Praha-Smíchov Na Knížecí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Praha-Smíchov Na Knížecí
Reko TT Motol - Sídliště Řepy, Praha-Smíchov, Na Knížecí, 814 stanicuje.jpg
Stát Česko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Motorová jednotka 814 stanicuje v hlavové zastávce Praha-Smíchov Na Knížecí
Přístup k zastávce z ulice Za Ženskými domovy
O lokalitě Na Knížecí v Praze-Smíchově pojednává článek Na Knížecí (Smíchov).

Praha-Smíchov Na Knížecí byla v letech 2010–2016 železniční zastávka v blízkosti autobusového nádraží Na Knížecí a stanice metra Anděl.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zastávka byla zřízena v červnu roku 2010 jako provizorní a sloužila k náhradní vlakové dopravě za vyloučenou tramvajovou trať do Řep. V období rekonstrukce odjížděly ze zastávky v půlhodinovém taktu na posílenou linku S65 vedoucí po pražském semmeringu do nádraží Praha-Zličín. Z důvodu vysoké přepravní poptávky (až 1500 lidí/den) bylo spojení ponecháno i po ukončení výluky tramvajové trati, avšak s redukovaným počtem spojů v taktu přibližně 1 hodina.

11. prosince 2016 byla zastávka uzavřena kvůli plánovanému prodeji pozemků kyperské realitní skupině SGR Holdings podnikatele Luďka Sekyry[1], linka S65 byla odkloněna na stanici Praha-Smíchov severní nástupiště, kam přijížděly vlaky od stanice Praha-Zličín i v minulosti. Odtud pak všechny vlaky pokračují do stanice Praha hlavní nádraží.[2]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Zastávka ležela v areálu bývalého nákladového nádraží Na Knížecí a přístup k ní byl zřízen průchodem z ulice Za Ženskými domovy. Délka nástupiště odpovídala motorové jednotce 814 (Regionova). V současné době se zde chystá výstavba bytových domů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sekyra Group Real Estate SE, zpráva auditora k 1.1.2016, publikováno na justice.cz, H 239/SL29/MSPH
  2. ROPID. Železniční zastávka Na Knížecí bude minulostí | Pražská integrovaná doprava. Pražská integrovaná doprava. 2016-12-09. Dostupné online [cit. 2016-12-10]. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]