Terry Hart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Terry Jonathan Hart
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy
Datum narození27. října 1946 (76 let)
Místo narozeníPittsburgh, Pensylvánie, USA
Předchozí
zaměstnání
pilot
Hodnostpodplukovník USAF
Čas ve vesmíru6d 23h 40m
Kosmonaut od1978
MiseSTS-41-C
Znaky misí
Kosmonaut do1984
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Terry Jonathan Hart (* 27. října 1946 v Pittsburghu, Pensylvánie, USA)[1] je bývalý americký pilot a astronaut z letu v raketoplánu Challenger.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole absolvoval Massachusettský technologický institut (MIT) v Massachusetts, obor mechanika, působil také na Lehigh University a Rutgers University. Pak se stal letcem v americkém vojenském letectvu a zároveň byl členem technického personálu v Bellově telefonní laboratoři ve Whippany v New Jersey. Oženil se a má jedno dítě. Do výcvikového střediska NASA přišel 16. ledna 1978.[2].

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

V roce 1984 se ve svých 38 letech zúčastnil se mise raketoplánu a stal se 140. člověkem ve vesmíru. Byla to šestidenní mise STS-41-C s raketoplánem Challenger. Velitelem byl Robert Crippen, pilotem Francis Scobee a tři letoví specialisté George Nelson, Terry Hart a James van Hoften. Z nákladového prostoru raketoplánu vypustili družici LDEF (Long Duration Exposure Facility), pak pomocí manipulátoru RMS (Remote Manipulator System) zachytili poškozenou družici pro výzkum Slunce Solar Maximum Mission (SMM), v nákladovém prostoru raketoplánu ji opravili a funkční vypustili na oběžnou dráhu.[3]

Po letu[editovat | editovat zdroj]

Z NASA odešel na vlastní žádost v roce 1984, tedy ve stejném roce, kdy byl ve vesmíru, ač měl nabídku letět s Challengerem znovu. V roce 1993 byl zaměstnán ve vedení firmy AT&T, Bedminster, New York.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté USA, s. 361. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 459. 
  3. KRUPIČKA, Josef; VÍTEK, Antonín. MEK. Malá encyklopedie kosmonautiky [online]. Rev. 1999-12-26 [cit. 2011-09-18]. Kapitola STS-41-C: Zápas s družicí. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]