Žvahov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žvahov
Pohled na Hlubočepský viadukt z lávky nad železniční tratí na Žvahově
Pohled na Hlubočepský viadukt z lávky nad železniční tratí na Žvahově
Lokalita
Zeměpisné souřadnice
Žvahov
Žvahov
Další údaje
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žvahov (německy Schwahow) je kopec a vilová čtvrť v Praze v oblasti Smíchova. Leží v katastrálním území Hlubočepy a obvykle je považována za součást Zlíchova.

Vilová čtvrť Žvahov se rozkládá na svazích mezi tramvajovou tratí ze Smíchova na Barrandov a železniční tratí Pražský Semmering, která se proslavila díky vysokým viaduktům.

Pro povahu čtvrti je velmi významná přítomnost několika chráněných území v blízkém okolí, v první řadě přírodní rezervace Prokopské údolí, jejíž součástí je i vrch Děvín. Děvín a přilehlé hřbety, souhrnně nazývané Dívčí hrady (se stejnojmennou čtvrtí na severním okraji), se nacházejí přímo nad železniční tratí naproti Žvahovu a tvoří charakteristickou kulisu čtvrti.

Infrastruktura[editovat | editovat zdroj]

Školství[editovat | editovat zdroj]

Do září roku 2004 existovala v ulici Pod Žvahovem základní škola pro obyvatele čtvrtí Žvahov a Hlubočepy. Kvůli nízkému počtu žáků byla sloučena se ZŠ Barrandov na Chaplinově náměstí.[1]

Od září 2005 sídlily v budově bývalé základní školy Pod Žvahovem, která je v majetku Městské části Praha 5, v nájmu dvě školy: Osmileté gymnázium Buďánka (které se odtud roku 2010 přestěhovalo do Řep) a ve východní polovině budovy Taneční centrum Praha – konzervatoř.[2] Vzhledem k potřebě obnovení základní školy bylo MČ Prahy 5 této konzervatoři dána a následně v soudním sporu i soudně potvrzena výpověď.

Od 1. září 2019 pak vznikla obnovená samostatná Základní škola Pod Žvahovem.


Zdravotnictví[editovat | editovat zdroj]

Čtvrti Žvahov a Hlubočepy měly dokonce dříve i vlastní zdravotní středisko, v současné době ale tyto lokality patří do spádové oblasti polikliniky na Barrandově.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Žvahov se vyznačuje obtížnou dopravní dostupností. Čtvrť je s okolním světem spojena dvěma ulicemi, ani jedna z nich ale není průjezdná pro všechna vozidla. Ulice Nad Zlíchovem je hned u svého počátku přeťatá nízkým viaduktem, který znemožňuje například i vjezd běžných autobusů či velkých popelářských aut, ulice Pod Žvahovem má zase v dolní části velmi ostrou zatáčku, která také ztěžuje průjezd velkých vozidel.

Dopravní spojení Žvahova a okolních čtvrtí se zbytkem Prahy zajišťuje tramvajová trať vedoucí ke Smíchovskému nádraží. Do roku 2003 trať končila na smyčce Hlubočepy, v roce 2003 byla ale prodloužena o úsek Hlubočepy – Barrandov. Od září 2005 také funguje autobusová linka 128 přímo pro obsluhu samotné čtvrti Žvahov; linka začíná i končí u tramvajové smyčky Hlubočepy a má 8 zastávek.[3] Na lince jezdí midibusy kvůli zmiňovanému nízkému zlíchovskému viaduktu.[4]

Čtvrť Žvahov má i vlastní železniční zastávku, Praha-Žvahov, která leží na trati 122 vedoucí ze severního nástupiště Smíchovského nádraží do Hostivic.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Útlum ZŠ Pod Žvahovem. Pražská pětka č. 9/2003. Dostupné online. Archivováno 17. 4. 2009 na Wayback Machine
  2. Základní škola na Žvahově znovu ožívá. Pražská pětka č. 9/2005. Dostupné online. Archivováno 15. 5. 2009 na Wayback Machine
  3. Trasa linky č. 128
  4. Žvahov se dočkal autobusového spojení. Pražská pětka č. 9/2005. Dostupné online. Archivováno 29. 10. 2007 na Wayback Machine

Související stránky[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]