Dubeč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Praha-Dubeč)
Skočit na: Navigace, Hledání
Praha-Dubeč
Praha-Dubeč
Praha-Dubeč – znak
znak
Praha-Dubeč – vlajka
vlajka
městská část hlavního města Prahy
městský obvod: Praha 10
správní obvod (pověřený úřad): Praha 15
katastrální výměra: 8,60 km²
obyvatel: 3 656 (31. 12. 2014[1])
hustota zalidnění: 413,09 obyv./km²
celých katastrálních území: 1
částí katastrálních území: 1
celkem územně tech. jednotek: 2
počet zákl. sídelních jednotek: 4

PSČ: 107 00
adresa úřadu MČ: Starodubečská 401/36
107 00 Praha 10
info@praha-dubec.cz
starosta / starostka: Jaroslav Tošil ODS
Oficiální web: www.praha-dubec.cz
Praha-Dubeč na mapě
Dubeč
část obce a katastrální území hl. města Prahy
kód katastrálního území: 633330
připojení k Praze: 1974
městská část: Praha-Dubeč
správní obvod (pověřený úřad): Praha 15
městský obvod: Praha 10
počet územně tech. jednotek: 1
základní sídelní jednotky: 3
katastrální výměra: 8,60 km²
obyvatel: 3 656 (31. 12. 2014[2])
hustota zalidnění: 425 obyv./km²

Dubeč (německy Groß Dubetsch), původně v mužském rodu, dnes i v ženském, je katastrální území na jihovýchodě hlavního města Prahy tvořící území městské části Praha-Dubeč. Ves je doložena již v 11. století, v letech 15021974 byl Dubeč samostatným městečkem, jehož součástí je i místní část Dubeček.

Praha-Dubeč je od 24. listopadu 1990 městská část o rozloze 850 ha, jejímž územím je celé katastrální území Dubeč. V roce 2010 byla změněna katastrální hranice a byla připojena i přilehlá část katastrálního území Dolní Měcholupy vymezeného západní a jižní hranicí parcel č. 800 (cesta jižně od hřbitova) a 798 (cesta podél západní strany hřbitova). Jedná se o území, kde se nalézá dubečský hřbitov a nedávno nově postavené ulice U lipové aleje a Kolocova, v nichž probíhá výstavba nových domků. Městská část je součástí městského obvodu Praha 10. Přenesenou působnost státní správy zde vykonává městská část Praha 15 v rámci stejnojmenného správního obvodu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o Dubči se datuje již k roku 1088, kdy byla za vlády knížete Vratislava založena kolegiátní kapitula vyšehradská. Původ názvu obce se odvozuje od dubu. Podle některých údajů se totiž dříve v okolí nacházely rozsáhlé dubové lesy, jiné prameny hovoří o odvození od výrazu pro dělníky specializované na kácení a zpracování dřeva, převážně dubů. Dubeč byla dřevařskou osadou zásobující Prahu. V roce 1502 za vlády Jana Dubečského z Dubče byla obec povýšena králem Vladislavem II. Jagellonským na městečko.

Místní část Dubeček (dříve označovaná jako Malý Dubeč, německy Klein Dubetsch) vznikla o něco později než (Velký) Dubeč.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Významnou památkou Dubče je kostel sv. Petra v Dubečku a sýpka se zbytky tvrze.

Na území obce leží tři chráněná území: Rohožník - lom v Dubči, soustava rybníků Lítožnice a chráněné území Říčanského potoka.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Městská část Praha Dubeč nabízí sporty, jako je fotbal, tenis, florbal a basketbal. Je zde také zdravotní středisko, základní a mateřská škola, několik restaurací a hospod, nově otevřená velkoprodejna a víceúčelový dům s poštou, základní umělecká škola.

Městská hromadná doprava[editovat | editovat zdroj]

Městská hromadná doprava do Dubče je zajištěna především od metra A Skalka, důležité je i spojení se stanicemi Černý Most na trase B a Háje na trase C. Noční autobus jezdí z Florence.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Počet obyvatel v městských částech Prahy [online]. Praha: Český statistický úřad, [cit. 2015-06-02]. Dostupné online.  
  2. Obyvatelstvo a rozloha katastrálních území Prahy 2001–2014 [online]. Praha: Český statistický úřad, [cit. 2015-06-02]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]