Pohotovost (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pohotovost
logo seriálu
logo seriálu
Základní informace
Původní názevER
Žánrdrama z lékařského prostředí
Formátseriál
NámětMichael Crichton
HrajíAnthony Edwards
Noah Wyle
George Clooney
Julianna Margulies
Sherry Stringfield
Eriq La Salle
Laura Innes
Úvodní znělkaJames Newton Howard
(1994–2006)
Martin Davich
(2006–2009)
Země původuUSAUSA Spojené státy
Počet řad15
Počet dílů331 (seznam dílů)
Obvyklá délka40–45 minut
Produkce a štáb
HudbaJames Newton Howard
Produkční
společnost
Constant c Productions
Amblin Television
Warner Bros. Television
DistributorWarner Bros. Television Studios
Hulu
Premiérové vysílání
StaniceNBC
Formát obrazu480i (SDTV),
1080i (HDTV),
Video (NTSC)
1.78 : 1 (1994–1999)
1.78 : 1 (2000–2009)
Formát zvukuDolby
Vysíláno19. září 1994 – 12. srpna 2009
Oficiální webové stránky
Pohotovost na ČSFD, Kinoboxu, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pohotovost (v anglickém originále ER) je americký dramatický televizní seriál z lékařského prostředí, vytvořený spisovatelem, scenáristou a televizním producentem Michaelem Crichtonem. Poprvé se na televizních obrazovkách objevil 19. září 1994 na americké televizní stanici NBC. Příběh se odehrává převážně na pohotovostním oddělení fiktivní nemocnice v Cook County v Chicagu. Seriál vyráběla společnost Constant c Productions a Amblin Entertainment ve spolupráci s Warner Bros. Television Production, Inc.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Seriál Pohotovost je druhým nejdéle běžícím dramatickým seriálem, hned po seriálu Právo a pořádek a se svými 15 sezónami nejdéle běžící lékařské drama v hlavním vysílacím čase. Byl velkým překvapením sezóny 1994/1995, vysílal se den poté, co se na konkurenční CBS vysílal první díl nového lékařského seriálu Nemocnice Chicago Hope. Producenti přišli úplně s novým stylem vyprávění příběhů, které se stalo mnohem realističtější a ukazovalo americké zdravotnictví a pohled do zákulisí amerických nemocnic.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Hlavních postav v seriálu Pohotovost se vystřídala celá řada, postavou s bezesporu nejdelším účinkováním v seriálu je doktor John Carter (Noah Wyle), který v seriálu vydržel 11 let – 245 dílů. V díle číslo 246 opustila Pohotovost i Susan Lewisová (Sherry Stringfield), a to už podruhé, poprvé po třetí sezóně, za pět let se opět vrátila.

Seriáloví doktoři a sestra, které Pohotovost proslavila a díky níž se stali slavnými, byli doktor Douglas Ross (George Clooney), Carol Hathawayová (Julianna Margulies), doktor Peter Benton (Eriq La Salle) a doktor Mark Greene (Anthony Edwards). Novějšími tvářemi seriálu jsou např. doktor Gregory Pratt (Mekhi Phifer), doktorka Kerry Weaverová (Laura Innes), doktor Luka Kovač (Goran Visnjić) a doktorka Abby Lockhartová (Maura Tierney).

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Tento seriál se pravidelně účastní amerických cen Emmy, kterých se účastní už od samého začátku vysílání seriálu. S letošními třemi nominacemi se celkový počet nominací za 14 let rovná 120, což je úplně nejvíce v historii amerických televizí, dosud nejvíce nominací získal seriál Na zdraví! (Cheers – vysílá jej i Nova a Nova Cinema), který získal 117 nominací. Ze 120 nominací vyhrál seriál 22x.

Pohotovost v TV a na DVD[editovat | editovat zdroj]

Seriál si oblíbili i čeští diváci, v devadesátých letech jej vysílala televize Nova, později televize Prima. Seriál je úspěšný i v Německu, kde se vysílá na Pro 7. Pohotovost vysílala i slovenská Markíza.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • 1. díl seriálu s názvem 24 hodin (24 hours) sledovalo 30 milionů diváků
  • V polovině 6. řady měl lékařský tým nejvíce postav (13)
  • 70. díl seriálu se točil naživo, a to dokonce dvakrát (kvůli časovému posunu)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]