Radlická radiála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Radlická radiála
Základní údaje
StátČeskoČesko Česko
Region
Geodata (OSM)OSM, WMF
Praha, Stodůlky, Rozvadovská spojka směrem na Butovice.JPG
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radlická radiála na západě Prahy nese v již zprovozněné části název Rozvadovská spojka. Někdy se v projektech označuje R5. Je pokračováním dálnice D5, na okraji Prahy je rozsáhlou mimoúrovňovou křižovatkou napojena na Pražský okruh a provizorně končí ve Stodůlkách napojením na Bucharovu ulici. V budoucnu má pokračovat až k napojení na Městský okruh.

Kritici poukazují na to, že Radlická radiála vlivem dopravní indukce přinese do města víc aut, zhorší dopravní kolony, přeplní Barrandovský most, sníží konkurenceschopnost MHD a přilehlým obytným oblastem zvětší hlukovou a emisní zátěž.

Třebonice – Stodůlky[editovat | editovat zdroj]

První úsek, StodůlkyTřebonice, dlouhý 4 kilometry, byl postavený v letech 1976–1980 a zprovozněný 20. října 1980. Později byl pojmenován Rozvadovská spojka. Stavba zatím končí ve východních Stodůlkách v místě osmičkovitého mimoúrovňového křížení s Bucharovou ulicí. Rozděluje Třebonice na severní část, patřící k městské části Praha-Zličín, a jižní část, patřící, stejně jako Stodůlky, k městské části Praha 13.

Přibližně uprostřed své délky je tento úsek deltovitým mimoúrovňovým křížením propojen s Jeremiášovou ulicí, vedoucí podél západního okraje stodůlecké zástavby. U třebonické nákupní zóny Zličín je osmičkovitou mimoúrovňovou křižovatkou napojena na Řevnickou ulici. Kromě mostů, které jsou součástí mimoúrovňových křížení, je Rozvadovská spojka navíc v blízkosti stodůleckých Lužin přemostěna ještě Bavorskou ulicí.

Stodůlky – Zlíchov[editovat | editovat zdroj]

Pruh louky u Nových Butovic, kudy má být radlická radiála vedena

V druhé etapě byla plánována výstavba 5,4 km dlouhého úseku ZlíchovStodůlky, která měla probíhat v letech 2012–2015 [1].

Podle původních plánů ze 70. a 80. let 20. století měla radiála vést po povrchu – údajně i kvůli tomu byla začátkem 80. let zbourána část zástavby Radlic a Smíchova podél Radlické ulice a zkrácena tramvajová trať Smíchov - Radlice.[zdroj?] Souběžně, například ve Směrném územním plánu z roku 1986, se uvažovalo i o vedení komunikace v nové trase od usedlosti Koulka úbočím Kesnerky – tomu odpovídá i zalomení Radlické ulice v blízkosti stanice metra Radlická, kde nová komunikace má navázat na západní část Radlické ulice. Tyto plány byly zvažovány v různých variantách, která však vždy vyžadovaly rozsáhlé demolice domů. Začátkem 90. let byly tyto plány opuštěny a nahrazeny tunelovou variantou trasy Zlíchov – Radlice, tedy se zaústěním do Městského okruhu jižněji. Prověřovány byly i varianty severnějšího vedení, pod Pavím vrchem do blízkosti Ženských domovů.

Na Městský okruh má radiála navazovat mimoúrovňově na Zlíchově. Odtud povede pod Děvínem (resp. Dívčími hrady) 2 200 m dlouhý ražený tunel Radlice, který vyústí na povrch mimoúrovňovou křižovatkou. Na dalším úseku mají být již jen dva krátké hloubené tunely: tunel Butovice (délka 299 m) a tunel Jinonice (299 m)[2], délka 300 a více metrů by si výžádala vyšší vybavení těchto tunelů [3]. U stanice metra Jinonice bude mimoúrovňová křižovatka, další mimoúrovňová křižovatka má být u starých Butovic v místě dnešní křižovatky Radlické a Novoveské ulice. V těchto místech se odchýlí od dosavadního trasování Radlické ulice a povede kolem autobusového terminálu a stanice metra Nové Butovice, kde má být další mimoúrovňová křižovatka, až k nynějšímu provizornímu zakončení prvního úseku.

Ve směru z Prahy má mít kromě dvou základních jízdních pruhů ještě navíc jeden stoupací. Maximální podélný sklon má být kolem 5 %.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Zhoršení dopravy a životního prostředí[editovat | editovat zdroj]

Ze studie ČVUT z roku 2019 vyplynulo, že Radlická radiála přivede více aut do centra města a dále zhorší dopravní kolony. Radiála by také mohla přetížit již plný Barrandovský most, na který přivede dalších 40 tisíc aut denně.[4] Kvůli zahlcení auty by tunely musely být uzavírány a auta by tak byla odkloněna do obytné zástavby.

Proti podobě Radlické radiály navržené v 90. letech vystupuje Iniciativa za zlepšení Radlické radiály.[5] Ta požaduje, aby se projekt z 70. let[6] 20. století přepracoval tak, aby odpovídal současnému stavu dopravních vědomostí a praxe. Místní se obávají zvýšené dopravy aut a zhoršeného životního prostředí.[7]

Na to, že Radlická radiála kvůli dopravní indukci přivede do centra víc aut, zhorší kolony a výrazně sníží konkurenceschopnost veřejné dopravy, upozorňuje také pražský spolek AutoMat. Ten novou stavbu dopravně přirovnává k tunelovému komplexu Blanka. Od tohoto projektu za 43 miliard si město také slibovalo snížení počtu aut i snížení kolon – ve skutečnosti ale stavba do města přinesla více aut, kongesce a znečištění. Upozorňuje na to, že ke zklidnění okolních komunikací po postavení radiály stejně jako u tunelu Blanka nedojde, pokud nebude zabráněno průjezdu tranzitujících aut. Radiála by také významně zvýšila zatížení emisemi aut, kterých by v oblasti Jinonic, Butovic a Stodůlek přibylo násobné množství oproti původnímu stavu. Na vrchu Dívčí hrady by navíc vyrostl komín, který by navíc zplodiny z tunelu vypouštěl na celou východní část Prahy.[8]

Spolek Cibulka pro zlepšení dopravy navrhl v roce 2017 na radiálách zavést mýto pro mimopražské řidiče, tak aby si jimi nezkracovali cestu skrz město. Dále také zavedení časově a místně proveditelných opatření na zmírnění kongescí, jako například „zácpovné" a „smogovné", které funguje v zahraničních městech. Dále navrhuje místo nových tunelů pro auta zlepšovat příměstskou železniční dopravu, postavit nové metro a parkoviště P+R. Pokud bude rychlejší MHD než auto, uleví se tak automobilové dopravě. Spolek také požadoval, aby územní plán hlavního města zaručil polycentričnost Prahy tak, aby se doprava rovnoměrně rozptýlila.[9]

Přepracování projektu[editovat | editovat zdroj]

Podobu projektu dlouhodobě kritizují obyvatelé okolí plánované trasy Radlické radiály. Ti poslali k územnímu řízení 150 různých připomínek. Podle nich v roce 2020 nechal pražský magistrát v čele s náměstkem pro dopravu Adamem Scheinherrem projekt přepracovat – aby bylo například více částí silnice vedeno pod zemí.[10][11]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://tvstav.cz/clanek/524-radlicka-radiala
 2. Archivovaná kopie. mestskyokruh.info [online]. [cit. 2012-11-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-11-27. 
 3. Archivovaná kopie. www.rsd.cz [online]. [cit. 2014-10-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-15. 
 4. Radiála pro Prahu 5 [online]. [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. 
 5. Radlická radiála prodlouží kolony u Barrandovského mostu, varuje studie. Novinky.cz [online]. BORGIS [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. 
 6. Čimická radiála, další plánovaná dopravní „šílenost“ v Dolních Chabrech – 18400.cz [online]. [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. 
 7. https://www.impuls.cz/regiony/praha/praha-radlicka-radiala-cvut-studie-iniciativy-za-zlepseni-radlicke-radialy.A190305_180217_imp-praha_kov/tisk. iDNES.cz [online]. [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. 
 8. Radlická radiála – zbytečná stavba, která přivede do centra další auta. AutoMat [online]. 2017-01-24 [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. 
 9. Radiála pro Prahu 5 [online]. o Cibulkách, Šmukýřce a okolí [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. 
 10. ‚Dorazilo asi 150 připomínek.‘ Praha prověří zakrytí části Radlické radiály a další úpravy. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. 
 11. PROKEŠ, Jan. Radlická radiála má dostat modernější tvář, stavbu to ale oddálí. Pražský deník. 2021-03-13. Dostupné online [cit. 2022-02-01]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Aleš Merta: Radlická radiála – od územní k investorské přípravě, Stavební listy 2/2005, str. 10-13
 • Václav Dohnálek, Jan Panuška, Alexandr Butovič, Radovan Chmelař: Radlická radiála – geotechnický průzkum a průzkumná štola tunelu Radlický, Tunel 4/2014, str. 24-32

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]