Liška a pes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Liška a pes
Původní název The Fox and the Hound
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 83 minut
Žánry buddy movie
filmový muzikál
komediální drama
příběh o dospívání
dětský film
kreslený film
rodinný film
film natočený podle knihy
filmové drama
Předloha The Fox and the Hound
Scénář Larry Clemmons
Ted Berman
David Michener
Peter Young
Burny Mattinson
Steve Hulett
Earl Kress
Vance Gerry
Režie Ted Berman
Richard Rich
Art Stevens
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Mickey Rooney
Kurt Russell
Keith Mitchell
Corey Feldman
Pearl Bailey
Pat Buttram
Sandy Duncan
Dick Bakalyan
Paul Winchell
Jack Albertson
Jeanette Nolan
John Fiedler
John McIntire
Produkce Ron Miller
Wolfgang Reitherman
Art Stevens
Hudba Buddy Baker
Kamera Peter Anderson
Střih James Koford
James Melton
Výroba a distribuce
Premiéra USA 10. září 1981
Produkční společnost The Walt Disney Company
Distribuce Buena Vista Distribution
Rozpočet 12 000 000 $
Tržby 63,5 mil. US$[1]
Předchozí a následující díl
Liška a pes 2 (2006)
Liška a pes na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Liška a pes (v anglickém originále The Fox and the Hound) je americký animovaný film z roku 1981 z dílny Walta Disneye. Filmu se režisérsky ujal Ted Berman a Richard Rich. Námět pochází z novely spisovatele Daniel P. Mannixho. Jedná se v pořadí o 24. snímek z takzvané animované klasiky Walta Disneye. Premiéru měl 10. července 1981. Vypráví příběh Toda — červené lišky a Coppera — loveckého psa. Ti byli nejlepšími přáteli až do doby, kdy objevili, že jejich přirozeným instinktem je lovit se navzájem. Film se stal oblíbeným především pro svou poetickou zápletku, přátelství a odvahu Toda i jeho psího přítele[zdroj?].

Hlasy postaviček v originále namluvili herci jako Kurt Russell (Copper), Mickey Rooney (Tod), Pearl Bailey (velke mamy Sovy), Pat Buttram (Starouš), Sandy Duncan (Vixey), Richard Bakalyan (Dinky), Paul Winchell (Boomer), Jack Albertson (Amos Slade), Jeanette Nolan (bábinka), Keith Coogan (malý Tod), a Corey Feldman (malý Copper). Česká verze: Daniel Tůma, Michal Jagelka, Dana Hlaváčová, Alois Švehlík, Jitka Ježková, Vlasta Peterková, Petr Pelzer, Milan Stehlík, Zdeněk Hess, Tomáš Juřička, Jan Vondráček, Filip Holec, Pavel Dytrt, Hana Cross, Vlasta Bláhová, a Lenka Pantůčková. Na film pak volně navazuje film Liška a pes 2 (2006).

Děj[editovat | editovat zdroj]

Film začíná honem na lišku, při kterém z liščí nory uteče jen jedno malé liščí mládě - lišák Tod. Toho najdou dva ptáčci, kteří celé dny chytají malého červíčka. Ti ho zavedou k moudré sově a ta ho nechá u stařenky, která žije poblíž. Stařenčin soused, lovec a pytlák, si v té době pořídí ke svému loveckému psovi Starouši malé štěně — Coppera. Ten se s Todem spřátelí a celé dny si spolu hrají. Zatím ještě netuší, že je osud již brzy postaví proti sobě jako největší nepřátele.

Po nějaké době nastane okamžik, kdy se Copper vydává na svou první loveckou výpravu. Než se z ní vrátí, on i Tod vyrostou, přesto se stále ještě přátelí. Potom chce ale Starouš zaútočit na Toda, přitom ho ale vážně zraní vlak, protože jsou na kolejích. Copper je rozhořčený a začne Toda nenávidět a Copperův a Staroušův majitel-lovec ho začne hnát z místa na místo. Stařenka tedy Toda dá do lesa, aby byl v bezpečí a aby ho lovec nedostal. Tam se smutný Tod seznámí s krásnou lištičkou Vixey a zdá se, že bude spokojený. Lovec s Cooperem ho však najdou a jejich nenávist pokračuje. Děj vyvrcholí soubojem s grizzlym, při kterém Tod zachrání Coppera i jeho pána a Cooper pochopí, že udělal chybu a vysíleného Toda zachrání před tím, aby ho lovec zastřelil. Film končí tím, že se stařenka stará o zraněného lovce a Copper, ležící vedle spícího Starouše, se podívá na kopec. Sedí tam Tod s Vixey a hledí dolů na něj a na vše, co se kolem děje.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online. [cit. 2008-09-20]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]