Dubeč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Praha-Dubeč)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

městská část Praha-Dubeč
katastrální území Dubeč

Kostel sv. Petra v Dubečku

Praha-Dubeč – znak Praha-Dubeč – vlajka znak vlajka

základní data
kraj a obec: hlavní město Praha
městský obvod: Praha 10
správní obvod (pověřený úřad): Praha 15
datum připojení k Praze: 1974
katastrální výměra: 8,60 km²
obyvatel: 3 825 (31. 12. 2017[1])
hustota zalidnění: 445 obyv./ km²
počet základních sídelních jednotek: 3

poštovní směrovací číslo: 107 00
adresa úřadu městské části: ÚMČ Praha-Dubeč
Starodubečská 401/36
Praha-Dubeč
107 00 Praha 112
starosta: Jaroslav Tošil

Oficiální web

E-mailová adresa

Praha-Dubeč na mapě
Cyklostezka bicycle road sign.svg
Cyklotrasy vedoucí skrze Dubeč
Cyklistická trasa A237 A237 UhříněvesDubeč
Cyklistická trasa A238 A238 Horní MěcholupyDubeč
Cyklistická trasa A239 A239 UhříněvesDubeč
Cyklistická trasa A24 (1) A24 (1) KlárovŘíčany
Cyklistická trasa A247 A247 DubečBěchovice
Cyklistická trasa A248 A248 DubečKoloděje

Dubeč (německy Groß Dubetsch), původně v mužském rodu, dnes i v ženském, je katastrální území na jihovýchodě hlavního města Prahy tvořící území městské části Praha-Dubeč. Ves je doložena již v 11. století, v letech 15021974 byl Dubeč samostatným městečkem, jehož součástí je i místní část Dubeček.

Praha-Dubeč je od 24. listopadu 1990 městská část o rozloze 850 ha, jejímž územím je celé katastrální území Dubeč. V roce 2009 byla změněna katastrální hranice a byla připojena i přilehlá část katastrálního území Dolní Měcholupy, čímž se zvětšila rozloha městské části na 860 ha. Jedná se o území, kde se nalézá dubečský hřbitov a nedávno nově postavené ulice U lipové aleje a Kolocova, v nichž probíhá výstavba nových domků. Městská část je součástí městského obvodu Praha 10. Přenesenou působnost státní správy zde vykonává městská část Praha 15 v rámci stejnojmenného správního obvodu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o Dubči se datuje již k roku 1088, kdy byla za vlády knížete Vratislava založena kolegiátní kapitula vyšehradská. Původ názvu obce se odvozuje od dubu. Podle některých údajů se totiž dříve v okolí nacházely rozsáhlé dubové lesy, jiné prameny hovoří o odvození od výrazu pro dělníky specializované na kácení a zpracování dřeva, převážně dubů. Dubeč byla dřevařskou osadou zásobující Prahu. V roce 1502 za vlády Jana Dubečského z Dubče byla obec povýšena králem Vladislavem II. Jagellonským na městečko. V roce 1974 byla Dubeč připojena k Praze do správního obvodu Praha 10. Od roku 1990 vzniká městská část Praha-Dubeč s přenesenou působností státní správy ve správním obvodu Praha 15, přičemž je městská část součástí městského obvodu Praha 10.

Místní část Dubeček (dříve označovaná jako Malý Dubeč, německy Klein Dubetsch) vznikla o něco později než (Velký) Dubeč.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam kulturních památek v Dubči.

Významnou památkou Dubče je původně gotický kostel sv. Petra doložený r. 1362 v Dubečku. V letech 1867-1868 byl kostel přestavěn na novogotický, před nímž se tyčí památný jasan. Významnou památkou je taktéž barokní Dubečský špýchar postaven v 17. stol. na základech původní starší gotické tvrze ze 14. stol. se zbytky bývalé novější tvrze z 15. stol. opuštěné v r. 1508. Jednou z mnoha památek je také bývalé tvrziště se zbytky tvrze Lítožnice doložené r. 1351 a opuštěné r. 1506, později zanikla i přilehlá ves s kostelem sv. Gotharda.

Na území obce leží tři chráněná území: Rohožník - lom v Dubči, soustava rybníků Lítožnice a chráněné území Říčanka.

Posun katastrální hranice mezi MČ Praha-Dubeč a MČ Praha-Dolní Měcholupy[editovat | editovat zdroj]

V roce 2009 byla změněna katastrální hranice a byla připojena i přilehlá část katastrálního území Dolní Měcholupy, tzv. základní sídelní jednotka Dolní Měcholupy-východ B. Tato základní sídelní jednotka byla následně včleněna do základní sídelní jednotky Dubeč, a tím pádem je tvořena městská část stále třemi základními sídelními jednotkami, tj.: Dubeč, V Křížcích a Na Korunce A.

Vybavenost[editovat | editovat zdroj]

V městská části Praha-Dubeč najdete služby, jako jsou zdravotní středisko, několik restaurací a hospod, nově otevřená velkoprodejna, víceúčelový dům s poštou a další menší prodejny a služby.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Na území Dubče se koná mnoho společenských akcí. Každoročně se v městské části koná Masopust, Dětský karneval, Maškarní bál, Dubečský triatlon, triatlon KráKoDUh, osvětový festival Prohibifest, mnoho plesů pořádané místními spolky, také se slaví Čarodějnice, Den dětí, vánoční svátky, probíhají mše v kostele sv. Petra, koncerty atd. V roce 2011 zde bylo otevřeno také Terárium Praha, které se chlubí největší sbírkou jedovatých hadů v ČR, k vidění jsou také ještěři a další zvířata.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

V Dubči funguje několik soukromých školek, Mateřská škola Dubeč s kapacitou cca 180 dětí, Základní škola Dubeč s kapacitou cca 570 žáků a Základní umělecká škola MusicArt Univerzity Karlovy v Praze. V rámci Dubče a Uhříněvsi pracuje s mládeží také Dům dětí a mládeže Praha 10 Dům UM.

Sport[editovat | editovat zdroj]

V městské části Praha-Dubeč je možnost velkého spektra sportů, nabízí sporty, jako je fotbal, tenis, florbal, basketbal, volejbal a squash. V městské části sídlí místní fotbalový klub Čechie Dubeč, basketbalový oddíl Basketbal Sokol Dubeč a sportovní centrum Sport Arena Praha. Skrz městskou část vede také několik cyklostezek a turistických cest.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Městská hromadná doprava je do Dubče zajištěna především od metra A ze stanice Skalka spoji linek 111 a 329, důležité je také spojení linky 240 se stanicemi Černý Most na trase metra B a Háje na trase metra C. Noční autobusová linka 908 jezdí z Jinonic přes centrum Prahy a přeprava dětí ze štěrboholského Klokánku do místní zajišťuje linka 253.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]


Růžice kompasu Štěrboholy Horní Počernice Běchovice Růžice kompasu
Dolní Měcholupy Sever Koloděje
Západ   Dubeč   Východ
Jih
Horní Měcholupy Uhříněves Hájek u Uhříněvsi


Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Obyvatelstvo Prahy podle městských částí 1991–2017 [online]. Český statistický úřad [cit. 2018-06-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]