Muzeum romské kultury

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Muzeum romské kultury
Muzeum romské kultury v Brně, Bratislavská 67/246, Zábrdovice, Brno-sever
Muzeum romské kultury v Brně, Bratislavská 67/246, Zábrdovice, Brno-sever
Vznik 1991
Typ státní příspěvková organizace
Účel zachování kulturního bohatství
Sídlo Brno, Česká republika
Souřadnice
Úřední jazyk Čeština, Romština
Lídr PhDr. Jana Horváthová
Oficiální web www.rommuz.cz

Muzeum romské kultury (MRK) se nachází v brněnské čtvrti Zábrdovice v Bratislavské ulici (v místě, jemuž se říká Brněnský Bronx). Bylo založeno roku 1991 romskými aktivisty jako nevládní nezisková organizace, deset let fungovalo v provizorních prostorách, v roce 2000 se přestěhovalo do budovy na Bratislavské ulici 246/67. V roce 2005 se pak muzeum stalo státní příspěvkovou organizací.

Jeho dlouholetou ředitelkou je Jana Horváthová.

Stálé sbírky[editovat | editovat zdroj]

Kromě stálé expozice nabízí muzeum široké veřejnosti celou škálu krátkodobých výstav. Dále pořádá řadu jiných veřejných akcí – přednášky, dny otevřených dveří, slavnostní křty knih a hudebních nosičů (nejen) vlastní produkce, video projekce, přehlídky z fondu textilu aj.

Pořádané akce[editovat | editovat zdroj]

Muzeum nabízí veřejnosti stálou expozici Příběh Romů (na ploše celého jednoho patra budovy - sálů), která prezentuje dějiny a kulturu Romů od Indie po současnost, k tomu vždy také 1-2 krátkodobé výstavy, přednášky, besedy, filmové projekce, křty knih a hudebních nosičů, koncerty, módní přehlídky ze své sbírky historických oděvů, programy pro děti, literární čtení, kurzy romštiny, Mezinárodní den Romů, Muzejní noc, či Týden romské kultury v Brně etc., čímž velmi výrazně přispívá k (sociální) integraci romské menšiny do majoritní společnosti, či k hlubšímu povědomí o ní. Muzeum má velmi široce pojatou sociálně-edukační činnost, vedle programů pro školní skupiny doučuje též asi 60 dětí z přilehlé sociálně-vyloučené lokality, nabízí pro ně volnočasové aktivity na půdě dětského muzejního klubu. Muzeu pomáhají desítky dobrovolníků, zejména z řad studentů brněnské Masarykovy univerzity.

Muzeum romské kultury pořádá trvale různé tematické výstavy např. "Romové v Československu" (1992), "Romové v Městě Brně" (1996), "Hledání domova" (1999), "Svět očima Romů" (1997-2005), "Příběh Romů" (2011), "Mediální obraz Romů od 19. století do současnosti" (2013), "Cikánský mýtus" (2014), "Svět bez hranic. Romové a sport" (2014) atd.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]