Riegrovy sady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Riegrovy sady
Z Riegrových sadů je výhled na centrum Prahy a na Pražský hrad
Z Riegrových sadů je výhled na centrum Prahy a na Pražský hrad
Lokalita Vinohrady, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Kód památky 40207/1-1304 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Riegrovy sady leží v Praze na Vinohradech. Jde o městský park o rozloze asi 11 hektarů. V parku se nacházejí rozsáhlé travnaté plochy, dětská hřiště, sportovní stadion TJ Bohemians a sportoviště TJ Sokola Vinohrady. V severní části směrem k Žižkovu na Riegrovy sady navazuje zahrada a oddechový a sportovní park Rajská zahrada.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bohumil Kubišta: Promenáda v Riegrových sadech

Riegrovy sady jsou pojmenované po českém advokátu a politikovi F. L. Riegrovi. Vznikly roku 1902 v rámci urbanistického plánu Královských Vinohrad spojením bývalé zahrady Kanálka a zahrad usedlostí Saracinka, Pštroska, Švihanka a Kuchynka. Park zde založil roku 1904 zahradní ředitel Leopold Batěk. Z Kanálky se kromě některých vzácných dřevin zachovalo torzo pomníku hraběnky Brigitty Canalové, rozené Taafeové (1723–1810), manželky zakladatele zahrady Josefa Emanuela Canala z Malabaily (1745–1826); má podobu trojbokého pískovcového obelisku, na jehož soklu bývaly alianční znaky rodu Canalů a Taafe, a říká se mu také Ptačí obelisk.[1]

Roku 1913 byl v jihozápadní části odhalen bronzový pomník Františka Ladislava Riegra od J. V. Myslbeka, jehož skicu autor vytvořil již o desetiletí dříve k Riegrovým osmdesátinám.[pozn. 1] V jižní části sadů na místě cvičiště s dřevěnou klubovnou vinohradských Sokolů byla kolem roku 1930 postavena konstruktivistická budova Sokolovny. Její tělocvična sloužila mimo jiné k nácviku obvodních spartakiád, na počest té první byla vztyčena bronzová socha cvičenky s obručí od sochaře Ladislava Kovaříka. K výročí 150 let od založení Sokola Královské Vinohrady byl vytvořen ocelový pomník od Karla a Petra Holubových.

Během druhé světové války byl park přejmenován na Smetanovy sady. V parku bývala Šretrova restaurace, postavená v letech 1931-1933 architektem Františkem Markem, ta však byla v 90. letech 20. století přeměněna na administrativní budovu. Kromě toho bývala v provozu rozhledna přezdívaná Mlékárna; ta byla zrekonstruována a v současné době je v ní provozována kavárna. Z ní i z parku se otevírá rozhled na Pražský hrad, Malou Stranu a na kolejiště Hlavního nádraží.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Sádrový model je vystaven v Památníku F. Palackého a F. L. Riegra v Praze 1, Palackého ulici 7.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Obelisk v Riegrových sadech. Encyklopedie Prahy 2 [online]. 2018-07-20 [cit. 2020-10-18]. Dostupné online. (česky) 
  2. Na Vinohradech byl odhalen pomník připomínající 150 let Sokola [online]. Zpráva MČ Praha 2, 2012-10-08, rev. 2006-12-28 [cit. 2015-09-22]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Emanuel Poche, Prahou krok za krokem. Praha 1978 (4.vydání)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]