Judith Resniková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Judith Arlene Resniková
Judith A. Resnik, official portrait (cropped).jpg
Astronautka NASA
Státní příslušnost Spojené státy
Datum narození 5. dubna 1949
Místo narození Akron, Ohio, USA
Datum úmrtí 28. ledna 1986
Místo úmrtí nad Floridou
Předchozí
zaměstnání
inženýr
Čas ve vesmíru 6d 00h 56m
Kosmonaut od 1978
Mise STS-41-D, STS-51-L
Znaky misí Sts-41-d-patch.png STS-51-L.svg
Kosmonaut do 1986
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Judith Arlene Resniková (5. dubna 1949 ve městě Akron, Ohio, USA[1]28. ledna 1986 nad Floridou) byla americká astronautka, která tragicky zemřela 28. ledna 1986 v raketoplánu Challenger nad Floridou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Vystudovala Carnegie Mellon University v Pittsburghu v roce 1970 a stala se inženýrkou elektrotechniky. Nastoupila své první zaměstnání u společnosti Radio Corporation of America v Moorestownu v New Jersey, kde pracovala na vývoji integrovaných obvodů radiolokátorů. Po dalších sedmi letech studia při zaměstnání na univerzitě v Marylandu získala doktorát elektrotechniky. Pracovala v Laboratoři neurofyziologie Národního ústavu zdraví v Bethesdě.[2] Nastoupila jako vývojová pracovnice k firmě Xerox Corporation v El Sequendo v Kalifornii. Do týmu kosmonautů NASA nastoupila v lednu 1978 jako astronaut specialista do osmé skupiny kosmonautů, tehdy ještě svobodná.[3] Ráda hrála na klavír. Bavila ji matematika. Vdala se a brzy zas rozvedla. Byla židovského vyznání.

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Resniková během mise STS-41-D.

Judith Resniková byla čtvrtá žena a 147. člověk ve vesmíru. Na orbitální dráhu vzlétla poprvé v raketoplánu Discovery v roce 1984. Byla to šestidenní mise STS-41-D. Start proběhl z obvyklého kosmodromu na mysu Canaveral. Osádku Discovery tvořili Henry Hartsfield (velitel), Michael Coats (druhý pilot), letoví specialisté dr. Judith Resniková, dr. Steven Hawley a Richard Mullane a konečně „první cestující“ v raketoplánu, Charles Walker, inženýr od firmy McDonnell Douglas. Vypustili družice SBS 4, Leasat 2 a Telstar 3. Návrat byl na základnu Edwards.

Podruhé dostala příležitost v tragickém letu raketoplánu Challenger. Mise označená STS-51-L skončila 73 sekund po startu z Floridy výbuchem. Celá posádka ve složení Francis Scobee, Michael Smith, Judith Resniková, Ellison Onizuka, Ronald McNair, Gregory Jarvis a Sharon McAuliffeová zahynula a je pohřbena na Arlingtonském národním hřbitově.

Během svých dvou letů strávila ve vesmíru šest dní.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté USA, s. 362. 
  2. PACNER, Karel; VÍTEK, Antonín. Půlstoletí kosmonautiky. Praha: Paráda, 2008. ISBN 978-80-87027-71-4. Kapitola Životopisy hlavních účastníků, s. 442. 
  3. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 460. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]