Radlická radiála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Radlická radiála
Mapa
Map
Základní údaje
StátČeskoČesko Česko
Region
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radlická radiála na západě Prahy nese v již zprovozněné části název Rozvadovská spojka. Někdy se v projektech označuje R5. Je pokračováním dálnice D5, na okraji Prahy je rozsáhlou mimoúrovňovou křižovatkou napojena na Pražský okruh a provizorně končí ve Stodůlkách napojením na Bucharovu ulici. V budoucnu má pokračovat až k napojení na Městský okruh.

Kritici poukazují na to, že Radlická radiála vlivem dopravní indukce přinese do města víc aut, zhorší dopravní kolony, přeplní Barrandovský most, sníží konkurenceschopnost MHD a přilehlým obytným oblastem zvětší hlukovou a emisní zátěž.

Třebonice – Stodůlky[editovat | editovat zdroj]

První úsek, StodůlkyTřebonice, dlouhý 4 kilometry, byl postavený v letech 1976–1980 a zprovozněný 20. října 1980. Později byl pojmenován Rozvadovská spojka. Stavba zatím končí ve východních Stodůlkách v místě osmičkovitého mimoúrovňového křížení s Bucharovou ulicí. Rozděluje Třebonice na severní část, patřící k městské části Praha-Zličín, a jižní část, patřící, stejně jako Stodůlky, k městské části Praha 13.

Přibližně uprostřed své délky je tento úsek deltovitým mimoúrovňovým křížením propojen s Jeremiášovou ulicí, vedoucí podél západního okraje stodůlecké zástavby. U třebonické nákupní zóny Zličín je osmičkovitou mimoúrovňovou křižovatkou napojena na Řevnickou ulici. Kromě mostů, které jsou součástí mimoúrovňových křížení, je Rozvadovská spojka navíc v blízkosti stodůleckých Lužin přemostěna ještě Bavorskou ulicí.

Stodůlky – Zlíchov[editovat | editovat zdroj]

Pruh louky u Nových Butovic, kudy má být radlická radiála vedena

V druhé etapě byla plánována výstavba 5,4 km dlouhého úseku ZlíchovStodůlky, která měla probíhat v letech 2012–2015 [1].

Podle původních plánů ze 70. a 80. let 20. století měla radiála vést po povrchu – údajně i kvůli tomu byla začátkem 80. let zbourána část zástavby Radlic a Smíchova podél Radlické ulice a zkrácena tramvajová trať Smíchov - Radlice.[zdroj?] Souběžně, například ve Směrném územním plánu z roku 1986, se uvažovalo i o vedení komunikace v nové trase od usedlosti Koulka úbočím Kesnerky – tomu odpovídá i zalomení Radlické ulice v blízkosti stanice metra Radlická, kde nová komunikace má navázat na západní část Radlické ulice. Tyto plány byly zvažovány v různých variantách, která však vždy vyžadovaly rozsáhlé demolice domů. Začátkem 90. let byly tyto plány opuštěny a nahrazeny tunelovou variantou trasy Zlíchov – Radlice, tedy se zaústěním do Městského okruhu jižněji. Prověřovány byly i varianty severnějšího vedení, pod Pavím vrchem do blízkosti Ženských domovů.

Na Městský okruh má radiála navazovat mimoúrovňově na Zlíchově. Odtud povede pod Děvínem (resp. Dívčími hrady) 2 200 m dlouhý ražený tunel Radlice, který vyústí na povrch mimoúrovňovou křižovatkou. Na dalším úseku mají být již jen dva krátké hloubené tunely: tunel Butovice (délka 299 m) a tunel Jinonice (299 m)[2], délka 300 a více metrů by si výžádala vyšší vybavení těchto tunelů [3]. U stanice metra Jinonice bude mimoúrovňová křižovatka, další mimoúrovňová křižovatka má být u starých Butovic v místě dnešní křižovatky Radlické a Novoveské ulice. V těchto místech se odchýlí od dosavadního trasování Radlické ulice a povede kolem autobusového terminálu a stanice metra Nové Butovice, kde má být další mimoúrovňová křižovatka, až k nynějšímu provizornímu zakončení prvního úseku.

Ve směru z Prahy má mít kromě dvou základních jízdních pruhů ještě navíc jeden stoupací. Maximální podélný sklon má být kolem 5 %.

Přepracování projektu[editovat | editovat zdroj]

Podobu projektu dlouhodobě kritizují obyvatelé okolí plánované trasy Radlické radiály. Ti poslali k územnímu řízení 150 různých připomínek. Podle nich v roce 2020 nechal pražský magistrát v čele s náměstkem pro dopravu Adamem Scheinherrem projekt přepracovat – aby bylo například více částí radiály vedeno pod zemí.[4][5] Změny na začátku roku 2024 představil náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib.[6]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Zhoršení dopravy a životního prostředí[editovat | editovat zdroj]

Ze studie ČVUT z roku 2019 vyplynulo, že Radlická radiála přivede více aut do centra města a dále zhorší dopravní kolony. Radiála by také mohla přetížit již plný Barrandovský most, na který přivede dalších 40 tisíc aut denně.[7] Kvůli zahlcení auty by tunely musely být uzavírány a auta by tak byla odkloněna do obytné zástavby.

Proti podobě Radlické radiály navržené v 90. letech vystupuje Iniciativa za zlepšení Radlické radiály.[8] Ta požaduje, aby se projekt z 70. let[9] 20. století přepracoval tak, aby odpovídal současnému stavu dopravních vědomostí a praxe. Místní se obávají zvýšené dopravy aut a zhoršeného životního prostředí.[10]

Na to, že Radlická radiála kvůli dopravní indukci přivede do centra víc aut, zhorší kolony a výrazně sníží konkurenceschopnost veřejné dopravy, upozorňuje také pražský spolek AutoMat. Ten novou stavbu dopravně přirovnává k tunelovému komplexu Blanka. Od tohoto projektu za 43 miliard si město také slibovalo snížení počtu aut i snížení kolon – ve skutečnosti ale stavba do města přinesla více aut, kongesce a znečištění. Upozorňuje na to, že ke zklidnění okolních komunikací po postavení radiály stejně jako u tunelu Blanka nedojde, pokud nebude zabráněno průjezdu tranzitujících aut. Radiála by také významně zvýšila zatížení emisemi aut, kterých by v oblasti Jinonic, Butovic a Stodůlek přibylo násobné množství oproti původnímu stavu. Na vrchu Dívčí hrady by navíc vyrostl komín, který by navíc zplodiny z tunelu vypouštěl na celou východní část Prahy.[11]

Spolek Cibulka pro zlepšení dopravy navrhl v roce 2017 na radiálách zavést mýto pro mimopražské řidiče, tak aby si jimi nezkracovali cestu skrz město. Dále také zavedení časově a místně proveditelných opatření na zmírnění kongescí, jako například „zácpovné" a „smogovné", které funguje v zahraničních městech. Dále navrhuje místo nových tunelů pro auta zlepšovat příměstskou železniční dopravu, postavit nové metro a parkoviště P+R. Pokud bude rychlejší MHD než auto, uleví se tak automobilové dopravě. Spolek také požadoval, aby územní plán hlavního města zaručil polycentričnost Prahy tak, aby se doprava rovnoměrně rozptýlila.[12]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://tvstav.cz/clanek/524-radlicka-radiala
 2. Archivovaná kopie. mestskyokruh.info [online]. [cit. 2012-11-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-11-27. 
 3. Archivovaná kopie. www.rsd.cz [online]. [cit. 2014-10-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-15. 
 4. ‚Dorazilo asi 150 připomínek.‘ Praha prověří zakrytí části Radlické radiály a další úpravy. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. 
 5. PROKEŠ, Jan. Radlická radiála má dostat modernější tvář, stavbu to ale oddálí. Pražský deník. 2021-03-13. Dostupné online [cit. 2022-02-01]. 
 6. HŘIB, Zdeněk. Radlickou radiálu chceme dát z velké části pod zem! [online]. Praha: X, 2024-03-19 [cit. 2024-03-19]. Dostupné online. 
 7. Radiála pro Prahu 5 [online]. [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. 
 8. Radlická radiála prodlouží kolony u Barrandovského mostu, varuje studie. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. 
 9. Čimická radiála, další plánovaná dopravní „šílenost“ v Dolních Chabrech – 18400.cz [online]. [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. 
 10. https://www.impuls.cz/regiony/praha/praha-radlicka-radiala-cvut-studie-iniciativy-za-zlepseni-radlicke-radialy.A190305_180217_imp-praha_kov/tisk. iDNES.cz [online]. [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. 
 11. Radlická radiála – zbytečná stavba, která přivede do centra další auta. AutoMat [online]. 2017-01-24 [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. 
 12. Radiála pro Prahu 5 [online]. o Cibulkách, Šmukýřce a okolí [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Aleš Merta: Radlická radiála – od územní k investorské přípravě, Stavební listy 2/2005, str. 10-13
 • Václav Dohnálek, Jan Panuška, Alexandr Butovič, Radovan Chmelař: Radlická radiála – geotechnický průzkum a průzkumná štola tunelu Radlický, Tunel 4/2014, str. 24-32

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]