Kostel svaté Ludmily (Vinohrady)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostel sv. Ludmily

Kostel sv. Ludmily je katolický kostel na Náměstí Míru v pražských Vinohradech v městské části Praha 2, typická neogotická památka postavená koncem 19. století. Postaven byl na počest kněžny Svaté Ludmily.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl postaven v letech 18881892 podle plánů architekta Josefa Mockera. Na jeho ozdobě se podíleli slavní umělci té doby, jako např. sochaři Josef Václav Myslbek, Antonín Procházka nebo malíři Josef Čapek či František Ženíšek. Od roku 1974 byl kostel nejdříve kvůli výstavbě metra a později kvůli rekonstrukci na dlouhou dobu uzavřen. Poté byla otevřena provizorně část jedné lodi, aby mohly probíhat bohoslužby aspoň v improvizovaném prostředí. Slavnostní bohoslužbou, vedenou kardinálem Miloslavem Vlkem, v roce 1992 byla stavba znovu otevřena celá.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kostel sv. Ludmily je cihlová trojlodní bazilika s příčnou lodí ve tvaru kříže. Její dvě štíhlé šedesátimetrové věže tvoří dominantu nejen náměstí Míru, ale celé Jugoslávské ulice. Každá z věží má 2 zvony. Interiér chrámu vyniká barevností, způsobenou především svými barevnými vitrážemi, a oplývá bohatou malířskou a sochařskou výzdobou. Její výška je přes 60 metrů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°4′32″ s. š., 14°26′14″ v. d.

Literatura[editovat | editovat zdroj]