Ignis Brunensis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Představení skupiny Macedo's Pirotecnia na festivalu Ignis Brunensis 2007

Ignis Brunensis je mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů zahraničních i českých firem zabývajících se tímto oborem, která se od roku 1998 každoročně (v letech 1999 a 2001 pouze jako nesoutěžní přehlídka) koná v Brně na přelomu května a června v rámci festivalu Brno – město uprostřed Evropy. Samotný název celé události je latinský a v českém překladu znamená Plamen Brna nebo Brněnský plamen a má odkazovat na podstatu celé slavnosti a také její umístění do moravské metropole.

Ohňostroje bývají sladěny s hudebním doprovodem, který je vysílán v místních rádiích i reprodukován na místech konání. Soutěžní ohňostroje o délce asi 20 minut jsou odpalovány z hladiny Brněnské přehrady, nesoutěžní preludium o délce asi 14 minut v Denisových sadech na Petrově, závěrečné grandfinále rovněž o délce asi 14 minut z hradu Špilberku. Do roku 2000 byly soutěžní ohňostroje odpalovány na Kraví hoře, po přemístění na Brněnskou přehradu může ohňostroje sledovat více diváků (jednotlivé ohňostroje sleduje i za nepříznivého počasí přes 100 000 diváků, rekordní návštěvnost byla 200 000 diváků[1]), tvůrci mohou používat mohutnější efekty a při kompozici pracovat s odrazy na vodní hladině.

V letech 19982002 odpalovaly ohňostroje pouze domácí firmy, od roku 2003 je soutěžní přehlídka mezinárodní.[2]

V roce 2012 se konal 15. ročník ve dnech 25. května až 8. června 2012. Prelude proběhlo na Kraví hoře, finále v Denisových sadech, soutěžní ohňostroje již tradičně na brněnské přehradě. Zúčastnily se jej týmy z České republiky, Rakouska, Španělska, Austrálie a Číny.

Minulé ročníky[editovat | editovat zdroj]

odpalovací rampa ohňostrojů na Brněnské přehradě (2016)

Negativní kritika[editovat | editovat zdroj]

Přehlídka Ignis Brunensis bývá jako každá akce většího rozsahu kritizována ze strany některých obyvatel městské části Bystrc pro údajné mrhání penězi, rušení nočního klidu, dopravní komplikace, výtržnosti[4] a poškozování prostředí kolem brněnské přehrady [5] nebo pro negativní ekologické vlivy obecně.[6]

Podobně jako u celého festivalu Brno – město uprostřed Evropy jsou zpochybňována čísla návštěvnosti. Ta dodává samotný organizátor[7] a jsou založena na nekvalifikovaných odhadech.[8] Ani představitelé města Brna nijak věrohodně nedoložili svá tvrzení o nárůstu zahraničních návštěvníků.[9][10]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Umění ohně chytilo Brňany, lidovky.cz 27. dubna 2007
  2. Výsledky Ignis Brunensis od roku 1998
  3. Zahájení brněnské přehlídky ohňostrojů omezí provoz na dálnici D2 iRegiony, 17. 5. 2010.
  4. Ohňostroj tonul v mlze, lidé v blátě - článek ve webzinu Bystrčník
  5. Až do úplného rozbahnění - článek ve webzinu Bystrčník
  6. Bojkotujte ohňostroje! - článek bystrckého zastupitele Petra Laštůvky v Bystrckých novinách č. 5/2010
  7. Návštěvnost festivalu Brno-město uprostřed Evropy 2011, tisková zpráva pořadatele (PDF)
  8. Ondřej Morávek: Odhady návštěvnosti Ignis Brunensis jsou kvalifikované a velmi přesné
  9. Roman Onderka: Přesná čísla vyjádřit nelze, ale já si za nimi stojím
  10. Roman Onderka, primátor Brna, odpovídá na otázku k vzrůstu počtu zahraničních účastníků festivalu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]