Přeskočit na obsah

Dalejský potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dalejský potok
Základní informace
Délka toku13,212 km
Plocha povodí7,3 km²
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-12-01-0080
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Středočeský kraj, Praha)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dalejský potok nedaleko od Velké Ohrady, v přírodním údolí
Převislý chodník nad potokem u Dalejské ulice v Řeporyjích

Dalejský potok pramení v Chrášťanech, teče přes Třebonice, kolem jižní hranice katastrálního území Stodůlky a skanzenu Řepora, přes Řeporyje (zprava se vlévá Jinočanský potok), Dalejským údolím (severní okraj Holyně), Prokopským údolím jižní částí katastrálního území Jinonice (na souběhu Dalejského s Prokopským údolím se vlévá zleva Prokopský potok) a klikatým údolím Hlubočep, do Vltavy ústí na jejím řkm 58,9 zleva u hlubočepského předmostí Barrandovského mostu, podchodem od smyčky tramvají Hlubočepy. Délka toku je 13,5 km. Část toku Dalejského potoka v dolní části Prokopského údolí bývá někdy chybně nazývána jako Prokopský potok.

Na úseku 0–12,72 km je správcem toku Odbor ochrany prostředí pražského magistrátu (OOP MHMP), na úseku 12,75–13,5 km, tedy v mimopražském úseku, ZVHS Praha (Zemědělská vodohospodářská správa).

Průtok při měření v roce 1999: 10 litrů/s.

V roce 1999 byla naměřena IV. třída znečištění, potok byl silně lokálně znečišťován fekáliemi i průmyslem, přestože protéká chráněným územím (přírodní park Prokopské a Dalejské údolí). Důsledkem jsou vyšší obsahy polyaromatických sloučenin, PCB a nepolárních látek v sedimentech. V květnu 2005 až červenci 2006 proběhla v Hlubočepích revitalizace potoka.

Na horní části toku nachází naučná stezka, údolími prochází několik turistických značených cest - modrá turistická značka 1011, zelená turistická značka 3063 a žlutá turistická značka 6079. Údolí představují území relativně nenarušené přírody, Dalejský potok je proto oblíbeným cílem vycházek. U severního okraje Řeporyj je nedaleko potoka skanzen středověkého městečka Řepora.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Pramen: nedaleko západního okraje Prahy, jižně od obce Chrášťany, v okrese Praha-západ.

Délka toku: 13,5 km

Velikost povodí: 134,85 km2 (podle jiného zdroje 39,79 km2)

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Mlýny[editovat | editovat zdroj]

Mlýny jsou seřazeny po směru toku potoka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]