Přeskočit na obsah

Dívčí hrady (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o Děvíně. Další významy jsou uvedeny na stránce Dívčí hrad.
Dívčí hrady
Vodárenská věž Děvín, která je dominantou čtvrti
Vodárenská věž Děvín, která je dominantou čtvrti

Poloha
StátČesko
Souřadnice
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Křovinami zarostlé zbytky nízkých cihlových zídek, pozůstatek německých protiletadlových palebních pozic ze druhé světové války. Stanoviště uvnitř výběhu koní Převalského (červen 2021)

Dívčí hrady je druhý název návrší Děvín[1] a též název převážně vilové čtvrti a stejnojmenné ulice na severozápadním úbočí kopce, spadající do katastrálních území Smíchov a RadlicePraze.

Jako Dívčí hrady se označuje zejména severní část kopce, k vilové čtvrti z jihu přiléhá přírodní památka Ctirad. Jižní část kopce s vrcholem Děvín patří do přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí a jižní úbočí do přírodní rezervace Prokopské údolí. Zástavbou na severozápadním svahu Děvína (Závěrka, Kesnerka, Koulka atd.) jsou Dívčí hrady urbanisticky propojeny se Smíchovem. Jako Dívčí hrady se označuje též rozsáhlá náhorní pláň s pomístním jménem Na rovinách, která sahá na západ do katastrálního území Jinonic a ke starým Butovicím.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Dopravně je čtvrť dostupná z Radlické ulice, blízko se nachází také stanice metra Radlická. Vilovou čtvrť Dívčí Hrady obsluhuje polookružní autobusová linka 231, jež sem vede ze zastávky Na Knížecí a autobusová linka 153, která zajíždí až do zastávky Nad Dívčími Hrady a spojuje Dívčí Hrady, Malvazinky a zastávku tramvají U Zvonu. Linka 231 je provozována Dopravním podnikem hl. m. Prahy a obsluhována standardními nízkopodlažními vozy. Linka 153 je provozována dopravcem About Me a obsluhována nízkopodlažními minibusy. Železniční trať 122 prochází obloukem po úbočí kopce, mezi zastávkami Praha-Žvahov a Praha-Jinonice však nemá u čtvrti Dívčí Hrady žádnou zastávku. Dobrá dostupnost je také z autobusové zastávky Prosluněná.

Územní plán[editovat | editovat zdroj]

Koncept nového Územního plánu hlavního města Prahy počítá s Dívčími hrady jako všestranným rozvojovým územím. Počítá se zde s pozemky pro nový rozsáhlý kampus Univerzity Karlovy (západ, východ a jihovýchod lokality Dívčí hrady), západní část je uvedena jako významné městské rozvojové území (M/9, vymezeno 62,87 ha zastavitelného území) a východní část jako významné krajinné rozvojové území (Z/13, vymezeno 62,01 ha). Jih a sever plošiny jsou vedeny jako územní rezervy pro zástavbu (UU/29 a UU/30). Oblast Dívčích hradů (S/18) má rozhodování o změnách využití být podmíněno prověřením územní studií. Návrh počítá s vybudováním lanové dráhy Radlická – Dívčí hrady.[2]

Připomínky 2. sv. války[editovat | editovat zdroj]

V lokalitě Dívčí hrady začala německá armáda budovat od podzimu roku 1944 šestici protiletadlových palebních stanovišť, která měla být osazena speciálními protiletadlovými kanóny.[3] Vybudování tohoto tzv. „flaku“ mělo nahradit německou protiletadlovou obranu, která v té době sídlila na Jinonickém vlakovém nádraží.[3] Konec druhé světové války zapříčinil, že žádná ze šesti pozic ale nebyla stavebně zcela dokončena.[3] Němci stačili postavit u každého stanoviště jen cihlové podezdívky asi 50 cm nad terénem louky.[3] Na starých ortofotomapách z roku 1945 je všech těchto 6 flaků zobrazeno, ale od konce 50. let 20. století do dnešní doby (rok 2021) se částečně zachovaly na Dívčích hradech jen tři pozice.[3] V terénu louky jsou jasně patrné jako enklávy silně zarostlé náletovými dřevinami kolem rozpadajících se cihlových zídek.[3] Dobře vidět jsou z dřevěné patrové vyhlídky na koně Převalského při pohledu západním směrem ve vzdálenosti asi 50 až 150 metrů.[3] Jediné a to nejbližší stanoviště (ve vzdálenosti cca 50 m od vyhlídky) je volně přístupné; zbylé dvě vzdálenější se již nacházejí ve výběhu pro koně Převalského a jsou tudíž veřejnosti nepřístupné.[3]

Koně Převalského[editovat | editovat zdroj]

Dle projektu společností ARW architekti zde bylo vybudováno chovatelské zázemí pro koně a ohrada, která ohraničuje pastvinu o ploše rovné přibližné rozloze pěti Václavských náměstí.[pozn. 1] Dle plánu Zoologické zahrady hl. m. Prahy, zde byly, 19. dubna 2021, umístěny 4 klisny koně Převalského.[5][6] Mají jména Xicara, Khamiina, Gruhne a Lana:

 • Xicara se dokonce narodila přímo v trojském areálu pražské zoo – a to v červenci roku 2018.[7]
 • Khamiina je čtyřletá klisna pocházející také z Německa, ze zoologické zahrady Tierpark Berlin. V Dolním Dobřejově žila od roku 2019.
 • Gruhne pochází z Belgie, z rezervace Reserve d'Animaux Sauvage, kde se narodila v červenci 2017 a odkud o dva roky později odcestovala do chovné stanice.
 • Lana se narodila v srpnu 2016 v Kolíně nad Rýnem v tamější zoologické zahradě a do Dolního Dobřejova přišla před třemi lety.

Do nového výběhu byly klisny převezeny z Dolního Dobřejova, kde má zoologická zahrada chovnou a aklimatizační stanici. Koně tam chovatelé množí a shromažďují mimo jiné před transporty do Mongolska. Vypásání vegetace koňmi v této lokalitě by mělo vést k přirozené obnově původních společenstev rostlin a živočichů.[5][6] Lesy hlavního města Prahy (LHMP) prostor u výběhů na jaře 2020 osadili mladými stromky v celkovém počtu 500.[5] Součástí areálu na Dívčích hradech jsou také tři bezbariérové vyhlídky, z nichž mohou návštěvníci sledovat koně ze všech stran. Jedna z nich je vyvýšená, poskytuje tak, mimo jiné, i pohled na panorama Prahy.[8]

Galerie – koně Převalského[editovat | editovat zdroj]

Koně Převalského ve výběhu na Dívčích hradech, v pozadí je vidět keři zarostlé zbytky nízkých cihlových zídek – bývalá německá protiletadlová palební stanoviště ze 2. sv. války
Koně Převalského ve výběhu na Dívčích hradech, v pozadí je vidět keři zarostlé zbytky nízkých cihlových zídek – bývalá německá protiletadlová palební stanoviště ze 2. sv. války

Reintrodukce modráska vičencového[editovat | editovat zdroj]

Modrásek vičencový (Polyommatus thersites) je druh denního motýla. Jeho živnými rostlinami jsou bobovité rostliny vičenec ligrus (Onobrychis viciifolia) a vičenec písečný (Onobrychis arenaria).

V Praze modrásek vičencový vyhynul v roce 2004. O 13 let později entomologové z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity založili s podporou pražského magistrátu na bývalé orné půdě na Dívčích hradech plochy příhodné pro jeho život. První modrásky vičencové na ně vysadili v roce 2018; v pozdním létě 2019 zde žily již stovky jedinců. Díky obnovené populaci mohou entomologové získávat informace nutné k další ochraně motýla nejen v Praze, ale především v posledních místech jeho přirozeného výskytu v Českém středohoří a na jižní Moravě.[9]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Areál s výběhem pro koně Převalského na Dívčích hradech navrhl architekt Radim Karásek (společnost ARW pb s.r.o.)[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. viz M. Lašťovka, V. Ledvinka a kol.: Pražský uličník – Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství, 2. díl (O–Ž), str. 287, heslo U Dívčích hradů
 2. Koncept územního plánu hl. m. Prahy, závazná část Archivováno 31. 3. 2010 na Wayback Machine., verze zveřejněná k diskusi od 2. listopadu 2009 s předpokladem platnosti asi od roku 2012
 3. a b c d e f g h PACLT, Lukáš; TINTĚRA, Jiří. Dívčí Hrady - údajný palpost německého Flaku [online]. Web: Válka cz, 2021-05-01 [cit. 2021-06-07]. Dostupné online. 
 4. REDAKCE, Zoo Praha. Koně Převalského se už prohánějí na Dívčích hradech. Nekrmte je. Pražská pětka (www.ipetka.cz). 05. 2021, s. 8. Dostupné online. 
 5. a b c VESELÁ, Marie. Na Dívčích hradech v Praze jsou k vidění koně Převalského. Deník N. 19. 4.2021. Dostupné online. 
 6. a b Výběh pro koně Převalského na Dívčích hradech [online]. Web Mapy cz, 2021 [cit. 2021-05-07]. V dubnu 2021 zde byly vypuštěny do výběhu čtyři klisny divokého koně Převalského, aby zde spásaly travní porost a napomohly tím k návratu původních společenstev rostlin a živočichů v této lokalitě. Dostupné online. 
 7. BEREŇ, Michael. Koně Převalského se prohánějí na Dívčích hradech. Zoo prosí: Ničím je nekrmte! Zdroj: https://www.denik.cz/zvireci-denik/kone-prevalskeho-divci-hrady-zoo-praha-vyhlidka-ctirad.html [online]. deník.cz, 20.4.2021 [cit. 2021-05-04]. Dostupné online. 
 8. AJEZ. Na Dívčích hradech vypustili divoké koně. Dívat se, ale nekrmit, říká šéf zoo Zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/prazska-zoo-miroslav-bobek-kone-prevalskeho-divci-hrady.A210419_093906_praha-zpravy_ajez [online]. Praha: 19.4.2021 [cit. 2021-05-04]. Dostupné online. 
 9. Na pražské Dívčí hrady se díky škole vrátil ohrožený modrásek. Ekolist.cz [online]. 2. 6. 2020 09:30 [cit. 23. 6. 2022]. ISSN 1802-9019. Dostupné z: https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/na-prazske-divci-hrady-se-diky-skole-vratil-ohrozeny-modrasek

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]