Okruh k objíždění obce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Městský okruh)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Označení nájezdu na Městský okruh v Praze-Smíchově
Karviná, značení okruhu na sloupu uličního osvětlení

Okruh (často městský okruh) je v silniční dopravě označení pozemní komunikace (zpravidla silnice nebo místní komunikace), která je určena k objíždění obce nebo její části, většinou proto, aby centrum obce nebylo zahlceno množstvím vozidel.

V současné době se okruhy kolem měst budují většinou v podobě rychlostních komunikací. Tam, kde takové moderní komunikace nejsou, je často okruh vyznačen na běžných městských komunikacích, má pouze charakter směrového značení umožňujícímu řidiči orientaci. V obou případech je na těchto komunikacích zakázáno stání vozidel.

Jako obchvat se kromě okruhu obvykle označuje také odklon silnice mimo centrum města, který netvoří uzavřený okruh.

Značení[editovat | editovat zdroj]

Do roku 2016 se v Česku se označoval čtvercovou dopravní značkou se zeleným vodorovným pruhem uprostřed a dvěma stejně širokými bílými pruhy při horním i dolním okraji značky. V případě více okruhů, se ve spodní části značky označovaly římskými číslicemi postupně od středu obce.

Od roku 2016 se označuje čtvercovou dopravní značkou s kruhovou šipkou uprostřed. Na značce nebo dodatkové tabulce lze uvést číslo nebo název okruhu, přičemž číslování okruhů je na vzoru nově provedeno arabským číslem místo dosavadních římských čísel. Základní vzor značky je modrobílý, avšak podle doprovodného textu může být barevné provedení odlišné od vyobrazení. Vzor uvádí černobílé provedení, v návrzích vyhlášky bylo jako vzor alternativy uvedeno zelenobílé provedení. Změna směru okruhu již není ve vyhlášce uvedena jako samostatná dopravní značka, ale pro vyznačení se mají používat dodatkové tabulky v podobě směrové šipky. Značky původního vzoru umístěné podle staré vyhlášky platí na základě přechodného ustanovení až do 31. prosince 2025.

CZ traffic sign IP1a.svg CZ traffic sign IP1a - var PO.svg CZ-IP01a Okruh (Městský okruh na nástavci) (2016).jpg CZ traffic sign IP1b.svg

Některé okruhy[editovat | editovat zdroj]

V zahraničí[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]