Zlíchov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ulice Na Zlíchově
Ulice Na Zlíchově
Kostel Svatého Filipa a Jakuba na Zlíchově, v popředí je samotný Zlíchov, v dáli pak Podolí a Pankrác (za řekou)

Zlíchov (německy Slichow) je malá pražská čtvrť jihozápadně od centra na levém břehu řeky Vltavy, na východě pražské městské části a městského obvodu Praha 5.

Jádro Zlíchova spadá do Hlubočep (tato část je evidována jako základní sídelní jednotka Zlíchov A). Nový Zlíchov patří do katastrálního území Smíchov (a je evidován jako ZSJ Zlíchov B). Ke Zlíchovu se tradičně počítají i další objekty na území Smíchova, v okolí Nádražní ulice, zejména Zlíchovský lihovar, železniční výtopna Zlíchov a Zlíchovský tunel na Městském okruhu.

Charakter čtvrti[editovat | editovat zdroj]

Zlíchov je malá čtvrť. V podstatě se jedná jen o okolí ulice Na Zlíchově a jižní části Nádražní ulice a o domy na svahu přilehlého kopce Žvahov a Děvín. Dole byly vystavěny až dvoupatrové domy, na svahu rodinné domy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dnešní název Zlíchova pochází z dnes již zapomenutého názvu Zlechův dvůr. Zlíchov je spolu s Hlubočepy nejstarším známým osídlením na území katastrálního území. Vývoj Zlíchova je téměř totožný s vývojem Hlubočep, přestože oficiálně byly tyto části spojeny až v 17. století.

Ve 13. století zde byl postaven románský kostel, který zde dnes po barokní přestavbě z roku 1713 stojí. Kostel s výraznou věží na severu, byl zasvěcen Sv. Filipovi a Jakubovi a je obklopen menším hřbitovem na jižní straně. Orientace kostela, který je půdorysně oproti římskokatolické zvyklosti natočen o 90 stupňů, je podmíněna tvarem pahorku protáhlým ve směru toku Vltavy z jihu na sever. Z vnitřního vybavení je krom hlavního oltáře významný též oltář Sv. Václava- křestní na straně západní, s velmi kvalitním obrazem světce. Před kostelem na severní vápencové skále stojí kvalitní zdaleka viditelná barokní socha Sv. Jana Nepomuckého.

V roce 1420 byl Zlíchov vypálen Zikmundovým vojskem a zboží ze Zlíchova bylo zabaveno Staroměstskou obcí. V roce 1880 byl na Zlíchově založen Zlíchovský lihovar. Další podnik sídlící na Zlíchově, byla sklárna, kde pracovali oba rodiče dále zmíněného rodáka.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Ulicí Na Zlíchově prochází tramvajová trať v úseku Barrandov – Smíchov (linky 4,5,12 a 20). Vedou jí i některé autobusové linky především do oblasti starých Hlubočep. Hlavní „tepna“ Zlíchova – ulice Na Zlíchově – je na severu napojena na Zlíchovský tunel – součást vnitřního městského okruhu Prahy.

Zlíchovem prochází železniční trať z Prahy-Smíchova do Jinonic zvaná Pražský Semmering. Ne této trati se nachází i železniční zastávka Žvahov. Kolem Zlíchova pak vede hlavní trať Praha – Plzeň a její odbočka směrem přes Rudnou u Prahy do Berouna.

Mezi tratí Pražský Semmering a tratí Praha - Rudná se nachází Výtopna Zlíchov - dílna na opravu parních lokomotiv se svojí sbírkou parních a dieselových lokomotiv pro průmyslové železnice. Jedna z parních lokomotiv je provozuschopná a bývá často k vidění právě na tratích procházejících Zlíchovem.

Mezi Zlíchovem a Vltavou vede Strakonická ulice, čtyřproudá kapacitní komunikace přivádějící dopravu z jihu Čech do Prahy.

V přípravné fázi je dopravní stavba zvaná Radlická radiála. Na Zlíchově bude tato čtyřpruhová komunikace vystupovat z tunelu na povrch a napojí se na současný městský okruh.

Sousedící městské části[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HANSL, František. Smíchovsko a Zbraslavsko : společnou prací učitelstva. Smíchov : vl.n., 1899. Dostupné online. Kapitola Zlíchov, s. 448-451.  
  • HLÍDEK, Leopold. Zlíchov jindy a dnes. Praha : Osvětový sbor, 1933. Dostupné online. Dějiny Zlíchova od založení obce v 11. století do začátku století 20. Přírodní podmínky, obyvatelstvo, památky, průmysl, spolkový a společenský život; plánky, tabulky, statistiky... 
  • ŠUBERT, František Adolf. Čechy. Ilustrace Karel Liebscher. Svazek 3. Praha : Otto, [po r. 1880]. Dostupné online. Kapitola Zlíchov, s. 442-443.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°2′48″ s. š., 14°24′29″ v. d.