Brněnská přehrada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brněnská přehrada
Pohled na Brněnskou přehradu a hrad Veveří
Pohled na Brněnskou přehradu a hrad Veveří
Poloha
Světadíl Evropa
Státy ČeskoČesko Česko
Kraj Jihomoravský
Okres Brno-město
Obce Brno-Bystrc, Brno-Kníničky
Brněnská přehrada
Brněnská přehrada
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 259 ha
Objem 17 702 000 m³
Povodí 1 586,23 km²
Max. hloubka 23,5 m
Ostatní
Typ přehrada
Nadm. výška 233,72 m n. m.
Přítok vody Svratka
Odtok vody Svratka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brněnská přehrada (v hantecu Prýgl nebo Prygl[1]) nebo vodní nádrž Brno, dříve též Kníničská přehrada, je vodní dílo na Svratce. Vznikla vystavěním hráze na 56. říčním kilometru Svratky a zatopením údolí s obcí Kníničky. Přehrada dříve sloužila jako zásobárna vody pro Brno (nyní se využívá vody z Vírské přehrady a vody z vrtů v Březové), k rekreaci a také jako zdroj elektrické energie. Většina plochy přehrady je součástí přírodního parku Podkomorské lesy.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

hráz Brněnské přehrady
Krajina pod hrází přehrady

Myšlenka na stavbu přehrady na Svratce se objevovala od začátku 20. století, ale k její realizaci došlo až v letech 19361940. Hlavním investorem bylo tehdejší ministerstvo veřejných prací a vedle Brna se na ní 25 % podílela také Země Moravskoslezská [2].

Vzdutí přehrady začíná pod splavem u Tejkalova mlýna ve Veverské Bítýšce a k hrázi na hranici brněnských městských částí Brna-Bystrce a Brno-Kníničky měří necelých 10 km. Zatopená plocha je 259 ha. Stálé nadržení dosahuje 7,6 milionů m³, zásobní prostor pak 10,8 milionů m3. Betonová gravitační hráz má v koruně šířku 7,14 m a délku 120 m, v nadmořské výšce 233,72 m ční 23,5 m nade dnem.

V hrázi se nachází Vodní elektrárna Kníničky.

Na konci druhé světové války ustupující německá armáda vozovku zaminovala a umístila na hráz sud s trinitrotoluenem (původně měly být výbušniny umístěny do potrubí hráze, ale to bylo zaměstnanci z rozkazu ochrany před sabotáží zabetonováno) a do domku hrázného Šikuly kulomety. Šikula s několika lidmi, ukrytými ve strojovně elektrárny, konvoj Rudé armády varovali, ale Šikula byl postřelen. V současnosti je na hrázi umístěná jeho plaketa.

Oblast brněnské přehrady byla k Brnu připojena k 1. lednu 1957 usnesením tehdejšího KNV v Brně, který vyšel vstříc požadavku tehdejší radnice na připojení rozsáhlého území kolem přehrady, aniž by s tímto připojením souhlasily dotčené obce[3][4].

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Jedna z výletních elektrických lodí na brněnské přehradě

Brněnská přehrada je oblíbeným místem rekreace místních i návštěvníků. Po obou stranách je lemována rozlehlými lesy (Obora na levém břehu, Podkomorské lesy na pravém) a nabízí tak příležitost nejenom ke koupání a vodním sportům, ale i k turistice a cykloturistice. Častým cílem výletníků je také hrad Veveří, který se tyčí na skále nedaleko Veverské Bítýšky. U hradu byl přes přehradu vybudován most pro chodce a pro cyklisty.

Přehrada je využitelná celoročně a koupání je pro lidské zdraví bezpečné. Sinice se vyskytují pouze na severním cípu přehrady, ale i to jen výjimečně.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Na hladině bystrcké části přehrady se pravidelně koná významná mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis.

Znečištění[editovat | editovat zdroj]

V důsledků znečištění vody komunálními splašky přehradu sužuje nadměrné množství nebezpečných sinic. Povodí Moravy dostalo počátkem roku 2010 od krajského úřadu výjimku pro použití chemických látek proti sinicím. Podle studie Hydrobiologického ústavu Akademie věd ČR ale nejsou taková opatření efektivní a nezajistí dlouhodobé řešení. Sdružení Děti Země se navíc domnívalo, že šlo jen o předvolební trik, protože sinice měly zmizet v podstatě jen na dobu volební kampaně.

Vyčištění Brněnské přehrady inicioval starosta MČ Brno-Bystrc dne 25.10.2001 na lodi Dallas za přítomnosti zástupců veřejné správy, odborníků a dalších. Cesta nebyla jednoduchá a bylo zapotřebí neustálé desetileté iniciativy, aby nakonec se v roce 2011 objevil výsledek.[5]. V roce 2011 byla přehrada čistá s vodou vhodnou ke koupání po celé léto[6][7][8].

Lodní doprava[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Lodní doprava na Brněnské přehradě.

Na přehradě provozuje v letní sezóně Dopravní podnik města Brna lodní dopravu, která jezdí z přístaviště v Bystrci do Veverské Bítýšky. V provozu jsou nové lodě Lipsko, Utrecht a Vídeň, které jsou pojmenovány po družebních městech města Brna,[9] a starší lodě Brno, Dallas a Veveří.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Přehrada slouží také jako sportoviště. Kromě kanoistiky, vodního lyžování a jachtingu slouží pro účely veslování. Působí zde například veslařské kluby ČVK Brno nebo jachtařský a veslařský klub TJ Lodní sporty Brno (nejznámější veslařka Miroslava Knapková).

Události[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 vznikla rozepře mezi příznivci a odpůrci zamýšlené lanové dráhy[10][11][12].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.prygl.net/php/hantec-prygl.php O Brněnské přehradě v hantecu
 2. http://www.brno-kninicky.cz/almanach.htm
 3. Okresní archiv Brno-venkov - archiválie z fondu okresního národního výboru Brno-venkov
 4. Archivní dokument ONV Brno-venkov ke změně hranice Brna k 1. lednu 1957
 5. Sinice z Brněnské přehrady zmizí je na dobu volební kampaně [online]. Deník Referendum, 2010-02-23 [cit. 2011-12-25]. Dostupné online. 
 6. http://www.modernibrno.cz/aktualita.htm?aktualita=19185 Přehrada bude čistá celé léto, slibuje Povodí
 7. http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/cista-prehrada-hodne-rasy-zvitezily-tvrdi-povodi.html Čistá přehrada: hodné řasy zvítězily, tvrdí povodí
 8. http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/brnenska-prehrada-je-cista-na-jak-dlouho20100804.html Brněnská přehrada je čistá. Na jak dlouho?
 9. BOŘIL, Martin. Utrecht a Vídeň už jsou na Brněnské přehradě, zájemce svezou v květnu [online]. iDnes.cz, 2011-3-31 [cit. 2011-11-14]. Dostupné online. 
 10. http://www.petice-prehrada.cz/petice Archivováno 14. 9. 2011 na Wayback Machine Petice proti výstavbě mola a dráhy pro vodní lyžování na Brněnské přehradě!
 11. http://wakevbrne.aspone.cz/Petice.aspx Archivováno 31. 8. 2011 na Wayback Machine Chceme wake v Brně - petice za schválení vodního vleku v Brně
 12. http://www.bystrcnik.cz/?p=13029 Archivováno 2. 6. 2014 na Wayback Machine Tomáš Nahodil: Investor dostane bezúplatně část přehrady (rozhovor s organizátorem petice proti výstavbě vleku na Brněnské přehradě)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]