Přeskočit na obsah

Bruce McCandless

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bruce McCandless
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození8. června 1937
Místo narozeníBoston, Massachusetts, USA
Datum úmrtí21. prosince 2017 (ve věku 80 let)
Místo úmrtíLos Angeles, Kalifornie, USA
Předchozí
zaměstnání
pilot
Hodnostkapitán, US NAVY
Čas ve vesmíru13d 00h 31min
Kosmonaut od1966
MiseSTS-41-B, STS-31
Znaky misíSTS-41-B STS-31
Kosmonaut do1990
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bruce McCandless II (8. června 1937 Boston, Massachusetts21. prosince 2017 Los Angeles, Kalifornie)[1][2] byl americký důstojník a kosmonaut z programů Skylab a letů s raketoplány STS.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole absolvoval akademii amerického vojenského námořnictva (United States Naval Academy) a pak pokračoval ve studiu na Stanfordově univerzitě, kterou ukončil v roce 1965 s titulem inženýra elektrotechniky. Byl vybrán do páté skupiny amerických kosmonautů NASA v roce 1966. Po výcviku byl jmenován do záložní posádky Skylabu 2 a pak se zaškolil k letům na raketoplánech. Vzdělání si ještě dokončil na University of Houston–Clear Lake. Byl ženatý a měl dvě děti.[3]

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Trvalo to 18 let od vstupu do NASA, než odstartoval poprvé do vesmíru. Bylo to v únoru 1984 na palubě raketoplánu Challenger při osmidenní misi STS-41-B, desátém letu raketoplánu vůbec. Osádku raketoplánu tvořili: Vance Brand, Robert Gibson, Bruce McCandless, Ronald McNair a Robert Stewart. Během letu byly uvedeny na oběžnou dráhu družice Westar 6, Palapa B2, ty však nezačaly fungovat. Start i přistání byly na Floridě na Kennedyho vesmírném středisku. McCandless použil při této misi poprvé manévrovací jednotku MMU (Manned Maneuvering Unit), na které se posléze vzdálil od raketoplánu a letěl volně vesmírem.

Známá fotografie McCandlesse s MMU z února 1984. Jedna z fotek zachycujících volný výstup do vesmíru se také objevila na obalu alba Safe Trip Home zpěvačky Dido

Podruhé čekal dalších 6 let. Letěl v raketoplánu Discovery na jaře 1990, během pětidenního letu vypustili Hubbleův kosmický dalekohled (angl. Hubble Space Telescope – HST). Posádka: Loren Shriver, Charles Bolden, McCandless, Steven Hawley a Kathryn Sullivanová. Startovali na Floridě, přistáli na základně Edwards v Kalifornii.

Během dvou svých letů strávil ve vesmíru 13 dní a je zapsán jako 133. kosmonaut Země.

Po skončení letů[editovat | editovat zdroj]

Půl roku po letu ve svých 53 letech z NASA odešel. V roce 1993 byl zaměstnán u firmy Martin Marietta Astronautics Co. v Denveru.

Zemřel v Los Angeles 21. prosince 2017 ve věku osmdesáti let.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.cbsnews.com/news/bruce-mccandless-iconic-spacewalker-dies-at-80/
  2. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti USA, s. 359. 
  3. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti pro lety na raketoplánech, s. 455. 
  4. https://www.npr.org/2017/12/22/517135809/bruce-mccandless-first-astronaut-to-fly-untethered-in-space-has-died

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]