Spolek svaté Ludmily

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Spolek svaté Ludmily
Právní formaspolek
Založeno1851
Zánik1885
PředsedaKristýna Schönbornová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spolek svaté Ludmily byl první český ženský spolek, který byl založen hraběnkou Kristinou Schönbornovou v Praze roku 1851. Svůj název odvozoval od české kněžny, mučednice a světice svaté Ludmily.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Založen byl v roce 1851 jako jeden z prvních českých ženských spolků[1] a zároveň jako jeden z prvních českých spolků vůbec – teprve Říjnový diplom vydaný roku 1860 umožnil zakládat spolky, do té doby nebyla spolková činnost dovolena. Vedoucí osobností spolku byla hraběnka Kristina Schönbornová (1817–1902)[2]. Spolek vznikl s cílem cíl zaopatřit zejména vdovy a matky samoživitelky, které po ztrátě manžela nebyly schopny zajistit sobě, případně rodině, obživu a často tak upadaly do chudoby. Spolek byl založen u příležitosti 930. výročí mučednické smrtí svaté Ludmily, jedné z českých patronek, byl tehdy jedinou ženskou asociací tohoto zaměření v Čechách. I přes napjaté společenské prostředí neoabsolutismu se spolek navzdory svému českému charakteru udržel a záhy začal být vedle okruhu žen a dívěk kolem ústavu Amelinga jedním z důležitých center ženské inteligence v Praze.

Členkou spolku se roku 1864 stala také Marie Riegrová-Palacká[3], dcera Františka Palackého, která jej reorganizovala a pomocí něj se snažila o vybudování samostatné české vzdělávací instituce pro dívky. To se podařilo roku 1865, kdy byla založena soukromá výrobní škola v Praze. Její první ředitelkou se stala Gabriela Vaňourková, vdova po profesoru. Vaňourková se tím stala jednou z prvních ředitelek moderního vzdělávacího zařízení v Čechách. Klub byl mezi českými ženami vyšší společnosti velmi oblíben, soustřeďoval manželky a dcery spisovatelů, intelektuálů, novinářů či politiků. Sloužil ke společnému trávení volného času, ale především ve vzdělávání a práci na poli ženské emancipace. Jeho dalšími členkami bylo například Ludmila Šimáčková, Eliška Krásnohorská či Sofie Podlipská. Velká článek dam angažovaných ve svaté Ludmile se rovněž roku 1865 stala členkami Amerického klubu dam, prvního českého ženského spolku vzniknuvšího z iniciativy mecenáše Vojty Náprstka, který se scházel v jeho domě U Halánků.

Okolo roku 1870 došlo ve spolku ke sporům, po kterých zejména mladší členky spolku odešly a založily na začátku roku 1871 založily novou organizaci, Ženský výrobní spolek, který se zabýval totožnou agendou. Spolek svaté Ludmily nadále kvůli nedostatku financí utlumoval svou vzdělávací činnost, poslední z rukodělných kurzů pro ženy byl zrušen roku 1885.

Obnovený Spolek svaté Ludmily byl založen až v roce 2015[4].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. EDITOR. Svatá Ludmila 1100 let [online]. 2017-01-05 [cit. 2020-12-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-08-04. 
  2. Český šlechtic a rakouský ministr Bedřich Schönborn. spcp.prf.cuni.cz [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. 
  3. 1050. schůzka: Povídka O šedivé paní. Dvojka [online]. 2015-08-09 [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. 
  4. WWW.FARNOST-NYRANY.CZ. Z farního věstníku září 2020. https://www.farnost-nyrany.cz [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SECKÁ, Milena. Americký klub dam. Krůček k ženské vzdělanosti. Národní muzeum, Praha, 2013

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]