Muzeum romské kultury

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Muzeum romské kultury
Muzeum romské kultury v Brně, Bratislavská 67/246, Zábrdovice, Brno-sever
Muzeum romské kultury v Brně, Bratislavská 67/246, Zábrdovice, Brno-sever
Vznik 1991
Typ státní příspěvková organizace
Účel zachování kulturního bohatství
Sídlo Brno, Česká republika
Souřadnice 49°12′3″ s. š., 16°37′27″ v. d.
Úřední jazyk Čeština, Romština
Lídr PhDr. Jana Horváthová
Oficiální web www.rommuz.cz

Muzeum romské kultury (MRK) se nachází v brněnské čtvrti Zábrdovice v Bratislavské ulici (v místě, jemuž se říká Brněnský Bronx). Bylo založeno roku 1991 romskými aktivisty jako nevládní nezisková organizace, deset let fungovalo v provizorních prostorách, v roce 2000 se přestěhovalo do budovy na Bratislavské ulici 246/67. V roce 2005 se pak muzeum stalo státní příspěvkovou organizací.

Jeho dlouholetou ředitelkou je Jana Horváthová.

Stálé sbírky[editovat | editovat zdroj]

Kromě stálé expozice nabízí muzeum široké veřejnosti celou škálu krátkodobých výstav. Dále pořádá řadu jiných veřejných akcí – přednášky, dny otevřených dveří, slavnostní křty knih a hudebních nosičů (nejen) vlastní produkce, video projekce, přehlídky z fondu textilu aj.

Pořádané akce[editovat | editovat zdroj]

Muzeum nabízí veřejnosti stálou expozici Příběh Romů (na ploše celého jednoho patra budovy - sálů), která prezentuje dějiny a kulturu Romů od Indie po současnost, k tomu vždy také 1-2 krátkodobé výstavy, přednášky, besedy, filmové projekce, křty knih a hudebních nosičů, koncerty, módní přehlídky ze své sbírky historických oděvů, programy pro děti, literární čtení, kurzy romštiny, Mezinárodní den Romů, Muzejní noc, či Týden romské kultury v Brně etc., čímž velmi výrazně přispívá k (sociální) integraci romské menšiny do majoritní společnosti, či k hlubšímu povědomí o ní. Muzeum má velmi široce pojatou sociálně-edukační činnost, vedle programů pro školní skupiny doučuje též asi 60 dětí z přilehlé sociálně-vyloučené lokality, nabízí pro ně volnočasové aktivity na půdě dětského muzejního klubu. Muzeu pomáhají desítky dobrovolníků, zejména z řad studentů brněnské Masarykovy univerzity.

Muzeum romské kultury pořádá trvale různé tematické výstavy např. "Romové v Československu" (1992), "Romové v Městě Brně" (1996), "Hledání domova" (1999), "Svět očima Romů" (1997-2005), "Příběh Romů" (2011), "Mediální obraz Romů od 19. století do současnosti" (2013), "Cikánský mýtus" (2014), "Svět bez hranic. Romové a sport" (2014) atd.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]