Přeskočit na obsah

Charles Duke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Charles Moss Duke
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození3. října 1935 (88 let)
Místo narozeníCharlotte, Severní Karolína, USA
Předchozí
zaměstnání
Zkušební pilot
HodnostBrigádní generál USAF
Čas ve vesmíru11 dní 1 hodina 51 minut
Kosmonaut od1966
MiseApollo 16
Znaky misíZnak mise
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Moss Duke (* 3. října 1935 Charlotte)[1] je bývalý americký astronaut z letu Apolla 16, který vstoupil jako desátý člověk na Měsíc.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Vyrostl v Lancasteru v Jižní Karolíně. Společně s otcem jezdil na lov, chytat ryby a později své záliby rozšířil i na golf. Po absolvování základní a střední školy nastoupil do Akademie admirála Farraguta na Floridě. S výtečným prospěchem ji ukončil a se stipendiem pokračoval ve studiích na námořní akademii ve West Pointu (United States Naval Academy). Tady získal diplom inženýra námořních věd. Pak se rozhodl létat, v Georgii absolvoval základní letecký výcvik a později se zacvičil na lety s vrtulníkem a na letoun F-86. Byl poslán do vojenské služby do Evropy, tehdejší NSR. Po třech letech se v roce 1961 vrátil do USA a rozhodl se studovat dál, tentokrát na Massachusettský technologický institut. V roce 1964 zde získal diplom inženýra letectví a astronautiky. Nastoupil jako zkušební letec a později instruktor na základně Edwards a v dubnu 1966 byl přijat do NASA k týmu astronautů. V té době byl ženatý a měl dva syny (Thomase a Charlese). Pracoval mj. i jako operátor spojení v řídícím středisku při letu Apolla 11, pak byl nominován do záložní posádky Apolla 13, z níž byl stažen kvůli onemocnění zarděnkami. Nakonec se dočkal letu s Apollem 16 ve svých 36 letech.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Posádka Apolla 16

Odstartoval v kosmické lodi Apollo 16 spolu s astronauty Johnem Youngem a Thomasem Mattinglym z mysu Canaveral na jaře roku 1972. Byl zde jako pilot lunárního modulu kosmické lodi. Cílem expedice bylo přistát na Měsíci. Zatímco na oběžné dráze Měsíce kroužil Mattingly, tak Young s Dukem na Měsíci přistáli a strávili zde 71 hodin. Duke byl desátým člověkem, který na Měsíc vstoupil. Po skončení průzkumu se vrátili na oběžnou dráhu a pak celá trojice v pořádku přistála s pomocí padáků na hladině Tichého oceánu po 11 dnech ve vesmíru.[2]

Po skončení letu[editovat | editovat zdroj]

K 1. lednu 1976 z NASA i z armády odešel v hodnosti plukovníka vojenského letectva a věnoval se soukromému podnikání.

V roce 2005 byl na návštěvě v Praze a v Brně, která byla spojena s přednáškou, rozdáváním autogramů a vystoupením v televizi Nova.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti USA, s. 358. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Charles Moss Duke, s. 308. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]