Bazilika Nanebevzetí Panny Marie (Strahov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie
v Praze na Strahově
Pohled ze dvora
Pohled ze dvora
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
ČtvrťHradčany
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická církev
ZasvěceníNanebevzetí Panny Marie
Architektonický popis
Stavební slohbaroko na románském základě
Výstavba1140
Specifikace
Délka63 m
Šířka10 m
Další informace
AdresaStrahovské nádvoří, Praha 1-Hradčany
UliceStrahovské nádvoří
Oficiální webOficiální web
Kód památky11720/1-904 (PkMISSezObrWD) (součást památky Strahovský klášter)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie v Praze-Strahově je klášterní kostel při strahovském klášteře řádu premonstrátů kanovníků. Barokní bazilika se nachází na nádvoří Strahovského kláštera v Praze 1-Hradčanech. Původně románsko-gotický kanovnický kostel na Strahově byl založen roku 1140[1] členy řádu.

Působili zde slavní varhaníci Jan Křtitel Kuchař a Robert Führer. V roce 1787 si na zdejších varhanách zaimprovizoval Wolfgang Amadeus Mozart.[2] Původní varhany byly po roce 1900 vyměněny.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Západní průčelí
Severní strana a věž
Interiér

Základ baziliky dodnes patrný v jejím jádru tvoří románský sloh, trojlodní architektura s gotickou příčnou lodí a dvěma průčelními věžemi se zbytky gotických kleneb.[2] Během staletí však byla bazilika mnohokrát přestavována, a proto zde lze najít ukázky mnoha stavebních slohů.[2] Pro kostel jsou charakteristické dvě vysoké štíhlé věže, které jsou dominantou okolí.[3]

Kostel je dlouhý 63 metrů a široký 10 metrů.

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Na západním průčelí jsou sochy - zleva:

 • sv. Augustin, jehož řeholí se premonstráti řídí
 • sv. Adrián
 • sv. Jakub
  • gorkumští mučedníci - dva řádoví svatí, kteří byli ve skupině 19 kněží a řeholníků z nizozemského města Gorkum (dnešní Gorinchem), které 9. července 1572 kalvinisté oběsili pro jejich věrnost katolické víře v Brielle.
 • sv. Norbert - zakladatel řádu

Nahoře na štítě je socha beránka, kolem něhož je latinský nápis: Vidi supra montem Sion agnum (česky: Viděl jsem beránka nad horou Sion - tím míněn Strahov).

Interiér[editovat | editovat zdroj]

V závěru chóru se nachází mramorový hlavní oltář s reliéfem Nanebevzetí Panny Marie (nejde o klasický obraz) a sochami sv. Augustina, Norberta a Heřmana Josefa. Na jižní straně chóru (u opatského sedes) je symbolický náhrobek krále Vladislava II. (který byl v kostele pohřben, ale přesné místo jeho hrobu není známo). Na protější, severní straně je náhrobek strahovského opata a pražského arcibiskupa Jana Lohelia. Chórové lavice jsou barokní, z doby opata Questenberka. Pod chórem je hrobka opatů a hrobka řeholníků. Chór je od lodi oddělen mramorovou „mřížkou“ s kovaným barokním nástavcem (lektorium).

V lodi při pilířích mezilodních arkád stojí 10 barokních bočních oltářů, jejichž obrazy malovali Leopold Willmann, J. Liška a F. X. Palko:

 • Narození Páně
 • Božského Srdce Páně
 • sv. Jana Nepomuckého
 • sv. Máří Magdaleny
 • Obrácení sv. Pavla
 • sv. Martina
 • sv. Anny
 • sv. Augustina
 • Českých patronů
 • Navštívení Panny Marie

Nad oltáři na stěnách hlavní lodi bylo do vpadlých polí vsazeno 10 obrazů cyklu Život sv. Norberta, namalovaného pro tento kostel v letech 1626-1630 v dílně malíře Jana Jiřího Heringa k přenesení světcova těla z Magdeburku, které zorganizoval opat Questenberg roku 1627. Proto na obrazech vystupují jak historické postavy z Norbertova života, tak soudobé osobnosti. Obrazy byl poničeny při obléhání Prahy v roce 1743, a po té část sňata a odvezena do premonstrátského kláštera v Milevsku. Zpět byly vráceny teprve roku 2010. Každá olejomalba na plátně má rozměry 5 × 2,4 metru a v letech 2016–2018 byla sňata, restaurována a dočasně vystavena v ambitech strahovského kláštera.

Pod jižní lodí u sakristie je prázdná hrobka. Z této lodě je přístupná boční kaple Panny Marie Pasovské. V této kapli je barokní oltář. Pod kaplí je hrobka polního maršála Pappenheima a vedle ní prázdná hrobka, v níž si přál být pohřben Albrecht z Valdštejna.

Ze severní boční lodě je přístupná kaple sv. Norberta. Tuto boční loď uzavírá malá, zhruba čtvercová kaple, zasvěcená Utrpení Páně. Nachází se v ní oltář se sochou bičovaného Krista.

V boční kapli sv. Norberta je oltář sv. Norberta se sarkofágem obsahujícím ostatky tohoto světce a oltář sv. Voršily a jejích družek, mučednic, obsahující některé jejich ostatky (které věnoval klášteru kolínský arcibiskup Konrád v roce 1256). Pod kaplí je hrobka měšťanů z Pohořelce.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl vybudován jako součást kláštera premonstrátů, založeného z iniciativy olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka ve 12. století. Z románské éry kostela a kláštera se dochoval půdorys kostela a některé architektonické prvky v kvadratuře.

Kostel byl následně několikrát přestavován. Na přelomu 16. a 17. století však byl již v poměrně žalostném stavu. V pořádku byla pouze kaple sv. Voršily, kde konala bohoslužby malá premonstrátská komunita. Současná barokní podoba je výsledkem barokní přestavby z doby opata Kašpara Questenberka. Opat Questenberk v roce 1627 přenesl do Prahy z Magdeburgu ostatky zakladatele řádu – sv. Norberta, a v souvislosti s tím bylo zasvěcení kaple změněno na sv. Norberta.

V roce 1742 byl kostel poničen bombardováním, následně byl rekonstruován podle plánů Anselma Luraga. V této architektonické podobě se zachoval v podstatě dodnes. Kostel byl vymalován J. W. Neunhertzem a strahovským premonstrátem Siardem Noseckým. V roce 1774 postavil v kostele varhany další strahovský premonstrát, Jan Lohel Oehlschlägel.

V 90. letech 20. století byl v kostele instalován nový oltář čelem k lidu, ulitý z bronzu dle návrhu Egina Weinerta z Kolína nad Rýnem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Pražské kostely - popis objektů [online]. [cit. 2008-08-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 10-06-2008. 
 2. a b c d Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Strahově [online]. turistik.cz [cit. 2008-08-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 18-09-2008. 
 3. Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Strahově [online]. Magistrát hl. m. Prahy [cit. 2008-08-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 25-08-2013. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]