Russell Schweickart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Russell Louis Schweickart
RustySchweickart.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnost Spojené státy
Datum narození 25. říjen 1935 (84 let)
Místo narození Neptune, New Jersey, USA
Předchozí
zaměstnání
vědec
Čas ve vesmíru 10d 01h 00m
Kosmonaut od 1963
Mise Apollo 9
Znaky misí Apollo-9-patch.png
Kosmonaut do 1976
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Russell Louis Schweickart (* 25. říjen 1935, Neptune, New Jersey, USA)[1], je pilot, vědec, kosmonaut USA, dříve zapojený do programu Apollo.

Život[editovat | editovat zdroj]

Škola a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Základní odborné vzdělání získal v Massachusettském technologickém institutu. Pak následoval roční výcvik u amerického vojenského letectva a další čtyři roky byl pilotem. Po čase se vrátil ke studiu na stejné škole, zakončil jej disertační prací o záření stratosféry. Pak zůstal pracovat v institutu v Massachusetts v laboratoři experimentální astronomie. A znovu se vrátil k vojenskému letectvu, aby se 8. října 1963 stal členem třetí skupiny amerických kosmonautů. V té době měl nalétáno 1700 hodin. Po tříletém intenzivním výcviku byl 21. března 1966 jmenován do záložní posádky prvního Apolla. Pak znovu do Apolla 503, i tento program byl zrušen. Dočkal se ve svých 34 letech.

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Odstartoval v lodi Apollo 9 z kosmodromu na mysu Canaveral na jaře roku 1969 společně s kosmonauty Jamesem McDivittem a Davidem Scottem. Russel zde měl funkci pilota měsíčního modulu. Cílem letu bylo prověřit manévrovací schopnosti měsíčního modulu za letu kolem Země, což se povedlo. Po 241 hodinách a 151 obletech Země v pořádku přistáli v kabině lodi za pomocí padáků na hladině oceánu. Cesta na Měsíc byla připravena.[2].

Následovalo po letu[editovat | editovat zdroj]

Několik dalších let zůstal ve výcviku, byl jmenován členem záložní posádky pro orbitální laboratoř Skylab 2. Po ukončení programu Skylab zůstal v NASA, věnoval se zde problematice využití kosmických letů pro Zemi. V roce 1976 byl odtud uvolněn, aby vykonával funkci vědeckého poradce guvernéra státu Kalifornie. Je ženatý a má pět dětí. Používal přezdívku Rusty. V září 2007 se zúčastnil ve skotském Edinburghu setkání (XX.světový kongres Association of Space Explorers), kde bylo 70 kosmonautů světa. Je stále veřejně činný.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti USA, s. 360. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Russel Louis Schweickart, s. 382. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]