Křeslice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

městská část Praha-Křeslice
katastrální území Křeslice (kód 676071)

Botič v severozápadní části Křeslic

Praha-Křeslice – znak Praha-Křeslice – vlajka znak vlajka

základní data
kraj a obec: hlavní město Praha
městský obvod: Praha 10
správní obvod (pověřený úřad): Praha 11
datum připojení k Praze: 1974
katastrální výměra: 3,44 km²
obyvatel: 975 (31. 12. 2014[1])
hustota zalidnění: 283 obyv./ km²
počet základních sídelních jednotek: 3

poštovní směrovací číslo: 104 00
adresa úřadu městské části: Úřad městské části Praha-Křeslice
Štychova 2
104 00 Praha 10
starosta / starostka: Martin Trefný (nezávislý)

Oficiální web

E-mailová adresa

Praha-Křeslice na mapě

Křeslice (německy Kscheslitz) jsou městská část a katastrální území na jihovýchodním okraji hlavního města Prahy, tvořící území městské části Praha-Křeslice. Je zde evidováno 29 ulic a 350 adres, žije zde zhruba tisíc obyvatel.

Městská část Praha-Křeslice má vlastní samosprávu (zastupitelstvo). Státní správu v přenesené působnosti pro Křeslice vykonává úřad městské části Praha 11 Jižní Město.

Území[editovat | editovat zdroj]

Původně byly Křeslice samostatná obec. V roce 1974 byla obec připojena spolu s dalšími obcemi rozhodnutím tehdejší vlády k Praze. Původně mělo katastrální území Křeslic rozlohu 334,8 ha. Až do 19. prosince 2002 k němu totiž nenáležela část Křeslic, jež patřila ke katastrálnímu území Pitkovice, administrativně však bylo součástí městské části Praha-Křeslice již od 25. února 2000, kdy došlo k úpravě hranice městských částí Praha-Křeslice a Praha-Uhříněves, kam Pitkovice patří.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Větší část území Křeslic spadá do přírodního parku Botič-Milíčov. Rozvoj Křeslic probíhá výstavbou rodinných domků se zahradami, která navazuje na okolní přírodu. Rodinné domky vytváří nejmenší zdroj dopravy, pro kterou dostačují stávající místní komunikace a nevynucují si stavbu kapacitních komunikací.

V nejbližším okolí Křeslic je mnoho tipů na výlet – např. dendrologická zahrada a park v Průhonicích, Milíčovský les, Hostivařská přehrada nebo aquapark v Čestlicích.

Městská hromadná doprava[editovat | editovat zdroj]

Městskou hromadnou dopravu do Křeslic zajišťují autobusové linky PID. od metra C Háje nebo k železniční stanici Praha - Uhříněves, kde lze přestoupit na linku S9 vedoucí k pražskému Hlavnímu nádraží. Pro školáky je v obci zajištěna školní linka vedena do městské části Petrovice a dále do Uhřínevsi. Křeslice jsou obslouženy i noční linkou z Jižního Města.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Počet obyvatel v městských částech Prahy [online]. Praha: Český statistický úřad, [cit. 2015-06-02]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]