V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.

Arnošt Košťál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Arnošt Košťál
Narození 26. června 1904
Police nad Metují
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 2. července 1942 (ve věku 38 let)
Pardubice
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Příbuzenstvo
tchán František Udržal

Arnošt Košťál, též Erno Košťál, (26. června 1904 Police nad Metují2. července 1942 Pardubice) byl pardubický hoteliér a účastník protinacistického odboje.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Arnošt Košťál se narodil v Polici nad Metují, ale již v šesti letech se přestěhoval s rodiči do Pardubic, kde si jeho otec pronajal a posléze odkoupil od známého aviatika Jana Kašpara hotel Veselka. Mladý Arnošt nejprve studoval obchodní akademii v Chrudimi, kterou však nedokončil. Dal se však na studia hotelové školy v Drážďanech a později se dostal na praxi do Francie. Roku 1928 se v Praze oženil s Jarmilou Udržalovou z Dolní Rovně, dcerou Františka Udržala, pozdějšího československého ministerského předsedy. Narodily se jim 3 děti.

Hoteliér[editovat | editovat zdroj]

Roku 1931, po úspěšné Výstavě tělesné výchovy a sportu v Pardubicích, si manželé Košťálovi pronajali hotel Grand projektovaný architektem Gočárem a záhy z něj vybudovali prvotřídní podnik. Roku 1936 odkoupil Košťál od svého otce hotel Veselka a svůj elán a nadšení napřel do jeho modernizací. V té době byla již z Košťála známá pardubická osobnost, měl také mnoho vlivných známostí (od Jana Masaryka a Eduarda Beneše až po Voskovce a Wericha).

Válka[editovat | editovat zdroj]

V hotelu Veselka zastihla Arnošta Košťála i druhá světová válka. Známý a úspěšný hoteliér se stal v roce 1941 součástí pardubického protinacistického odboje, když se zapojil do sítě organizované npor. Bartošem, velitelem výsadkářské skupiny Silver A vysazené na území protektorátu v prosinci 1941. Hotel Veselka byl tehdy prvotřídním podnikem často navštěvovaným veliteli pardubického gestapa, Košťál měl za úkol vyzvědět co nejvíce o těchto lidech a předat informace parašutistům. Později podstoupil velké riziko, když jednoho z členů Silver A Josefa Valčíka zaměstnal ve Veselce jako číšníka Miloslava Šolce. Po čase však gestapo odhalilo, že Šolc je falešné jméno, a začalo podezřívat i Košťála. Košťál varoval Valčíka, a ten uprchl do Prahy, kde se stal aktivním účastníkem atentátu na Reinharda Heydricha. Po něm však následovalo hromadné zatýkání, které se nevyhnulo ani Arnoštu Košťálovi. Byl dopaden a spolu s dalšími účastníky odboje 2. července 1942 na pardubickém „Zámečku“ popraven.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]