Emacs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Emacs
Logo
GNU Emacs v GUI provedení
GNU Emacs v GUI provedení
Vývojář Projekt GNU
První vydání 20. března 1985
Aktuální verze 26.2 (1. dubna 2019[1][2])
Připravovaná verze 25.2-RC1 (3. února 2017)
Operační systém multiplatformní
Vyvíjeno v Emacs Lisp, C
Typ softwaru Textový editor
Licence GPL
Lokalizace není
Web www.gnu.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.
EMACS je skvělý operační systém, kterému chybí jen použitelný textový editor.

GNU Emacs (anglická výslovnost [gnu: ˈi:mæks]) je textový editor, jehož počátky sahají do 70. let 20. století. Do dnešního dne se stále vyvíjí a vydávají se nové verze. Patří mezi jeden z nejoblíbenějších textových editorů na platformě GNU/Linux. Součástí posledních verzí je i grafické prostředí, což usnadňuje práci s editorem hlavně jeho začínajícím uživatelům.

Emacs je populární pro svou přizpůsobitelnost a rozšiřitelnost; obsahuje interpret programovacího jazyka LISP, pomocí kterého je možné vytvářet moduly s novými funkcemi. Existují rozšíření, které umožňují používat Emacs jako webový prohlížeč, e-mailový klient apod.

Emacs je součástí projektu GNU, je šířen pod licencí GNU GPL. Existují verze pro mnoho platforem i operačních systémů včetně Linuxu, MS Windows, MS-DOSu, macOSu, BSD atd. Emacs je považován za jeden z nejvíce portovaných netriviálních programů.

Název Emacs vznikl jako zkratka pro editor macros („editorová makra“), neboť se původně jednalo pouze o sbírku maker pro editor TECO. V rámci humoru se tato zkratka vykládá i různými jinými způsoby, např. „eight megabytes and constantly swapping“, tzn. „osm megabytů a pořád swapuje“ (naráží na poměrně vysoké systémové nároky Emacsu, přinejmenším v době jeho vzniku), nebo „Escape Meta Alt Control Shift“ (naráží na možnost ovládání pomocí komplikovaných klávesových zkratek).[3] Vzhledem ke značným nárokům vzniklo poměrně velké množství programů, které se snaží kopírovat jeho rozhraní, ovšem omezují rozšiřitelnost a konfigurovatelnost, například zile, qemacs či mg.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Emacs 26.1
  2. BOŘÁNEK, Roman. http://www.root.cz [online]. Internet Info, s.r.o., 2016-09-19 [cit. 2017-10-23]. Dostupné online. ISSN 1212-8309. (česky) 
  3. EMACS - Slang/Internet Slang [online]. Acronym Finder [cit. 2017-10-23]. Acronym Finder. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]