930 Omaha, Nebraska) je americký miliardář, investor, obchodník a filantrop. V roce 2007 jej časopis Time uvedl na seznamu 100 nejvlivnějších lidí světa. V roce 2008 byl podle žebříčku, který sestavuje časopis Forbes, nejbohatším člověkem na světě.[5] V roce 2014 mu jeho majetek zajistil 2. místo mezi nejbohatšími lidmi světa.[6] Převážnou část svého jmění získal z investic, které uskutečnil prostřednictvím holdingové společnosti Berkshire Hathaway, ve které je největší akcionář a CEO. Jeho současný majetek je odhadován kolem 105 miliard dolarů (2023).[7]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 30. srpna 1930 v americkém státě Nebraska, je znám pod přezdívkou Věštec z Omahy podle města svého původu. Věštec proto, že ve svých investičních a obchodních aktivitách byl přesný, často dokázal předpovídat směr trhu i nové trendy a také proto, že se snad za celý jeho život nenašlo žádné obvinění ze zpronevěry, insider tradingu a podobných nekalých praktik. V roce 2013 ovládá více než 62 miliard dolarů pomocí své investiční firmy Berkshire Hathaway, přesto žije velmi střídmým životem.

S obchodem začal na konci 30. let 20. století, když se americká ekonomika začala dostávat z Velké hospodářské krize. Jako syn burzovního makléře a později dokonce amerického kongresmana měl již od útlého dětství obchodní nadání. Ve věku šesti let začal prodávat plechovky s Coca Colou. Ve městě nakoupil balení šesti plechovek za 25 centů a pak je rozvážel po okolí a prodával každou plechovku za 5 centů za kus, zisk tedy téměř 20 %. Tento obchodní model pak aplikoval ve velkém světě financí, když mu bylo 11 let a koupil si své první tři akcie. Tenkrát šlo o společnost Cities Services, jejíž akcie se obchodovaly za 38 dolarů. Akcie nejdříve klesly, ale poté je prodal, když vystoupaly na 40 dolarů. Dostal tak svou první tvrdou lekci, protože akcie hned poté raketově vylétly na 200 dolarů. Zjistil, že hodnota akcie nemusí reflektovat pravou cenu společnosti. K obchodnímu nadání mu také dopomohl Benjamin Graham, autor nadčasové knihy Inteligentní investor, který tehdy ve Washingtonu pořádal investiční semináře.

Ve svých 14 letech objevil obchod s nemovitostmi, když si za více než tisíc dolarů koupil několik hektarů zemědělské půdy v rodné Nebrasce, aby ji následně pronajal místním farmářům. Začal s roznáškou novin, kde měl brzy na povel přes 50 pracovníků. Se svým kamarádem umisťovali herní automaty po barech a hernách, na což si už založili vlastní firmu. V 17 letech se dostal na univerzitu v Pensylvánii, potom přestoupil na Nebraskou univerzitu. Ani tu však nedokončil, zato nástup do Columbia Business School v New Yorku pro něj znamenal obrat v chápání burzy a investování do akcií. Oboje totiž vyučoval Benjamin Graham, tehdejší velmi úspěšný manažer akciového fondu. Naučil ho oceňovat majetek, akcie a především hledat podhodnocené firmy, které mají velký potenciál k růstu.[8] Následně tyto teorie začal převádět do praxe, když pro Grahama pracoval jako analytik.

Svoji vlastní investiční kariéru nastartoval založením firmy Buffett Partnership. Na rozdíl od všech jiných brokerů fungoval tak, že si provize nebral z objemu zobchodovaných akcií, ale pouze ze zisku. Zisk vykazoval téměř stále. Dokázal odhadnout budoucí vývoj trhu a nacházet podhodnocené firmy s velkým potenciálem. Příkladem jeho strategie je společnost American Express, která podle Wall Streetu měla jít ke dnu. Všiml si ale, že lidé stále platí kreditními kartami této firmy, bez ohledu na pokles hodnoty akcií. Nakoupil proto 5 % akcií, které se mu v následujících letech zhodnotily téměř o 400 procent. Jeho cílem bylo vždy o 10 % vyšší zhodnocení, než jaké udělal Dow Jonesův index, průměrně však dosahoval trojnásobku tohoto cíle.

Zlomový rok byl 1962, kdy začal investovat do tehdejší textilní firmy Berkshire Hathaway. Následně nad ní v roce 1965 převzal kontrolu a přebudoval k obrazu svému. Vytvořil z ní investiční kapitálovou společnost, jejíž akcie od té doby vystoupaly z nuly až na 150 tisíc dolarů za jedinou akcii. V době největší proslulosti se akcie této společnosti kupovaly jen jako exkluzivní vstupenka na valnou hromadu akcionářů, kde každoročně přednášel a představoval hospodářské výsledky firmy. Na těchto veřejných hospodářských výsledcích před investory i ostatními nic netají. Řekne, co udělal, jak to udělal, kolik na tom vydělal a to vše prokládá suchým humorem a citacemi z Bible na cca 50-70 stranách.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

I přes své velké bohatství je známý neokázalým a střídmým životním stylem. Je ženatý, má tři děti (Howard, Peter a Susan) a jeho největší radost je filantropie – většina jeho majetku je určena pro Nadaci Billa a Melindy Gatesových, kterou spravuje Bill Gates se svojí bývalou ženou a která bojuje s AIDS i dalšími nemocemi, a jeho vlastní dobročinnou organizaci Buffett Foundation. Na večeře chodí do restaurace ve své ulici. Jeho oblíbené pití je Coca Cola s příchutí Cherry. Bydlí stále v témže domě v Nebrasce za 30 tisíc dolarů. Více než jeho investice ho proslavila jeho motta, jako jsou: „Warren Buffett čte názory analytiků, jenom když v novinách nejsou žádné jiné vtipy“ nebo „Můžu mít všechno, co chci, ale nemusím to mít dvakrát, nemusím to mít dvakrát větší a nemusím to mít dvakrát dražší, než je nutné“.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online.
  2. Dostupné online.
  3. Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.
  4. Dostupné online.
  5. Warren Buffett [online]. Forbes, 3. května 2008 [cit. 2012-01-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. The 2013 Billionaires List: Facts and Figures - Forbes (anglicky)
  7. 100 nejbohatších lidí světa 2017. Forbes. Dostupné online [cit. 2017-08-06]. 
  8. Osobný profil Warren Buffett. aktuality.sk [online]. [cit. 2018-06-05]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]