Zlíchov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ulice Na Zlíchově
Ulice Na Zlíchově
Kostel Svatého Filipa a Jakuba na Zlíchově, v popředí je samotný Zlíchov, v dáli pak Podolí a Pankrác (za řekou)

Zlíchov (německy Slichow) je malá pražská čtvrť jihozápadně od centra na levém břehu řeky Vltavy, na východě pražské městské části a městského obvodu Praha 5.

Jádro Zlíchova spadá do Hlubočep (tato část je evidována jako základní sídelní jednotka Zlíchov A). Nový Zlíchov patří do katastrálního území Smíchov {a je evidován jako ZSJ Zlíchov B). Ke Zlíchovu se tradičně počítají i další objekty na území Smíchova, v okolí Nádražní ulice, zejména Zlíchovský lihovar, železniční výtopna Zlíchov a Zlíchovský tunel na Městském okruhu.

Charakter čtvrti[editovat | editovat zdroj]

Zlíchov je malá čtvrť. V podstatě se jedná jen o okolí ulice Na Zlíchově a jižní části Nádražní ulice a o domy na svahu přilehlého kopce Žvahov a Děvín. Dole byly vystavěny až dvoupatrové domy, na svahu rodinné domy.

Nad řekou na malém pahorku se nachází místní dominanta – kostel sv. Filipa a Jakuba.

Nedaleko kostela se nalézá památník 100 kilometrům tramvajových tratí v Praze z roku 1928.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dnešní název Zlíchova pochází z dnes již zapomenutého názvu Zlechův dvůr. Zlíchov je spolu s Hlubočepy nejstarším známým osídlením na území katastrálního území. Vývoj Zlíchova je téměř totožný s vývojem Hlubočep, přestože oficiálně byly tyto části spojeny až v 17. století.

Ve 13. století zde byl postaven románský kostel, který zde dnes po barokní přestavbě z roku 1713 stojí. Kostel s výraznou věží na severu, byl zasvěcen Sv. Filipovi a Jakubovi a je obklopen menším hřbitovem na jižní straně. Orientace kostela, který je půdorysně oproti římskokatolické zvyklosti natočen o 90 stupňů, je podmíněna tvarem pahorku protáhlým ve směru toku Vltavy z jihu na sever. Z vnitřního vybavení je krom hlavního oltáře významný též oltář Sv. Václava- křestní na straně západní, s velmi kvalitním obrazem světce. Před kostelem na severní vápencové skále stojí kvalitní zdaleka viditelná barokní socha Sv. Jana Nepomuckého.

V roce 1420 byl Zlíchov vypálen Zikmundovým vojskem a zboží ze Zlíchova bylo zabaveno Staroměstskou obcí. V roce 1836 byl na Zlíchově založen poměrně významný lihovar. Další podnik sídlící na Zlíchově, byla sklárna, kde pracovali oba rodiče dále zmíněného rodáka. Významným Zlíchovským rodákem je herec a písničkář Karel Hašler.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Ulicí Na Zlíchově prochází tramvajová trať v úseku Barrandov – Smíchov (linky 4,12,14 a 20). Vedou jí i některé autobusové linky především do oblasti starých Hlubočep. Hlavní „tepna“ Zlíchova – ulice Na Zlíchově – je na severu napojena na Zlíchovský tunel – součást vnitřního městského okruhu Prahy.

Zlíchovem prochází železniční trať z Prahy-Smíchova do Jinonic zvaná Pražský Semmering. Ne této trati se nachází i železniční zastávka Žvahov. Kolem Zlíchova pak vede hlavní trať Praha – Plzeň a její odbočka směrem přes Rudnou u Prahy do Berouna.

Mezi tratí Pražský Semmering a tratí Praha - Rudná se nachází Výtopna Zlíchov - dílna na opravu parních lokomotiv se svojí sbírkou parních a dieselových lokomotiv pro průmyslové železnice. Jedna z parních lokomotiv je provozuschopná a bývá často k vidění právě na tratích procházejících Zlíchovem.

Mezi Zlíchovem a Vltavou vede Strakonická ulice, čtyřproudá kapacitní komunikace přivádějící dopravu z jihu Čech do Prahy.

V přípravné fázi je dopravní stavba zvaná Radlická radiála. Na Zlíchově bude tato čtyřpruhová komunikace vystupovat z tunelu na povrch a napojí se na současný městský okruh.

Sousedící městské části[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Zlíchov ve Wikimedia Commons

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HANSL, František. Smíchovsko a Zbraslavsko : společnou prací učitelstva. Smíchov : vl.n., 1899. Dostupné online. Kapitola Zlíchov, s. 448-451.  
  • HLÍDEK, Leopold. Zlíchov jindy a dnes. Praha : Osvětový sbor, 1933. Dějiny Zlíchova od založení obce v 11. století do začátku století 20. Přírodní podmínky, obyvatelstvo, památky, průmysl, spolkový a společenský život; plánky, tabulky, statistiky... Dostupné online.  
  • ŠUBERT, František Adolf. Čechy. Ilustrace Karel Liebscher. Svazek 3. Praha : Otto, [po r. 1880]. Dostupné online. Kapitola Zlíchov, s. 442-443.  


Souřadnice: 50°2′48″ s. š., 14°24′29″ v. d.