Moravské zemské desky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zemské desky (ve staré češtině používán název vždy v opačném pořadí slov: desky zemské, a to zásadně v plurálu (ty desky zemské, v genitivu používán tvar: zemských desk) jsou předchůdcem pozemkových knih (což je rejstřík a doklad o vlastnictví půdy a jiných nemovitostí). Zemské desky jsou vedeny výhradně pro zpupná (přibližně šlechtická) vlastnictví (allod). Zápisem majetku do zemských desk se majetek stával dědičným majetkem rodu. Pokud byl ve městech, byl osvobozen od daní. V deskách zemských byla však také zapisována veškerá ustanovení zemských sněmů – tedy vlastně tehdejších zákonů, a další obecně závazné dokumenty.

Na Moravě byly vedeny už od roku 1303, k obnovení desk podle vzoru zemských desk v Čechách došlo v roce 1348 a to ve dvou řadách půhonných a trhových. Na rozdíl od Čech byly vedeny na dvou místech současně v sídlech moravského zemského soudu a to v Olomouci a Brně. V roce 1642 dochází ke sloučení obou soudů a k zápisům dochází pouze v Brně. Tam také byly jednotlivé kvaterny desk trhových rozděleny a nadále vedeny jednotlivě podle krajů. Moravské zemské desky jsou nyní uloženy v Moravském zemském archivu v Brně.

Tvoří ji 38 svazků Olomoucké cúdy z let 1348-1642 a 35 svazků Brněnské cúdy z let 1348-1642. Nejstarší zemské desky jsou psány latinsky, později česky, na závěr vyčleněného období pak podle originálů do desek vložených listin buď česky nebo německy. V roce 1642 nahradily tyto původní desky trhové kvaterny, vedené podle jednotlivých krajů[1].Vážnost ke knihám se projevovala také jejich úpravou. Pokud se původní desky zachovaly, jsou u většiny knih dokladem moravské renesanční knižní vazby. Zachycují znaky představitelů zemských úřadů,jejich portréty, doprovázené znaky vlastních a spřízněných rodů.

Edice moravských zemských desk[editovat | editovat zdroj]

Brněnská řada zemských desk[editovat | editovat zdroj]

  • CHLUMECKÝ, Petr - CHYTIL, Josef - DEMUTH, Karl - WOLFSKRON, Adolf. Moravské zemské desky (Die Landtafel des Markgrafthumes Mähren). I. sv. řady brněnské 1348 - 1466, Brno 1856. Dostupné online
  • KALINA, Tomáš. Moravské zemské desky. II. sv. řady brněnské 1480 - 1566, Brno 1950.
  • ROHLÍK, Miloslav. Moravské zemské desky. III. sv. řady brněnské 1567 - 1641, Praha 1957.

Olomoucká řada zemských desk[editovat | editovat zdroj]

Půhonné knihy[editovat | editovat zdroj]

Odhadní kvaterny[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Moravské desky zemské - Ministerstvo vnitra České republiky. www.mvcr.cz [online]. [cit. 2018-10-29]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]