Kostel svaté Ludmily (Vinohrady)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostel svaté Ludmily
Kostel svaté Ludmily
Kostel svaté Ludmily
Místo
Stát Česko Praha
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství křesťanství
Církev římskokatolická
Provincie Česká církevní provincie
Diecéze Arcidiecéze pražská
Vikariát Třetí pražský vikariát
Farnost Římskokatolická farnost u kostela svaté Ludmily Praha-Vinohrady
Status Kostel
Architektonický popis
Architekti Josef Mocker
Stavební sloh Novogotika
Typ stavby kaple
Výstavba 18881892
Specifikace
Stavební materiál kámen, zdivo
Kód památky 40211/1-1308 (PkMnMISSezObr)

Kostel svaté Ludmily je katolický kostel na náměstí Míru v pražských Vinohradech v městské části Praha 2, typická neogotická památka postavená koncem 19. století. Postaven byl na počest svaté kněžny Ludmily.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Interiér kostela
Detail rozety na portále kostela

Po zboření pražských hradeb a Slepé (Odrané) brány roku 1866, podle územního plánu rychle rostla moderní pražská čtvrť Vinohrady z činžovních domů. Původně náležela k farností sv. Mikuláše ve Vršovicích a kromě dvou kaplí neměla vlastní chrám. Byly to kaple Sv. Rodiny nad Nuselskými schody[1] a kaple sv. Václava sester boromejek při opatrovně sirotků z roku 1876. Když roku 1881 počet vinohradských obyvatel přesáhl 15 000 [2], začalo se uvažovat o výstavbě nového kostela a vytvoření nové farnosti.

Projekt inicioval vinohradský purkmistr Václav Vlček a oficiálně byla nová farnost registrována k 1. listopadu 1884. O jeho uskutečnění se staral ženský Spolek sv. Ludmily (původně sv. Elišky), který založila purkmistrova manželka Eliška.

Kostel byl postaven v letech 18881892 podle plánů architekta Josefa Mockera. Na jeho výzdobě se podíleli slavní umělci té doby. K farnosti sv. Ludmily byla brzy přifařena také mariánská kaple v budově Zemské porodnice na Karlově, zrušená komunisty v polovině 50.let 20. století a obnovená po roce 1990.

Od roku 1974 byl kostel nejdříve kvůli výstavbě metra a později kvůli rekonstrukci na dlouhou dobu uzavřen. Poté byla otevřena provizorně část jedné lodi, aby mohly probíhat bohoslužby aspoň v improvizovaném prostředí. Slavnostní bohoslužbou, slouženou kardinálem Miloslavem Vlkem, v roce 1992 byla stavba znovu otevřena celá.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kostel sv. Ludmily je cihlová trojlodní bazilika s příčnou lodí ve tvaru kříže. Dvě štíhlé hranolové šedesátimetrové věže v západním průčelí tvoří dominantu nejen náměstí Míru, ale celé Jugoslávské ulice. V každé věži jsou 2 zvony. Na bohaté malířské a sochařské výzdobě se podílely dvě desítky slavných výtvarníků té doby.

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Tympanon nad středním vstupním portálem vyzdobil reliéfem Krista mezi sv. Ludmilou a sv. Václavem sochař Josef Václav Myslbek. Elektrické svítilny na schodiště dodal František Křižík.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Sochy apoštolů ve štítech lodí vytvořili sochaři Antonín Procházka, František Hergesel, Ludvík Šimek a Bernard Otto Seeling. Procházka se Štěpánem Zálešákem později navrhli a provedli také secesní boční oltáře, dřevořezby dodal Jan Kastner. Nástěnné dekorativní malby provedl Jan Jobst. Barevnost interiéru způsobuje především světlo pronikající barevnými vitrážemi, vytvořenými podle kartonů, které dodali malíři František Sequens, Adolf Liebscher, František Urban a František Ženíšek. Architekt Josef Zika navrhl kazatelnu, její sochařskou výzdobu provedl Antonín Procházka[3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Antonín Podlaha, Soupis památek historických a uměleckých, sv. 28, politický okres vinohradský. Praha 1908, s. 159-160
  2. J. Ekert, Posvátná místa král.h.města Prahy, díl II., Praha 1884, s. 303-304
  3. Emanuel Poche, Prahou krok za krokem. 3. vyd., Praha 1985, s. 342.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]