Laura Innes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Laura Innes
Laura Innes v roce 2010
Rodné jméno Laura Elizabeth Innes
Narození 16. srpna 1957 (60 let)
USA Pontiac, Michigan, USA
Alma mater Northwestern University
Northwestern University School of Communication
Aktivní roky 1978 -
Manžel(ka) David Brisbin
Děti 2 (jedno adoptované)
Rodiče Laurette Innes
Robert Innes
Sídlo USA USA
Významné role Dr. Kerry Weaverová v seriálu Pohotovost
Český dabing Zuzana Skalická
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Laura Elizabeth Innes (* 16. srpna 1957[1], Pontiac, Michigan, USA) je americká herečka, scenáristka a režisérka. Známou se stala v roce 1995, když byla obsazena do role Dr. Kerry Weaverové v úspěšném americkém dramatickém seriálu Pohotovost.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Profesionální divadlo se ji představilo již v dětství, když její rodinu často brával otec na festival ve Statfordu v Ontariu. Zastával názor "dělej, co máš rád(a)", a tak Laura studovala na Northwestern University. Při studiích hrála divadlo.

Její první vystoupení proběhlo v Chicagu ve známém Goodmanově divadle, kde si zahrála po boku Johna Malkoviche ve hře Tramvaj do stanice Touha. Další významnější roli ztvárnila v divadelní hře Tři sestry v San Diegu.

V roce 1986 si zahrála mladou dceru Jerryho Stillera a Anne Meary v sitcomu The Stiller and Meara Show, ale ten byl po několika týdnech zrušen. Na počátku 90. let se objevila v několika dalších seriálech. Poté dostala první hlavní roli v seriálu Wings, který v letech 19911993 natáčela americká televizní stanice NBC.

Na podzim roku 1995 byla obsazena do role Dr. Kerry Weaverové v úspěšném americkém seriálu z lékařského prostředí Pohotovost. Tento seriál debutoval již v roce 1994. Její role byla z mnoha pohledů kontroverzní, když měla homosexuální sklony a v roce 2001 v sedmé sérii trpěla duševní poruchou. I přesto byla dvakrát nominována na zisk ceny Emmy za hereckou roli. Později byla nominována i na zisk ceny Emmy za režii. Sama režírovala několik dílů Pohotovosti, ale také například několik dílů úspěšného dramatického seriálu Dr. House.

Svoje působení v seriálu ukončila v roce 2007 po dvanácti řadách a stala se tak druhou nejdéle působící hereckou osobností v tomto seriálu (Noah Wyle setrval v Pohotovosti sice jen 11 řad, ale hrál ve více epizodách). V letech 2008 - 2009 se objevila ještě ve dvou epizodách, včetně závěrečné epizody celého seriálu v patnácté řadě.

Z dalších filmů stojí za zmínku Drtivý dopad (1998) nebo Can't Stop Dancing, kde si zahrál i její seriálový kolega Noah Wyle. 7. května 2010 NBC oznámila, že byla obsazena do role nového akčního dramatického seriálu The Events.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Pontiacu v Michiganu. Její Rodiče Laurette a Robert Innesovi pracovali v továrně na výrobu obráběcích zařízení. Na počátku 80. let byl její první snoubenec zavražděn. Později se provdala za herce Davida Brisbina a v roce 1990 se jim narodil syn Cal. Adoptovali ještě Mia z Číny.

Je také blízkou přítelkyní Megan Mullaly a seriálové kolegyně Maury Tierney.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Laura Innes na anglické Wikipedii.

  1. Laura Innes [online]. Internet Movie Database [cit. 2011-03-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]