Dobrovolná sportovní organizace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dobrovolná sportovní organizace (zkratka DSO, v dobovém pravopisu Dobrovolná sportovní organisace), na Slovensku Dobrovoľná športová organizácia (zkratka DŠO), bylo označení pro sportovní klub používané v Československu od roku 1953.

Po únoru 1948 došlo ke sjednocení tělovýchovy, v jehož důsledku musely všechny dosavadní tělovýchovné spolky s veškerým majetkem vstoupit do Sokola. Byl také oficiálně zakázán profesionální sport, až na několik výjimek jako dostihy. V roce 1952 došlo k další reorganizaci: 12. prosince byl přijat zákon č. 71 Sb. O organizaci tělesné výchovy a sportu, podle něhož byl zřízen Státní výbor pro tělesnou výchovu a sport (SVTVS) jako nástroj centrálního řízení veškerých sportovních aktivit v zemi. Všechny existující oddíly byly zařazeny do dobrovolných sportovních organizací, nově vytvořených podle sovětského vzoru. Systém DSO spadal pod Revoluční odborové hnutí a každý sportovec se podle svého občanského zaměstnání musel stát členem jedné z devíti organizací:

  • Spartak: strojírenství
  • Baník: doly
  • Dynamo: energetika, spoje
  • Tatran: těžba a zpracování dřeva
  • Jiskra (na Slovensku Iskra): tzv. lehký průmysl (textilní, sklářský, chemický)
  • Slavoj: potravinářský průmysl
  • Lokomotiva (na Slovensku Lokomotíva): železnice
  • Slovan: státní správa, justice, zdravotnictví
  • Slavia (na Slovensku Slávia): školství, věda

Označení Sokol se nadále používalo pouze pro oddíly venkovské tělovýchovy. Vznikly také DSO Rudá hvězda pro příslušníky jednotek ministerstva vnitra a ATK (Armádní tělovýchovný klub), později Dukla, pro armádní sportovce. Učňovské sportovní aktivity zastřešovala DSO Pracovní zálohy, která se zúčastňovala pouze soutěží v mládežnických kategoriích.

Systém DSO se odrazil také na podobě ligových soutěží. Podle rozhodnutí z nejvyšších míst byly do nejvyšší fotbalové soutěže Přebor československé republiky 1953 nasazeny týmy tak, aby každá DSO měla svého zástupce, bez ohledu na výsledky minulého ročníku. Pro studenty z celé republiky byl založen a do I. ligy instalován klub Slávia Bratislava.

Komplikovaný a nepřirozený systém se neosvědčil, v roce 1955 bylo všech devět DSO sloučeno do jedné organizace a v březnu 1957 byl vytvořen Československý svaz tělesné výchovy a sportu jako řídící sportovní orgán, kluby působící v jeho rámci se jmenovaly TJ (Tělovýchovná jednota). Nesly však nadále název původní DSO, teprve v době politického uvolnění v šedesátých letech se některé oddíly vrátily k tradičním prvorepublikovým názvům (z Dynama Praha se stala SK Slavia Praha) nebo přijaly název patronátního podniku (Škoda Plzeň místo Spartak ZVIL Plzeň). V některých městech došlo ke spojení malých DSO do jednotného týmu (TJ Gottwaldov). Řada klubů si však název z dob DSO ponechala i po pádu komunistického režimu, některé se k němu kvůli oblibě u fanoušků dokonce vrátily po letech působení pod jiným jménem (SK Dynamo České Budějovice).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jindřich Horák, Lubomír Král: Encyklopedie našeho fotbalu (str. 255) − Libri 1997

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]