Emacs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z GNU Emacs)
Skočit na: Navigace, Hledání
Emacs
Logo
Vývojář Projekt GNU
Aktuální verze 25.1 (19. září 2016[1])
Operační systém multiplatformní
Typ softwaru Textový editor
Licence GPL
Lokalizace není
Web www.gnu.org/software/emacs

GNU Emacs je textový editor, jehož počátky sahají do 70. let 20. století. Do dnešního dne se stále vyvíjí a vydávají se nové verze. Patří mezi jeden z nejoblíbenějších textových editorů na platformě GNU/Linux. Součástí posledních verzí je i grafické prostředí, což usnadňuje práci s editorem hlavně jeho začínajícím uživatelům.

Emacs je populární pro svou přizpůsobitelnost a rozšiřitelnost; obsahuje interpret programovacího jazyka LISP, pomocí kterého je možné vytvářet moduly s novými funkcemi. Existují rozšíření, které umožňují používat Emacs jako webový prohlížeč, e-mailový klient apod.

Emacs je součástí projektu GNU, je šířen pod licencí GNU GPL. Existují verze pro mnoho platforem i operačních systémů včetně GNU/Linuxu, Microsoft Windows, MS-DOS, Mac OS X atd, Emacs je považován za jeden z nejvíce portovaných netriviálních programů.

Název Emacs vznikl jako zkratka pro Editor MACroS („editorová makra“), neboť se původně jednalo pouze o sbírku maker pro editor TECO. V rámci humoru se tato zkratka vykládá i různými jinými způsoby, např. „eight megabytes and constantly swapping“, tzn. „osm megabytů a pořád swapuje“ (naráží na poměrně vysoké systémové nároky Emacsu, přinejmenším v době jeho vzniku), nebo „Escape Meta Alt Control Shift“ (naráží na možnost ovládání pomocí komplikovaných klávesových zkratek).[2] Vzhledem ke značným nárokům vzniklo poměrně velké množství programů, které se snaží kopírovat jeho rozhraní, ovšem omezují rozšiřitelnost a konfigurovatelnost, například zile či qemacs.

Citáty[editovat | editovat zdroj]

„EMACS je skvělý operační systém, kterému chybí jen použitelný textový editor“.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BOŘÁNEK, Roman. http://www.root.cz/ [online]. 2016-09-19 [cit. 2016-09-20]. Dostupné online.  (česky) 
  2. http://www.acronymfinder.com/Slang/EMACS.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]