Robert Gibson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Robert Lee Gibson
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy
Datum narození30. října 1946 (76 let)
Místo narozeníCooperstown, New York, USA
Předchozí
zaměstnání
zkušební pilot
Hodnostkapitán US Navy
Čas ve vesmíru36d 04h 15m
Kosmonaut od1978
MiseSTS-41-B, STS-61-C, STS-27, STS-47, STS-71
Znaky misí
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Lee Gibson (* 30. října 1946, Cooperstown, New York, USA)[1] je letec a mnohonásobný bývalý americký astronaut z letů raketoplány.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole pokračoval ve studiích na univerzitě (California Polytechnic State University), získal titul leteckého inženýra a stal se zkušebním pilotem ve středisku Patuxent River, příslušníkem armády.

V době výběru (rok 1978) do týmu astronautů NASA byl ženatý a s manželkou měl jedno dítě.[2].

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

STS-41-B[editovat | editovat zdroj]

Poprvé letěl v únoru 1984 na palubě raketoplánu Challenger při osmidenní misi STS-41-B, desátém letu raketoplánu vůbec. Bylo mu 37 let. Osádku raketoplánu tvořili: Vance Brand, Robert Gibson, Bruce McCandless, Ronald McNair a Robert Stewart. Během letu byly uvedeny na oběžnou dráhu družice Westar 6, Palapa B2, ty však nezačaly fungovat. Start i přistání byly na Floridě na Kennedyho vesmírném středisku.

STS-61-C[editovat | editovat zdroj]

Po dvou letech se zúčastnil svého druhého letu, tentokrát na palubě Columbie, kde byla sedmičlenná osádka, které Robert Gibson velel. Doprovázeli ho pilot Charles Bolden, trojice letových specialistů Franklin Chang-Diaz, Steven Hawley a George Nelson a dva specialisté pro užitečné zatížení, inženýr Robert Cenker od firmy RCA a zástupce Demokratické strany za stát Floridu ve Sněmovně reprezentantů Clarence Nelson. Start byl z mysu Canaveral, kosmodrom Kennedy Space Center. Během letu vypustili družici Satcom. Přistáli na základně Edwards v Kalifornii.

STS-27[editovat | editovat zdroj]

Potřetí letěl na orbitální dráhu kolem Země v prosinci roku 1988 na raketoplánu Columbia a to již jako velitel s titulem komandér (fregatní kapitán) Robert L. Gibson. V posádce měl : pplk. Guy Gardner, plk. Richard Mullane, pplk. Jerry Ross a konečně fregatní kapitán William Shepherd. Byl to let utajovaný, vojenský, jen čtyřdenní, během něj byla vypuštěna špionážní družice Lacrosse v ceně 500 mil.dolarů. I tentokrát přistáli v Kalifornii.

STS-47[editovat | editovat zdroj]

I čtvrtý let absolvoval jako velitel, kpt. Robert L. Gibson, přezdívaný „Hoot“. Tedy "Hejkal" nebo "Chechtal", protože to hoot znamená v angličtině houkat jako sova nebo hýkat smíchy. V posádce byl: mjr. Curtis Brown Jr., pplk. Mark Lee, Jerome Apt a tři nováčci, Jane Davisová, první černošská astronautka Mae Jemisonová, japonský astronaut dr. Mamoru Mohri. Během letu vykonali desítky různých experimentů. Přistáli na základně Edwards.

STS-71[editovat | editovat zdroj]

Svůj poslední pátý let absolvoval v roce 1995 na Atlantisu. Spolu s ním letěli pplk. Charles Precourt, dr. Ellen Bakerová, Gregory Harbaugh, dr. Bonnie Dunbarová , Rusové Anatolij Solovjov a Nikolaj Budarin. Měli sebou laboratoř Spacelab, během letu se připojili k vesmírné stanici Mir (raketoplán poprvé) a došlo k novému rekordu, když se zde naráz shromáždilo 10 kosmonautů. Zpátky na Zem (přistáli opět na základně Edwards) sebou vezli také tři kosmonauty z Miru, Vladimíra Děžurova, Gennadije Strekalova a Normana Thagarda. Na Miru naopak zůstali Solovjov a Budarin.

Přehled absolvovaných letů[editovat | editovat zdroj]

Strávil ve vesmíru 36 dní, je zapsán jako 132. člověk ve vesmíru.

Po letech[editovat | editovat zdroj]

V letech 1992-1994 byl zaměstnán v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti USA, s. 358. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 458. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]