Richard Stallman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Richard Stallman
Richard Stallman v únoru 2009 v Oslu
Richard Stallman v únoru 2009 v Oslu
Narození 16. březen 1953
Spojené státy americké Manhattan, New York, USA
Národnost Židé
Alma mater Harvardova univerzita a Massachusettský technologický institut
Povolání programátor, informatik, lektor a bloger
Ocenění MacArthurova cena
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitq1541081 (1990)
Politická strana Strana zelených
Web http://stallman.org/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard Matthew Stallman (* 16. března 1953, Manhattan, New York) (známý též pod iniciálami RMS) je zakladatel hnutí svobodného softwaru, projektu GNU a v říjnu 1985 také Free Software Foundation. Je také spoluzakladatel League for Programming Freedom. Aby ochránil ideály tohoto hnutí, přišel Stallman s konceptem tzv. copyleftu, jehož princip uplatnil v široce užívané softwarové licenci GPL (a později též GFDL).

Stallman je také známý hacker, mezi jehož hlavní programátorské počiny patří textový editor GNU Emacs, překladač GCC a debugger GDB – vše součást projektu GNU. Od poloviny devadesátých let se už věnuje převážně jen obhajobě svobodného softwaru a zbývající čas programuje GNU Emacs.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Rané období[editovat | editovat zdroj]

Poté, co si dodělal maturitu na střední škole, byl najmut firmou IBM New York Scientific Center a během toho léta u nich napsal svůj první program − preprocesor pro programovací jazyk PL/I na IBM 360.

Během tohoto období byl Stallman dobrovolným laboratorním asistentem v oddělení biologie na Rockefellerově univerzitě. Přestože se rozhodl dále studovat matematiku nebo fyziku, jeho profesor biologie se domníval, že by měl zůstat u biologie.

V červnu 1971 se Stallman jako prvák na Harvardově univerzitě stal programátorem v AI Laboratory na MIT. Stal se také stálým členem hackerské komunity, kde byl znám pod iniciálami „RMS“. V prvním vydání Hackerského slovníku napsal „‚Richard Stallman‘ je mé světské jméno, můžete mi však říkat ‚rms‘.“ Stallman promoval jako bakalář fyziky v roce 1974.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Richard Stallman na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]