Ronald McNair

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ronald Erwin McNair
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození21. října 1950
Místo narozeníLake City, Jižní Karolína, USA
Datum úmrtí28. ledna 1986 (ve věku 35 let)
Místo úmrtínad Floridou, USA
Předchozí
zaměstnání
fyzik
Čas ve vesmíru7d 23h 15m
Kosmonaut od1978
MiseSTS-41-B, STS-51-L
Znaky misí
Kosmonaut do1986
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ronald Erwin McNair (21. října 1950 v Lake City, Jižní Karolína, USA[1]28. ledna 1986 nad Floridou, USA) byl americký astronaut, který roku 1986 tragicky zahynul při havárii raketoplánu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole absolvoval vysokou školu (North Carolina Agricultural and Technical State University) v roce 1971 a získal titul inženýra fyziky. Na škole byl mj. i vedoucím tamního fotbalového klubu a byl úspěšným držitelem černého pásu v karate. V roce 1977 obhájil doktorát fyzikálních věd na Massachusettském technologickém institutu v Massachusetts. Stal se členem technického personálu Optical Physics Department, výzkumná laboratoř Houghes Research v Malibu v Kalifornii. Oženil se v Cheryl B. Mooreovou z Brooklynu v New Yorku a měli spolu dvě děti. Do týmu astronautů byl vybrán v lednu 1978 jako astronaut specialista, druhý Afroameričan mezi astronauty NASA.[2]

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Poprvé letěl v únoru 1984 při misi STS-41-B. Na palubě Challengeru byla tato posádka: Vance Brand, Robert Gibson, Bruce McCandless, Ronald McNair a Robert Stewart. Po dosažení stanovené orbitální dráhy vypustili družice Westar 6 a Palapa B-2, obě však nedosáhly stanovených drah, nepodařilo se ani uvést do chodu cvičnou balónovou družici. Zdárně vyzkoušeli let nepřipoutaného kosmonauta mimo raketoplán na manévrovací jednotce MMU (Manned Maneuvering Unit). Přistáli po sedmidenním letu tam, odkud odstartovali, na mysu Canaveral. Doktor Ronald Mc Nair se tímto nepříliš vydařeným letem stal 134. člověkem ve vesmíru.

Druhý let skončil 73 sekund po startu z Floridy výbuchem raketoplánu Challenger. Celá posádka ve složení Francis Scobee, Michael Smith, Judith Resniková, Ellison Onizuka, Ronald McNair, Gregory Jarvis a Sharon McAuliffeová zahynula. Všichni členové posádky jsou pohřbeni na Arlingtonském národním hřbitově.

Ocenění, pocty[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté USA, s. 361. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 459. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]