Denisovy sady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Denisovy sady
Denisovy sady s obeliskem (vlevo) a kolonádou (vpravo)
Denisovy sady s obeliskem (vlevo) a kolonádou (vpravo)
Funkce městský park (první veřejný park v zemích Koruny české)
Lokalita Petrov (Brno), Brno-město a Staré Brno, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Založeno 1814
Kód památky 47819/7-10 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Místodržitelská zahrada

Denisovy sady, původně Park Františkov, jsou městským parkem na okraji brněnského katastrálního území Města Brna. Rozkládají se na svahu kopce Petrova mezi zachovaným úsekem původních městských hradeb a silniční komunikací v Husově ulici. Parkem prochází několik serpentinových cest spojujících ho s ulicemi Nádražní a Bašty. Součástí parku je i Místodržitelská zahrada. Na park navazují Kapucínské zahrady.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Denisovy sady v roce 1820

Park, který se stal prvním veřejným parkem na Moravě i v českých zemích vůbec založeným veřejnou správou, byl vytvořen z iniciativy moravského místodržícího Antonína Bedřicha hraběte Mitrovského z Mitrovic a Nemyšle v letech 1814-1818 úpravou tehdejšího VIII. bastionu a původně k němu patřil i západněji položený park Studánka, oddělený od něj v letech 1939-1941 nově vybudovanou silniční komunikací spojující původní jižní konec Husovy ulice s Nádražní ulicí.

4. října 1818 byl na ploše bastionu slavnostně odhalen obelisk oslavující vítězství nad Napoleonem. V jeho blízkosti se nachází i kolonáda s kašnou. Toho dne byl park také oficiálně založen a nazván po rakouském císaři Františkovi I., který měl ten den svátek. Roku 1919 byl park přejmenován na Denisovy sady na počest francouzského historika Ernesta Denise, který přispěl ke vzniku Československa. Běžně se používá i předchozí hluboce vžitý název Františkov (nebo i Francisberk) či obecnějšího výrazu Terasy pod Petrovem.

V roce 1961 prošel park velkými úpravami, při nichž byla mimo jiné vybudována kavárna s letní a taneční terasou (nazvaná Terasy pod Petrovem) a horní spojovací cesta otevírající panoramatické pohledy na jižní část města. Od roku 2000 zde po etapách probíhala rozsáhlá rekonstrukce. Z parku bývají odpalovány úvodní ohňostroje festivalu Ignis Brunensis.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KUČA, Karel. Brno: Vývoj města, předměstí a připojených ulic. Strana 94. ISBN 80-86223-11-6

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]