Sherry Stringfield

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sherry Stringfield
Rodné jméno Sherry Lea Stringfield
Narození 24. června 1967 (51 let)
USA Colorado Springs, Colorado, USA
Alias The Goodbye Girl
Alma mater State University of New York at Purchase
Aktivní roky 1989 -
Manžel(ka) Larry E. Joseph (1998-2006)
Děti dcera Phoebe
syn Milo
Sídlo USA Los Angeles, Kalifornie, USA
Významné role Dr. Susan Lewisová v seriálu Pohotovost
Český dabing Miluše Šplechtová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sherry Lea Stringfield (* 24. června 1967, Colorado Springs, Colorado, USA) je americká herečka. Její kariéra odstartovala už v roce 1989, ale známou se stala až v roce 1994, když byla obsazena do role Dr. Susan Lewisové v úspěšném dramatickém seriálu Pohotovost. Působila také v mnoha filmech a televizních show, za které si v Hollywoodu vysloužila přezdívku The Goodbye Girl.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 24. června 1967 jako nejstarší ze tří sourozenců v Colorado Springs. Její rodina se krátce po jejím narození přestěhovala do Albuquerque v Novém Mexiku. Nakonec se ale usadili ve Spring v Texasu, které leží blízkou Houstonu. Zde také vyrůstala.

Vystudovala střední školu Klein High School, kde často hrávala v muzikálech a divadelních hrách. V 18 letech byla přijata na herectví na vysoké škole State University of New York at Purchase. Během této doby často vystupovala v různých hrách. Na vysoké škole ji lektor jazyka musel odnaučit texaský přízvuk. V roce 1989 získala titul bakalář umění.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Svoji první seriálovou roli dostala v roce 1989 v seriálu U nás ve Springfieldu, který produkovala televizní stanice CBS. V tomto seriálu působila do roku 1992. Poté strávila rok cestováním po Evropě a když se vrátila, dostala roli v dramatickém seriálu Policie New York, který natáčela americká televizní stanice ABC. V tomto seriálu hrála roli Laury Kellyové, která byla bývalou manželkou Johna Kellyho (David Caruso). Z důvodu nespokojenosti seriál po první řadě opustila (1993 - 1994).

Pohotovost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1994 byla obsazena do role Dr. Susan Lewisové v dramatickém lékařském seriálu Pohotovost. Její role se tak stala jednou z šesti, které si v první řadě tohoto úspěšného seriálu zahrály. I přesto, že byla smluvně vázaná hrát minimálně v pěti sezónách, opustila seriál předčasně v roce 1996, tedy po třech řadách. Důvodem byla touha po "normálním životě" a vyčerpání z náročného natáčení. Stala se tak první herečkou z původního šestičlenného obsazení, která seriál opustila. Během každé z prvních třech sezón byla nominována na zisk ceny Emmy.

Její odchod ze seriálu rozhněval výkonného producenta Johna Wellse. Mezi její postavou a postavou Dr. Marka Greena (Anthony Edwards) začal vznikat milostný vztah, který odchodem přerušila. Sama přiznala, že tato situace byla velice nepříjemná. Producenti byli v šoku a dlouho ji přemlouvali k setrvání v seriálu. I proto bylo rozvázání smlouvy velice obtížné a zdlouhavé. Její odchod údajně vyvolal "malou šokovou vlnu v Hollywoodu." V listopadu 1996 sledovalo epizodu s odchodem Dr. Lewisové v USA 37 milionů diváků v hlavním večerním vysílacím čase NBC.

Několikrát byla přemlouvána k návratu, vždy ale neúspěšně. V roce 2001 se ji narodilo první dítě a v tomto roce se do seriálu v osmé řadě vrátila. Podle vlastních slov si to rozmyslela, protože chtěla pracovat a považovala návrat do Pohotovosti za správný. 26,7 milionů diváků sledovalo epizodu s návratem, která tak vytlačila z pomyslné první příčky sledovanosti úspěšný komediální seriál Přátelé.

Během druhého období v Pohotovosti se objevila v několika epizodách seriálu Třetí hlídka televizní stanice CBS. V roce 2005 oznámila, že Pohotovost ve dvanácté řadě opět opouští. Přiznala, že je vděčná za čas strávený v tomto seriálu a že ji mnoho lidí z natáčení bude chybět. Potřetí se vrátila v roce 2009, kdy se objevila v poslední epizodě celého seriálu v patnácté řadě.

Další působení[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu z Pohotovosti v roce 1996 se objevila v několika seriálech a filmech. V roce 1999 si zahrála v seriálu Dotek anděla. Její filmová kariéra zahrnovala např. snímky Klub 54 (1998) nebo Podzim v New Yorku (2000), kde hrál hlavní roli Richard Gere. V roce 1999 hrála ve filmu Hraniční čára, jehož produkci zajišťoval kolega z Pohotovosti Anthony Edwards. V roce 2000 se objevila po boku Jasoba Robardse v snímku Going Home.

V roce 2005 si zahrála v pilotní epizodě seriálu Company Town, kde hrála po boku Catherine Bell, herečky známé ze seriálu JAG. V roce 2007 se představila ve filmu Forfeit a v seriálech Žralok a Řekni, že mě miluješ.

Od roku 2008 se objevovala v mnoha seriálech, mezi něž patří Ochrana svědků, Právo a pořadek a Larry, kroť se. V roce 2009 byla obsazena do hlavní role filmu Who is Clark Rockefeller?.

Mimo herectví pomáhala při vývoji počítačové hry podle seriálu Pohotovost. Objevila se také v reklamních kampaních.

Úspěchy[editovat | editovat zdroj]

V letech 1995, 1996 a 1997 byla nominována na zisk cen Emmy za nejlepší herecký výkon v dramatickém seriálu a v letech 1995 a 1996 na zisk Zlatého glóbu ve stejné kategorii. Mimo tyto neproměněné nominace obdržela celou řadu menších ocenění. V roce 1997 byla zařazena na seznam 100 sexy žen světa magazínu HFM.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

V 90. letech měla vztah s britským podnikatelem Paulem Goldsteinem, ale vztah po třech letech kvůli vzdálenosti ukončili. V říjnu 1998 se provdala za Larryho E. Josepha. V dubnu 2001 se jim narodila dcera Phoebe a 12. května 2004 se jim narodil syn Milo. V lednu 2006 se po sedmi letech manželství rozvedli. V současnosti žije Sherry v Los Angeles v Kalifornii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sherry Stringfield na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]