Terry Hart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Terry Jonathan Hart
Hart-tj.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy
Datum narození27. října 1946 (75 let)
Místo narozeníPittsburgh, Pensylvánie, USA
Předchozí
zaměstnání
pilot
Hodnostpodplukovník USAF
Čas ve vesmíru6d 23h 40m
Kosmonaut od1978
MiseSTS-41-C
Znaky misíSTS-41-C patch.png
Kosmonaut do1984
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Terry Jonathan Hart (* 27. října 1946 v Pittsburghu, Pensylvánie, USA)[1] je bývalý americký pilot a astronaut z letu v raketoplánu Challenger.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole absolvoval Massachusettský technologický institut (MIT) v Massachusetts, obor mechanika, působil také na Lehigh University a Rutgers University. Pak se stal letcem v americkém vojenském letectvu a zároveň byl členem technického personálu v Bellově telefonní laboratoři ve Whippany v New Jersey. Oženil se a má jedno dítě. Do výcvikového střediska NASA přišel 16. ledna 1978.[2].

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

V roce 1984 se ve svých 38 letech zúčastnil se mise raketoplánu a stal se 140. člověkem ve vesmíru. Byla to šestidenní mise STS-41-C s raketoplánem Challenger. Velitelem byl Robert Crippen, pilotem Francis Scobee a tři letoví specialisté George Nelson, Terry Hart a James van Hoften. Z nákladového prostoru raketoplánu vypustili družici LDEF (Long Duration Exposure Facility), pak pomocí manipulátoru RMS (Remote Manipulator System) zachytili poškozenou družici pro výzkum Slunce Solar Maximum Mission (SMM), v nákladovém prostoru raketoplánu ji opravili a funkční vypustili na oběžnou dráhu.[3]

Po letu[editovat | editovat zdroj]

Z NASA odešel na vlastní žádost v roce 1984, tedy ve stejném roce, kdy byl ve vesmíru, ač měl nabídku letět s Challengerem znovu. V roce 1993 byl zaměstnán ve vedení firmy AT&T, Bedminster, New York.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté USA, s. 361. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 459. 
  3. KRUPIČKA, Josef; VÍTEK, Antonín. MEK. Malá encyklopedie kosmonautiky [online]. Rev. 1999-12-26 [cit. 2011-09-18]. Kapitola STS-41-C: Zápas s družicí. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]